Львівський лікар розповів, хто такі контактні особи та чи обов’язково їм перебувати на самоізоляції

logo


Фото ілюстративне: susidy.city

Заступник головного лікаря Львівської обласної інфекційної лікарні Ігор Берник на своїй facebook-сторінці розповів про те, хто вважається контактною особою та чи можуть ці люди припиняти самоізоляцію.

Контактна особ – це особа, яка за дві доби до та 14-ть діб пасля появи симптомів у хворого:

мала прямий фізичний контакт з ймовірним або підтвердженим випадком COVID-19;
мала незахищений контакт (без використання ЗІЗ-засобів індивідуального захисту) із слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 (наприклад, перебування в зоні хворого під час кашлю, чи доторкування руками до використаних серветок);
контактувала з хворими на COVID-19 на відстані до одного метру протягом 15 хвилин і більше, за умови не використання відповідних ЗІЗ або з підозрою щодо неправильного їх використання (наприклад, порушення цілісності клапану респіратора);
перебувала у закритому приміщенні, наприклад, аудиторії, кімнаті для засідань, залі очікування закладу охорони здоров’я з хворим на COVID-19 протягом 15 хвилин і більше на відстані менше ніж один метр;
інші випадки, які при ситуаційному аналізі мають ризики щодо інфікування COVID-19. :Наприклад, проживання в одному домогосподарстві з ймовірним або підтвердженим випадком COVID-19, контакти в закритих закладах чи закладах з високим ризиком інфікування (заклади санаторного типу, будинки догляду з тривалим проживанням, дитячі будинки, хостели, пункти для тимчасового проживання біженців, соціальні заклади з тимчасовим проживанням, заклади пенітенціарної служби, громадський транспорт, робочі майстерні, офіси, приватні соціальні події тощо).

Що робити, якщо у вас відбувся контакт?

Контактні особи підлягають самоізоляції на 14 днів від останнього контакту з підтвердженим або ймовірним випадком та завершують самоізоляцію без додаткових лабораторних досліджень.

Контактні особи можуть припинити самоізоляцію при отриманні негативного результату тестування на SARS-CoV-2 методом ПЛР, відібраного не раніше ніж на 8 день після останнього контакту з хворим на COVID-19.

Для моніторингу самоізоляції використовується електронний сервіс «ВДОМА» Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

З метою перевірки наявності симптомів за контактними особами встановлюється моніторинг стану здоров’я шляхом побутових візитів, онлайн або телефоном.

Будь-яка контактна особа, ЯКА ЗАХВОРІЛА і відповідає визначенню випадку COVID-19, СТАЄ ПІДОЗРЮВАНОЮ і повинна бути протестована.

Якщо після контакту з хворим на COVID-19 у вас з’явилась слабко виражена симптоматика COVID-19:

– сімейний лікар направляє на проходження лабораторного обстеження методом ПЛР на COVID-19;

– у випадку отримання позитивного результату тесту на COVID-19 або в разі не проходження тестування, пацієнт має самоізолюватись мінімум на 13 днів від дня появи симптомів;

– хворий повинен суворо дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю (в тому числі щодо носіння медичної (хірургічної) маски), гігієни рук та фізичного дистанціювання, у випадках коли самоізоляція неможлива;

– хворий має уникати спілкування і будь-яких контактів із особами із групи ризику розвитку тяжких ускладнень, у випадках коли самоізоляція неможлива.

Люди, які знаходяться в групі ризику щодо розвитку ускладнень:

1) тяжкі хронічні захворювання легень і серцево-судинної системи;

2) ниркова недостатність;

3) імуносупресивні стани (первинний і вторинний імунодефіцити);

4) тяжкі алергічні захворювання або стани;

5) аутоімунні захворювання)

Контактні особи з групи ризику розвитку тяжких ускладнень підлягають обов’язковому лабораторному обстеженню методом ПЛР на COVID-19, якщо вони перебували у контакті з пацієнтом із слабко вираженою симптоматикою COVID-19, в незалежності від отриманого результату лабораторного обстеження, в тому числі якщо тест не було проведено.

У випадку отримання позитивного результату лабораторного обстеження методом ПЛР на COVID-19 та відсутності необхідності в стаціонарному лікуванні повторне тестування не проводиться (пацієнт має самоізолюватись на 13 днів від дня появи симптомів.

Що робити, якщо контактна особа, яка перебуває в тісному контакті з лабораторно підтвердженим випадком інфікування COVID-19 протягом 15 і більше хвилин, але симптоми коронавірусної інфекції відсутні:

– лабораторне обстеження методом ПЛР на COVID-19 призначається виключно особам, які входять до групи ризику розвитку тяжких ускладнень;

– негативний тест лабораторного обстеження методом ПЛР не означає, що у особи пізніше не розвинеться інфекційний процес і йому не потрібно продовжувати перебувати в самоізоляції;

– якщо у пацієнта з’явилися симптоми коронавірусної хвороби (COVID-19), слід діяти відповідно до положень, зазначених вище.

Що робити в разі, коли контактна особа НЕ має симптомів COVID-19 і НЕ перебувала в ТІСНОМУ контакті з пацієнтом з лабораторно підтвердженим COVID-19:

– лабораторне обстеження методом ПЛР на COVID-19 НЕ проводиться (негативний тест не означає, що у особи згодом не розвинеться інфекційний процес);

– у випадку якщо особа ЗА ВЛАСНОЮ ініціативою лабораторно обстежується методом ПЛР на COVID-19, вона МАЄ самоізолюватись до того часу, поки не стануть ВІДОМИМ результати тестування, і ЗВЕРНУТИСЬ до сімейного лікаря.