Львівський екопатруль: профанація чи армія за чисте місто?

logo


МІСТО

Для чого чи для кого створили екопатруль у Львові? Чию ідею при цьому вкрали та «вдосконалили»? І як створення екопатруля пов’язане з виборами міського голови Львова –  дізнавався Galnet 


Усі фото: Galnet

Вибори наближаються і в «останній вагон» намагається застрибнути міський голова Львова Андрій Садовий зі своєю свитою. За останній період, окрім інспектування ремонту доріг міста, Андрій Cадовий, разом із виконавчим комітетом, взявся за екологію. Завод не побудував, але вирішив створити екологічний патруль, на базі комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління». 20 серпня цього року виконком ухвалив відповідне рішення. В обов’язки працівників патруля входить інформування мешканців міста щодо сфери охорони довкілля. Це будуть спеціальні рейдові групи, які фіксуватимуть порушення природоохоронного законодавства. Тож, як кажуть міські посадовці, відтепер непомітно забруднити довкілля буде складніше і небезпечніше.

«Напрацьована така логістика, щоб можна було складати протоколи. Звичайно, що є державна екоінспекція, яка має бути залучена. Наше завдання у тому, щоб кожний мешканець міг поінформувати про проблеми – екопатруль реагуватиме», – зазначив  під час виконкому заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

Офіційно працювати у Львові екопатруль почав 3 вересня. Того ж дня працівники екопатруля зафіксували самовільну зрізку дерева та склали протокол про адміністративне правопорушення. Як правильно потрібно складати протокол розповів у коментарі Galnet заступник директора комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» Леонід Назаренко.

«Такий порядок у нас вже визначений. Виїзд туди, де є звернення або було зафіксовано порушення, складення вимоги або протоколу про правопорушення. Ми знаємо, як складати протоколи, тому можемо допомогти майбутнім працівникам екопатруля», – каже у коментарі Galnet Леонід Назаренко.

В управлінні екології розповідають, що на околицях міста часто трапляються випадки, коли люди самовільно спалюють траву чи створюють стихійні сміттєзвалища, які роками забруднюють екологію. Екопатруль, кажуть, допоможе краще відстежувати порушників.

«Якщо ми ігноруємо забруднення місяцями або роками, це означає, що воно роками там буде накопичуватися. Тому, щоб зрозуміти вогнища таких порушень, нам потрібні патрулі, які будуть патрулювати важкодоступні ділянки, місця, де стаються такі правопорушення», – пояснює у коментарі Galnet начальниця управління екології та природних ресурсів ЛМР Олександра Сладкова.

Як пояснила у коментарі Galnet заступниця директора департаменту містобудування Львівської міської ради Наталя Алєксєєва, сьогодні в екопатрулі є шестеро волонтерів, а кінцева мета екопатруля – просвітництво.

«Ми, звичайно, контролери, ми можемо давати приписи, але хочемо, щоб кінцевою метою патруля було просвітництво. Ми почали набір в екопатруль, але щоб зробити екопатруль повноцінним, нам потрібно, щоб громадських інспекторів, окрім того, щоб набрали, ще й навчали. Тому що екологічна інспекція за положенням має організувати їм навчання, видати посвідчення, тоді вони зможуть працювати як повноцінний громадський інспектор».

І додає:

«Громадський інспектор наділений ширшим колом повноважень, ніж будь-які посадовці міської ради. Ми, по закону, можемо звертати увагу і протоколювати такі порушення, як порушення правил благоустрою, а громадський інспектор можуть працювати по окремих статтях: видалення насаджень, спалювання трави. Для порівняння, якщо порушення правил благоустрою – це штраф від 340 до 1300 гривень, штраф за спалювання трави починається від 3 тисяч гривень. Тому ці громадські інспектори і шукають такі порушення. Ми маємо машину для екопатруля, яку буде надавати «Адміністративно-технічне управління», – пояснює  у коментарі Galnet Наталя Алексєєва.

Про екопатруль заговорила ще минулого року депутатка міської ради Ірина Оршак. У коментарі Galnet каже, у неї був готовий проєкт ухвали, який напрацьований з експертами та активістами і він мав бути не такий, як його створили сьогодні.

«Минулого року я написала проєкт ухвали про створення екологічного патруля у Львові . Ходила з цією ухвалою до міського голови, він мене скерував в юридичний департамент, ми допрацювали цю ухвалу, прописали, що виконавцями має бути «Адміністративно-технічне управління»  і відповідно створений там відділ. Більше того, у них є частина повноважень, але вони тим не займаються. У моєму проєкті ухвали було вказано не лише про створення екологічного патруля, але й внесення змін до правила благоустрою міста, які стосуються сфери екології, щоб здійснювати додатковий контроль. Моя ухвала була завізована і включена у порядок денний, пізніше якимось чином звідти випала і, не дочекавшись сесії, виконавчий комітет приймає рішення про створення такого екологічного патруля , хоча виконавчий комітет не має повноважень створювати структурні підрозділи для Львівської міської ради.

