Львівський City Express: мешканцям яких районів полегшать життя нові електрички

logo


Транспортна система у Львові впродовж багатьох років залишається проблемою №1. Особливо коли чи не єдине, що змінюється в місті – це його розміри. Та нещодавно на львівському горизонті замайорів тоненький, але яскравий промінчик надії проєкту приміського сполучення електричками City Express, який в осяжному майбутньому може позбавити містян від коркової каторги.

Новини.LIVE розібралося, коли у Львові запрацює City Express, фінансовій стороні питання та чому подібна ініціатива провалилася ще понад 10 років тому.

Транспортний колапс

УЗ

Кожної доби ближче до шостої вечора у Львові починаються справжні метаморфози. З окриленого духом міста він поступово перетворюється на приземленого равлика, що монотонно плине у своїх заторах, демонструючи перехожим суцільне варево в забитих автобусах і маршрутках.

“Я все своє життя мешкаю на Сихові. Так вже сталося, що навіть у карантинний час змушений їздити на роботу в центр. Можу експертно сказати: локдаун жодним чином не повпливав на розвантаженість львівських доріг. Хоча особисто я мав на то великі надії. Кількість та протяжність заторів у Львові збільшується з кожним місяцем. В робочі дні я зазвичай витрачаю близько двох годин лише на дорогу. А зараз кожна поїздка стала ще й великим ризиком. Мало того, що через затори ти змушений добиратися додому добрячу годину, так ще й перебувати в замкненому просторі, без вентиляції з десятками людей, де соціальна дистанція вимірюється ліченими сантиметрами”, – розповідає місцевий мешканець Олег Білий.

Проте значні затори на дорогах – не єдина проблема львівської транспортної системи. Наприклад, жителі Кривчиць залишились майже відрізаними від решти цивілізації, фактично маючи лише один автобусний маршрут, який сполучає їх із центром міста.

Рейтинг

За результатами сьомого Всеукраїнського муніципального опитування, проведеного соціологічною групою “Рейтинг”, третина львів’ян оцінили транспортну ситуацію в місті, як таку, що не відповідає їхнім очікуванням (погано та жахливо).

Свого часу міська влада намагалась якщо не вирішити, то хоча б послабити вплив транспортного колапсу, який тільки насувався на Львів. Так у 2009 році в місті почав курсувати рейковий автобус. Він їздив за маршрутом: Сихівський масив — Головний залізничний вокзал — Підзамче. За спогадами людей, які застали ті часи, з Сихова до Підзамча можна було добратися приблизно за 15 хвилин. Враховуючи вже сучасні реалії, це просто феноменальний результат.

Але вже за декілька місяців залізничний автобус спіткали фінансові проблеми. А за пів року маршрут був скасований через свою надмірну збитковість.

“Цей альтернативний громадський транспорт швидко призупинили, оскільки звідкись виникла сума дотацій, яку необхідно було дати Львову, щоб електричка могла курсувати й надалі. Пасажиропотік ніхто не контролював, люди оплачували проїзд готівкою, а тому очікувано, що саме через це електричку вирішили призупинити”, – зазначає голова транспортної комісії Львівської міськради Ігор Зінкевич.

Після невдалого запуску рейкового автобуса депутати декілька разів піднімали питання про впровадження подібного транспорту чи суто міських електричок у Львові. Проте такі ініціативи не знаходили підтримки та бракувалися, як збиткові чи ті, що “поки не на часі”. Швидше за все, подібна ідея з альтернативним громадським транспортом нескоро б знайшла свій відгук у міському бюджеті, якби не розширення проєкту “Великого будівництва”.

УЗ

24 лютого 2021 року під час виступу на Всеукраїнському форумі “Україна 30. Інфраструктура” Президент України Володимир Зеленський анонсував реалізацію нового приміського залізничного сполучення City Express. Загалом це проєкт, який покликаний розвантажити міський трафік. За допомоги City Express в Укрзалізниці розраховують збільшити пасажиропотік приміського залізничного транспорту з 70 до 150 тисяч пасажирів на день. Пілотний проєкт планували запускати в містах-мільйонниках: Києві, Харкові та Дніпрі.

