Львівський аеропорт іде на зліт. Як місту залучити авіакомпанії

logo


Як Львів домовляється з лоукостерами, чи готова інфраструктура міста до приходу Ryanair, як розвиватимуть діловий туризм, чому важливими є дослідження пасажиропотоку та як львівські підприємці можуть долучитися до залучення нових авіакомпаній, – про це говорили під час дискусії «Яких авіасполучень бракує Львову сьогодні? Аналіз ситуації та можливі рішення», організованою дискусійною платформою «Твоє місто Львів».
фото: lwo.aer

фото: lwo.aer

Один виліт на годину. А може бути 15

Згідно з офіційними даними від Міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького, масштаби та потужність сучасного львівського летовища дозволяють здійснювати 15 вильотів на годину, але поки що упродовж години в середньому тут відбувається лише один виліт.

Директорка аеропорту Тетяна Романовська каже, що чимало важливих гравців авіаринку ще досі облітають наше місто. Причина – військові дії на Сході та питання безпеки. Водночас, за її словами, аеропорт у Львові зараз розвивається динамічно та є одним із найкращих аеропортів України за підсумком 2016-го року. 

«Львів – одне з найближчих міст до кордону Європи. Ми продовжуємо переконувати авіакомпанії, що ми є найбезпечнішим містом в Україні, куди треба літати, – додає директорка. – Для того, щоб залучити на ринок компанію – потрібно мінімум півроку-рік. Необхідно довго розмовляти, їздити один до одного в гості, щоб вони не боялися, побачили Львів, переконалися, що тут гарно і безпечно».

Львів чекає на прихід низки лоукостерів

Стандартні авіакомпанії Європи довго приймають рішення щодо запуску рейсів до України. Тим часом такі лоукостери, як Wizz Air та Ryanair вмовити легше, адже вони потужніші, гнучкіші у прийнятті рішень і – як характеризує їх директорка аеропорту – «ризикованіші». Вона каже, що прихід Wizz Air відкриє Львів для інших лоукостерів, а також дасть поштовх до запровадження нових авіанапрямків.

Детальніше читайте тут: США та лоукостери. Директорка Львівського аеропорту поділилася стратегією

Тетяна Романовська під час дискусії надала перелік аеропортів, куди львів’яни зможуть добратися з польського Вроцлава, до якого лоукостер Wizz Air літатиме вже у квітні 2017-го року:

Зараз тривають переговори з норвезькою авіакомпанією Norwegian. «Вона є дуже привабливою для багатьох ринків, – пояснює Тетяна Романовська. – Це лоукостер, який започаткував і виконує далекі магістральні рейси. Ми плануємо рейси зі Львова до Норвегії. Розуміємо, що маючи рейс хоча б до Копенгагена, який виконуватиме Wizz Air та Ryanair, пасажир може пересісти на Norwegian та полетіти за 150 євро до Нью-Йорка, Лос-Анджелеса, Торонто».

«Як тільки Wizz Air почне польоти, то за ним прийде і Ryanair, а згодом долучиться і Norwegian», – підсумовує вона.

Додамо, що приходу Ryanair до Львова очікують вже цієї осені. Інформацію про те, що лоукостер почне літати з України у 2017-му році підтвердив член правління Ryanair Юліуш Коморек.

Компенсаційні пакети та дотаційні фонди для запуску нових рейсів

На переконання Тетяни Романовської, Львів має бути готовим до приходу Ryanair. Якщо нічого не робити, то місту бракуватиме інфраструктури та логістики, щоб забезпечити хорошу якість перебування для тих пасажирів, які завітають сюди. Це варто врахувати ще до приходу лоукостера. «Такі компанії приходять із дуже потужними планами. Ми ще маємо півроку-рік, але готуватися треба вже. Не лише ми літатимемо до країн Європи, а й до нас прилетять пасажири з Ірландії, Німеччини, Італії та інших країн», – каже вона.

Як зазначає Андрій Сидор, президент Львівського туристичного альянсу, неправильно чекати, поки влада міста чи дирекція аеропорту приведе сюди лоукостери: інфраструктуру треба готувати заздалегідь.

