Львівські онкохірурги успішно прооперували пацієнта з рідкісною пухлиною

logo


В Україні хворих з рідкісним захворюванням – псевдоміксомою очеревини – оперують зараз лише у Львові. Тутешні онкохірурги першими в Україні почали робити надскладні, комбіновані операції, які раніше безнадійно хворих повертають до життя. Такі операції вважають вищим пілотажем в онкології.

… 50-річний Анатолій з Дніпропетровщини відчував, що у черевній порожнині у нього щось не так, але візит до лікаря відтягував, сподівався, що все минеться. Коли враз відчув, що важко дихати, не може сходити в туалет, при цьому розпирав сильний біль, була неймовірна слабкість. Лікар, до якого він звернувся на консультацію, скерував чоловіка в онкоцентр. Там чоловіка оглянули і сказали, що вони таких хвороб не лікують і скерували в Національний інститут раку до Києва.

«Діагноз – псевдоміксома очеревини – мені поставили у Києві й повідомили, що прооперувати мене не можуть, бо якась апаратура вийшла з ладу. А ось у Львові такі операції роблять. І скерували мене у львівський онкоцентр», – розповів ZAXID.NET Анатолій.

Такі пухлини виявлять надзвичайно рідко

Псевдоміксома очеревини, як пояснили ZAXID.NET львівські онкологи, це надзвичайно рідкісне захворювання, яке виникає в черевній порожнині з клітин апендикса. На 1000000 населення фіксують лише 2-3 випадки в рік. Підступність його у тому, що воно злоякісне, пухлина поволі розростається по всій черевній порожнині, беручи в полон всі органи: кишківник, печінку, селезінку, діафрагму тощо. І тоді хворому важко дихати або викликає кишкова непрохідність.

Раніше онкологи достеменно не знали, що це за пухлина і ставили різні діагнози: рак яйника, рак товстої кишки. Таких хворих оперували. Але така пухлина не є капсульною, щоб можна було її видалити. Вона складається з більших і менших пухлин, що зливаються в одну, і яка розповзається по всій черевній порожнині. Ця пухлина є нечутлива до хіміотерапії, променевої терапії. Радикально допомогти пацієнтам було неможливо. Під час операцій забирали лише найбільші пухлини, але це давало тимчасове полегшення, бо метастази залишалися і за короткий час наступав рецидив. Наступні операції були все менше ефективними. Такі хворі по суті були приречені не лише в Україні, а й у світі.

«Псевдоміксому виділили в окрему категорію захворювання зовсім недавно, навіть ще не має реєстру цих хворих. Лікування таких хворих за кордоном проходить лише у потужних онкологічних центрах. Скажімо, в Італії хворих з псевдоміксомою лікують лише в декількох онкоцентрах, у Великій Британії є лише два онкоцентри, де лікують таких пацієнтів, – каже онколог, заступник директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олег Дуда. – В Україні такими хворими займається в основному наш онкоцентр і частково Інститут раку у Києві. Наші онкологи перші в Україні почали проводити технологічно складні, комбіновані операції при таких патологіях. І це дає хороший результат. До нас їдуть хворі з різних регіонів країни. З 20 пацієнтів, яких прооперували у нашому Центрі, більша половина не має жодних ознак захворювання, живе повноцінним життям».

50-річний Анатолій з Дніпропетровщини зі своїми рятівниками

Комбіновані операції, які проводять при псевдоміксомах, львівські онкохірурги почали робити, опираючись на чималий власний досвід оперативних втручань при різних пухлинах, і на досвід, запозичений у колег із європейських клінік. Скажімо, онкохірург, доцент Роман Ярема стажувався в одному з онкоцентрів у Великій Британії , де брав участь у таких операціях.

Оперативні втручання при псевдоміксомах, як кажуть онкохірурги, надскладні і технологічно, і фізично (тривають 6-10 годин), і психологічно. Усі рухи хірурга мусять бути надзвичайно точними, вправними, щоб не ушкодити важливих судин, органів черевної порожнини і при цьому максимально звільнити порожнину від пухлини. Під час таких операцій їм доводиться видаляти 5-6 кг шкідливої маси.

Комбіновані операції під час видалення псевдоміксом дають хороший результат

Ця операція, як пояснив онкохірург Роман Ярема, комбінована і складається з двох етапів. Перший: хірурги максимально звільняють органи черевної порожнини від пухлини, забирають усю пухлину,яку бачить око хірурга. Другий: після цього у черевну порожнину вводять внутрішньочеревну хіміотератію у гіпертермічному режимі, яка вбиває мікроскопічні метастази.

«Розчин хіміопрепаратів вводиться в черевну порожнину пацієнта за допомогою спеціального обладнання на 60-90 хвилин. Це є доволі складна процедура і методика, але вона дозволяє знищити мікрометастази, що в кінцевому результаті дає хороший результат. До нас приходять на перевірку пацієнти, яких ми оперували 3,5 – 4 роки і не мають жодних ознак захворювання», – каже Роман Ярема.

«Онкологи нашого Центру, команда відділення абдумінальної терапії, яку очолює завідувач відділення Мирон Огорчак, перші в Україні почали проводити внутрішньочеревну хіміотерапію. Це не так просто. Це робиться під наркозом. Має бути відповідна температура розчину, вона має правильно і поетапно подаватися у різні відділи черевної порожнини, має бути чітко розрахована доза хімічних препаратів, аби вони вбивали метастази і якнайменше шкодили здоровим клітинам. Щороку в Україні виявлять псевдоміксому у 20-30 українців, більша половина з них лікується у нас. Торік ми прооперували 12 таких пацієнтів», – підсумовує Олег Дуда.

… Анатолія з Дніпропетровщини прооперували 11 вересня. Операція тривала 8 годин. До операційної бригади увійшли онкохірурги Мирон Огорчак. Роман Ярема, Петро Гиря і анестезіолог Любов Лаба.

Операція була надскладна, доволі травматична, але чоловік, з яким ми спілкувалися через три дні після оперативного втручання, почувається добре, самостійно ходить і налаштований оптимістично. Він вірить, що у нього все буде гаразд. І для такого оптимізму має всі підстави.