На Львівщині відкрили понад 130 кримінальних проваджень через підробку COVID-сертифікатів

logo


На Львівщині від початку року правоохоронці відкрили понад 130 кримінальних проваджень через виготовлення та використання несправжніх COVID-сертифікатів. Найчастіше підробку виявляють прикордонники під час паспортного контролю. Про те, як відбувається перевірка сертифікатів про вакцинацію, Суспільному розповів начальник відділення інспекторів прикордонної служби “Рава-Руська” Анатолій Сарахман.

Як перевіряють COVID-сертифікати на кордоні?

За добу українсько-польський кордон у міжнародному пункті пропуску “Рава-Руська” перетинають від 750 до 900 автомобілів. Окрім обов’язкових документів, тепер прикордонники перевіряють і сертифікати про вакцинацію чи ПЛР-тести.

“Сертифікат про вакцинацію, який роздрукований на звичайному, стандартному бланку, ми перевіряємо за допомогою опитування особи, яка здійснювала цю вакцинацію, і візуально перевіряємо печатки закладу, який видавав документ, печатки лікаря, чи вони відповідають встановленим вимогам, перевіряємо інформацію про особу”, — каже інспекторка прикордонного контролю Галина Зінчин.

Інспекторка прикордонного контролю Галина ЗінчинСуспільне Львів

Інспекторка прикордонного контролю Галина Зінчин

Сертифікати, які мають QR-коди, перевіряють за допомогою спеціальних планшетів у системі “SafeBorder”. Таке програмне забезпечення прикордонники в усіх пунктах пропуску Львівщини використовують з 22 серпня. За цей час виявили 235 підроблених сертифікатів. Начальник відділення інспекторів Анатолій Сарахман розповідає, у цих планшетах є дані про вакцинацію мешканців із 40 країн світу, серед них і українців.

“Програма працює онлайн, вона оновлюється автоматично за допомогою мережі Інтернет і відповідно ми можемо бачити, чи даний сертифікат дійсний, чи ні”, — каже начальник відділення інспекторів прикордонної служби “Рава-Руська” Анатолій Сарахман.

За фактом підробки COVID-сертифікатів правоохоронці від початку року відкрили більше 130 кримінальних справ, каже речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська.

Про фіктивну вакцинацію пацієнт зізнався під час виписки

Наразі у медзакладах міста майже 900 хворих на коронавірус, з них більшість пацієнтів — невакциновані, каже керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко.

“Вакцинована людина, якщо навіть захворіє, переносить хворобу легше, її швидше виписують зі стаціонару, якщо вона туди потрапляє. Невакциновані в нас здебільшого потрапляють у відділення реанімації, інтенсивної терапії. Це дуже насторожує лікарів, якщо звертається людина, яка каже, що вона вакцинована, а стан її важкий”, — каже Наталія Іванченко.

8-а лікарня ЛьвоваЛМР

8-а лікарня Львова

До прикладу, у 8-й лікарні міста, з усієї кількості госпіталізованих із коронавірусом, приблизно 10% були вакцинованими хоча би однією дозою, розповідає медичний директор закладу Максим Павлов. За його словами, із підробленими COVID-сертифікатами було 3 пацієнти. Один із них про фіктивну вакцинацію зізнався лише під час виписки.

“Спершу він повідомив, що вакцинований двома дозами. Це слідувало із тих документів, які він надав, проте перебіг його абсолютно відрізнявся від того, який ми бачили від таких пацієнтів. Він потрапив у палату інтенсивної терапії, де за його життя боролися близько 7 днів. На щастя, для пацієнта все закінчилося вдало”, — каже медичний директор 8-ї міської лікарні Максим Павлов.

“Ковідна амністія”: як щепитися тим, хто придбав підроблений сертифікат

Аби дати можливість невакцинованим із підробленими сертифікатами щепитися, в Україні планують запровадити так звану “ковідну амністію”.

“Спільно з Мін’юстом і Міністерством внутрішніх справ ми пропрацювали моменти, як запровадити так звану “ковідну амністію” для того, щоб люди, які мають підроблений сертифікат, але хочуть отримати повноцінне щеплення, мали можливість прийти здати цей документ, провакцинуватись і внести свій вклад в боротьбу з епідемією”, — каже міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Віктор Ляшко додав, для цього треба буде звернутися до сімейного лікаря та зізнатися, що щеплення – фіктивне, а також розповісти про те, як підробили сертифікат. Тоді можна вакцинуватися. Наразі деталі щодо впровадження “ковідної амністії” обговорюють у Кабміні.

Читайте нас у Instagram: головні новини регіону