За офіційними даними, станом на 1 липня 2021 року у Львові проживало близько 717 тисяч осіб. Беручи до уваги статистичні дані, місто Лева, яке потребує якісних змін у транспортній системі, не підпадало під президентську програму. Але невдовзі, 30 березня 2021 року, міністр інфраструктури України Владислав Криклій повідомив, що Львів не може залишитися осторонь глобального реструктурування транспортних маршрутів, бо є великим туристичним містом.

Які проблеми покликаний вирішити City Express у Львові?

УЗ

Перші паростки змін від проєкту City Express львів’яни змогли спостерігати 19 листопада 2021 року, коли відбувся запуск першого відновленого електропоїзда, що тепер курсує маршрутом “Львів – Сянки”. На його модернізацію витратили 72 мільйони гривень. Окрім того, до кінця року в рамках проєкту буде закуплено 80 нових комфортних поїздів, 60 з яких курсуватимуть як City Express, 10 із них возитимуть львів’ян.

У Міністерстві інфраструктури вважають, що реалізація цього проєкту мала б значно розвантажити міський трафік та розв’язати проблему неякісного приміського перевезення. В рамках City Express залізничники пропрацьовують абсолютно нові маршрути: “Львів — Червоноград”, “Львів — Жовква — Рава-Руська”, “Львів — Яворів, Львів — Самбір”, “Львів — Стрий”. Окрім того, в межах мікрорайону Маловисківська планують створити додаткову зупинку, а також електрифікувати залізничну ділянку до мікрорайону Рясне-2.

“Львів збудували таким чином, що фактично через кожен район проходить залізнична колія. Це великий плюс, оскільки ми можемо збудувати таку кількість станцій міської електрички, скільки буде потрібно. Вже зараз ми можемо говорити про те, що ця гілка матиме щонайменше чотири напрямки – Підзамче, Рясне, Скнилів та Сихів (а в перспективі ще й Зимна Вода та Кривчиці)”, – пояснює Зінкевич.

Але все, як ми знаємо, криється в деталях. Річ у тім, що значна частина ділянки міської залізниці: до станцій Личаків та Рясне не є електрифікованими. А це потягне за собою значні фінансові витрати. До того ж, за словами Ігоря Зінкевича, ситуація ускладнюється ще й тим, що неелектрифіковані колії знаходяться у державній власності. Отже, для погодження всіх бюрократичних питань також знадобиться деякий час.

Фінансова сторона питання

УЗ

4 жовтня “Укрзалізниця” оголосила тендер на закупівлю 80 нових приміських і регіональних поїздів. Залізничники планують придбати 30 електропоїздів змінного струму, 30 електропотягів постійного струму для приміських перевезень та 20 електропотягів змінного струму для регіональних маршрутів. Загальна сума закупівлі становить понад 31,4 мільярда гривень. А сама реалізація проєкту приміських поїздів City Express коштуватиме приблизно 10 мільярдів гривень і це лише в Києві.

За словами народного депутата України Ростислава Тістика, повна вартість впровадження City Express у межах Львівщини поки невідома. Також, враховуючи загальну неприбутковість приміських залізничних перевезень в Україні, політик наголошує на питанні співфінансування компенсації проїзду. На його думку, така угода буде вигідною для Львівщини. Шляхом співфінансування малої частини громад для реалізації цього проєкту, регіон отримає нові потяги вартістю 17 мільйонів євро за кожен та модернізацію залізничної системи.

Перші електрички львівського City Express почнуть курсувати не раніше, ніж за два роки. До цього часу в місті вже мають запровадити електронний квиток “ЛеоКарт”. В такому разі Ігор Зінкевич переконаний, що новий транспорт цілком може бути приєднаний до системи е-квитка й опиниться на міському балансі, що дозволить львівській владі самостійно опікуватися залізничними шляхами та заробляти на цьому кошти.