На Львівщині у 40-річної жінки діагностували ботулізм

logo
157308_na_lvivwini_u_40_richnoji_zhinki_diagnost.jpeg


До Львівської обласної інфекційної лікарні 40-річну жінку скерували з Перемишлянської центральної районної лікарні, куди вона звернулася по допомогу. Хвора скаржилася на сухість у роті, двоїння в очах, утруднене ковтання, загальну слабкість тощо. Медики запідозрили ботулізм і скерували до Львова. Лабораторні дослідження підтвердили: у пацієнтки таки ботулізм.

Жінка розповіла, що напередодні їла опеньки, які восени сама назбирала і засолила у трилітрові банки. Але дала замало солі, тому згодом ще досолювала гриби у банках. Згодом переклала опеньки у менші банки і закррила капроновими кришками, а наприкінці листопада вирішила спробувати їх. Коли відкрила, смак грибів їй не сподобався. Вона багато разів їх промивала, додавала різні спеції, але все одно вони були якісь не такі, як завжди. У жінки – велика родина, окрім неї, в одному будинку живуть батьки, чоловік, діти. На щастя, вона не запропонувала скуштувати їм грибів, їла сама. Через деякий час жінці стало погано. Вона чотири дні лікувалася самотужки, думала, що отруїлася: пила активоване вугілля, багато рідини. Та це не допомагало і тоді вона звернулася до лікарів.

На щастя, лікарям Львівської обласної інфекційної лікарні вдалося швидко дістати сироватку від ботулізму, тож жінці, як повідомила ZAXID.NET головний епідеміолог Львівщини, лікар-епідеміолог інфекційної лікарні Наталія Тімко, її відразу ввели. Хвора провела в лікарні сім днів і у понеділок, 11 грудня, її виписали додому.

У коментарі ZAXID.NET лікар загальної гігієни львівського обласного лабораторного центру Валентина Попаденко повідомила, що цього року на Львівщині зафіксовано 9 випадків ботулізму (торік – два). Смертельних випадків не було, хоч були дуже важкі випадки ботулізму й сироватки не було. Один літній чоловік, який з’їв протерміновану бомбажну консерву, провів у реанімації інфекційної лікарні півтора місяця. Лікарі підтримували чоловіка, як могли, а односельці скинулися й купили йому сироватку. Старенького врятували.

Нагадаємо, що ботулізм – це гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.

Як правило, клінічні прояви починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття «туману» або «сітки» перед очима, подвоєння в очах. Може бути нудота, блювота, випорожнення, температура тіла найчастіше не підвищена. Згодом з’являються симптоми ураження нервових центрів головного мозку: порушення зору, двоїння в очах, сітка перед очима, розширення зіниць, біль та труднощі при русі очних яблук. А тоді виникає ураження дихального центру: параліч м’язів язика, гортані, що може призвести до смерті.

Основною причиною захворювання на ботулізм є продукти домашнього приготування: овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та вуджена риба. Потрапляння збудника в харчі можливе на різних етапах приготування продуктів у домашніх умовах: неякісному очищенні та промиванні риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишківника, під час розробки туші.

Аби уникнути захворювання, лікарі радять дотримуватися двох основних правил – чистоти і технології приготування. Цього року в Україні багато людей захворіло на ботулізм через неякісну рибу, приготовану в домашніх умовах.

Ті, хто любить вдома засолювати рибу, повинні спершу обережно випотрошити її, щоб не порушити цілісність кишкового тракту і не забруднити рибу. Солити рибу треба тільки в охолодженому стані за температури не більше ніж +4°C і дотримуватися технології приготування: концентрація солі більше як 10% зупиняє виділення ботулотоксину. А від копченої, соленої та в’яленої риби, що продається на ринках, краще відмовитися взагалі.

Готуючи консерви (м’ясні, грибні, овочеві) слід дотримуватися чистоти і температурного режиму їх приготування. Найменше здуття кришки на консервованих продуктах – сигнал про те, що її споживати не можна.


А поділитися?