Також доцільно створити фонд компенсацій для авіакомпаній. Зокрема, під час однієї з попередніх дискусій Андрій Сидор пропонував: «Нам треба поставити питання: чи готові ми всі системно працювати та створювати компенсаційні пакети для авіакомпаній? Чи готові, наприклад, готелі Львова платити авіакомпаніям за кожного пасажира, якого привезли сюди? Те саме можна запитати й у власників львівських ресторанів. Якщо ми це розумітимемо, до нас приходитимуть авіакомпанії. Незважаючи навіть на наші мінуси з транспортом».

Детальніше читайте тут: А полякам тут комфортно? Чого бракує туристам у Львові

Як каже Андрій Сидор, питання досі лишається дискусійним і невирішеним: «Варто зробити спільноту чи фонд, яким довірятимуть. Це може бути на базі ТурАльянсу або ж як окрема структура, чи комунальне підприємство при місті».

За словами Тетяни Романовської, доцільно було б створити в межах міста чи області також і спеціальний фонд для дотації. «Європейський Союз має окремі фонди для розвитку маршрутів. Кожен з аеропортів має право вимагати у держави чи фонду дотацію конкретного маршруту в перші два роки його запровадження», – пояснює директорка.

Наприклад, авіакомпанія Air Baltic, яка літає з Литви, може претендувати на дотацію розміром 100-200 тисяч євро на рік для того, аби цей рейс розвивати.

«Ми говоримо з Урядом, з міністерствами, ініціюємо відкриття такого фонду. Для того, щоб рейс відкрити, і щоб він два-три роки літав добре, його треба обов’язково прорекламувати та субсидіювати. Це нормальний досвід усіх країн», – каже Тетяна Романовська ій додає, що окремий такий фонд можуть створювати і підприємці, які отримуватимуть прибуток від прильоту до Львова іноземних туристів.

Як Львову розвивати діловий туризм

За словами Андрія Павліва, заступника директора ЛКП «Агенція з підготовки подій», місто намагається розвивати діловий туризм із 2013-го року. «Головне – як до Львова дістатися. Для ділових людей зручніше літати, – каже він. – Однак, лише 3% людей, які приїжджають до нашого міста, користуються авіасполученням».

Андрій Павлів додає, що цей відсоток можна збільшити, вирішуючи проблему в комплексі: запровадження додаткових рейсів і сполучень, залучення туристів, вдосконалення промоції мста. Позитивним зрушенням також має стати поява бізнес-холу на кілька тисяч людей: над проектуванням будівлі вже працюють.

Детальніше тут: У Львові проектують багатофункціональний конгрес-хол

Як зазначає Орися Хім’як, PR-директор Львівського ІТ Кластеру, фахівці сфери ІТ цінують час, тому часто використовують авіарейси. До того ж, 98% замовників львівських «айтішників» перебувають за кордоном. «Цифри – найкращий аргумент для перевізників. А щоб оперувати числами, необхідно проводити дослідження», – каже вона. Зокрема, згідно з дослідженням IT Research, у 2015-му році працівники львівських ІТ-компаній здійснили 6021 бізнес-подорож. 

Орися Хім’як пропонує, аби представники різних галузей створили групу та спільно досліджували, скільки конкретно рейсів та в які напрямки зараз є найбільш необхідними для львів’ян. Після такого аналізу вже можна пропонувати авіакомпаніям цифри.

«П’ять років тому на ділових міжнародних зустрічах 80% співрозмовників не знали, що таке Україна, а 90% не знали, що таке Львів. Тепер ситуація змінилася», – каже Микола Хмілярчук, директор готелю «Асторія». За його словами, донедавна Львівський аеропорт мав період стагнації, однак упродовж останнього року пережив позитивні зрушення.

Директор «Асторії» додав, що готелі Львова готові забезпечити необхідний сервіс для вимогливих туристів, для яких не є проблемою заплатити 90-120 доларів за добу. «Щоб раз на п’ять хвилин у Львові сідав літак – тоді й уся інфраструктура добудується», – підсумовує він.

Туристи й бізнесмени потраплятимуть «в обійми інфраструктури міста», тому для них варто забезпечити необхідну якість перебування, – погоджується Віктор Гальчинський, прес-секретар ПАТ «Кредобанк». Львівський аеропорт має унікальне і зручне розміщення в місті: «Сім кілометрів до центру, п’ять хвилин автівкою до залізничного вокзалу», – пояснює він. Додає, що позитивну роль зіграє і запровадження безвізового режиму з ЄС: тоді Львів перетвориться на справжнє місто-хаб.

Підготувала Юлія Сабадишина