Львову потрібен контент. Тоді турист приїде не на пиво

logo


З приходом до українських міст low-cost авіаперевізників тепер буде дешевше літати. Ну бо багато хто скаже: 400 баксів до Варшави то реальна зрада 🙂фото: iPress.ua

фото: iPress.ua

Ну буде круто і для бізнесу, і для міста загалом. А як ми зраділи, коли домовилися про те, що декілька рейсів Ryanair вже будуть літати до IT Arena. Так зраділи, що навіть зробили круту ґіфку. Зацініть тут ‒ https://goo.gl/HibdqU

Ну тут не хочу писати про перемогу, це і так всім зрозуміло. Напишу про зраду, бо тоді більше і лайків, і репостів, і активної переписки у коментарях. Так от. Ця зрада вже була у Польщі, Литві та країнах Балтії, що останніми долучилися до ЄС. До речі, у них там теж достатньо цікавої зради є.

Так от, з відкриттям дешевих авіарейсів у Краків, з’явилося дуже багато туристів з Великої Британії, які за вартістю 2 пив у себе вдома могли злітати в Польщу на вихідні й там випивати упродовж 2-3 днів. Цінність пропозиції була дуже високою, навіть з’явилися туристичні агенції, які організовували «п’янки» для британських туристів у Кракові чи Варшаві «під ключ». І так добре той бізнес пішов, що до Кракова почало приїжджати понад 200 тисяч туристів на рік тільки з Британії.

Спочатку все будо добре, оскільки місцеві ресторатори тішилися великій кількості клієнтів, а офіціанти ‒ щедрим чайовим. Все було добре до моменту, коли випадки yobbish behaviou стали майже нормою для туристів з туманного острова. А нормою було після великої кількості спожитого дешевого польського пива роздягтися догола та танцювати на столі.

Таких випадків було так багато, що вже навіть з’явилися бари і ресторани, де були вивіски «не обслуговуємо туристів з Британії». Можна назвати це обмеженням прав людей, але нічого більш дієвого польські підприємці індустрії гостинності не придумали.

До речі, британські туристи ‒ рекордсмени з порушення законів поза своєю країною. Щороку приблизно 5-6 тисяч жителів Британії потрапляють у тюрми поза межами країни. Також щороку понад 20 тисяч британців звертаються за допомогою у свої посольства в різних країнах світу.

Висновок такий: треба, окрім дешевого пива та їжі, пропонувати й інші цінності. Якщо ви мене спитаєте, що потрібно продавати таким туристам, то я, чесно, не знаю. Але те, що нам потрібно орієнтуватися на якісного туриста, так це точно.

Ділова гостинність ‒ це вищий пілотаж в індустрії туризму. Це означає, що не достатньо просто дешевих та хороших ресторанів та готелів, тут ще й потрібен контент. Контент роблять конференції, фестивалі, торгові місії, університети, бізнеси ‒ це те, що треба розвивати.

Створюйте контент у вашому місті. Тоді люди приїдуть на контент, а не на пиво. З тими, хто приїде на контент, ви зможете допомогти місту, зробити партнерство чи бізнес. А ті, хто приїжджає на пиво, залишать вам тільки чайові 🙂

І у підсумку. Я за збільшення кількості авіасполучень у Львові й всіляко підтримую ці ініціативи. Країни Східної Європи мають свої етапи розвитку, а yobbish behaviou туристів ‒ один і з них. Ми теж маємо пережити ці наслідки входження України у глобальний світ.

Think bro!

Джерело

Степан Веселовський,Lviv IT Industry Evangelist