Як сказав мені особисто Андрій Садовий, це просто тестовий режим і вони пробують таким чином запустити цей процес, але, як на мене, тим можна зробити гірше, бо запустивши такий екопатруль, який є сьогодні, тобто виділити кільком людям зелені жилетки, де написано «екопатруль» і вони просто тиняються по місту – це ні про що, це профанація. Я вважаю, що потрібно створити відділ з нормальним менеджером. На цю роботу потрібно брати людей, які є юридично підкованими, а ще краще – юристів, які б могли правильно складати протоколи, або могли дати роз’яснення мешканцям, чому це є порушення, чому не варто цього робити, який штраф за це може бути. Але на сьогодні ми маємо не зовсім законне рішення виконкому і людей, яким вдягнули жилетки, і чим вони займаються – незрозуміло. Я подавала депутатський запит про надання інформації, скільки за останній рік і за попередні склали протоколів про притягнення до відповідальності за порушення у сфері екології. Мені відповіли, що, порівняно з попередніми роками, цього року значно менше, тобто немає жодних цифр та інформації. Як на мене, такими діями вони звели нанівець всю ідею», – обурюється у коментарі Galnet Ірина Оршак.

Екопатруль на громадських засадах довго не «проживе», каже у коментарі Galnet екоактивіст Орест Залипський.

«Екопатруль на громадських засадах довго жити не буде. Коли про це йшла мова, я думав, це буде по-іншому. Колись хотіли зробити екопатруль на базі муніципальної варти, щоб не у чорній формі, а «зелені чоловічки» ходили по місту та патрулювали і отримували за це зарплату. А людина з посвідченням громадського інспектора теоретично може виписати цей прокол, але цей протокол вона мусить надіслати у Державну екологічну інспекцію. Державна екологічна інспекція буде це розглядати , чи насправді та людина, яка зрізала дерево, не права. Це дорадчий орган, бо громадський інспектор при Державній екологічний інспекції – це як громадська рада. Просвітницьку роботу треба проводити у школі вчителям і навіть були запроваджені містом спеціальні уроки про захист навколишнього середовища. На громадських засадах походять люди, попрацюють тиждень-два, а потім не будуть цього робити. Його потрібно зробити комунальним підприємством міської ради, і тоді з того був би толк», – пояснює Орест Залипський.

Екоактивіст каже, більше двох років він і ще троє людей, не враховуючи волонтерів, опікуються понад 300 тваринами у парку Знесіння – у Домівці врятованих тварин. Вони самотужки намагаються знайти гроші на корм та вакцинацію для тварин, оскільки тих грошей, які виділяє міська рада, не вистачає.

«На останній сесії міської ради розповідали, що нам дали 2 мільйони гривень, але коли і кому ці гроші давали – я не знаю. Нам дали за два роки  200 тисяч гривень на сіно і зерно, це 100 тисяч минулого року на корм і цього року 100 тисяч гривень – також на корм. 38 тисяч гривень на ветеринарні  послуги минулого року і цього року – 40 тисяч гривень на ветеринарні послуги. Це крапля в морі. Адже, якщо до нас попадають у важкому стані тварини, то таку суму ми витрачаємо за два місяці. Сьогодні міська рада фінансує штат з 4 людей. У мене зарплата – 4 200 гривень , у колеги – 3800 гривень, у двох інших працівників – по 2800 гривень. Про які мільйони може йти мова?» – обурюється у коментарі Galnet Орест Залипський.

Усе, що створюється міською владою зараз, це все заради піару, каже у коментарі Galnet політичний оглядач Юрій Ситник.

«Ніхто не дбає про екологію! Замість того, щоб боротися зісміттям за допомогою екопатруля, краще б Андрій Іванович поборовся із львівським сміттям по всій Україні. А на ньому відмиваються шалені кошти, що було доведено аудитом – десь пропало 50 мільйонів гривень. Попередня очільниця обласної прокуратури теж порушувала справи щодо цього. Ось з чим треба боротися! У нас чисельність міської ради зросла на 35% з 2011 року. У нас є цілий екологічний департамент, управління, муніципальна дружина, яка займається тим, що заробляє на охороні приватних об’єктів. Навіщо створювати ще щось і на цьому піаритися?» – обурюється Юрій Ситник.

І додає:

«Як ми можемо говорити про екологічний патруль від міської ради, коли на сайті міської ради показники про зелені насадження не змінювались 20 років. Скільки з того часу вирубали дерев? Скільки знищили зелених насаджень? Ніхто статистики не веде. Та замість того, щоб займатися важливими речами, вони створюють екопатруль. На жаль, так у нас йдуть виборчі процеси –використовують все, що завгодно, навіть екологію», – говорить Юрій Ситник.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.