На Львівщині виявили низку компаній, що узгоджено діють для перемоги у публічних торгах

logo


На Львівщині діють недобросовісні компанії, які спотворюють результати електронних торгів. Внаслідок їхніх узгоджених дій, конкуренція зводиться до нуля, а інші, більш доброчесні компанії не мають змоги перемагати у тендерах. Про це у вівторок, 31 жовтня, під час прес-конференції «Хто і як дурить Prozorro. Відносно чесні способи усунути конкурентів та викинути небажаних учасників з торгів» розповіла журналістка «Наших грошей. Львів» Олександра Губицька.

«Масовим є те, що компанії приходять на торги парами, по 10-15 разів одній ті ж компанії. Якщо лише ці дві компанії беруть участь в аукціоні, то впродовж нього зовсім не понижують свої цінові пропозиції, якщо ж на торгах є третій учасник, то лише один зі змовників понижує ціну, щоб усунути небажаного конкурента. Цінову пропозицію понижують нижче ринкового рівня, а після цього пишуть лист-відмову, що не можуть постачати продукцію чи послуги за ціною, яку запропонували. Врешті в аукціоні перемагає той зі змовників, який свою цінову пропозицію не знижував. Таким чином хоч і застосовується процедура публічних торгів, зниження бюджетних витрат не відбувається, а в доброчесних компаній нема віри в те, що можна перемогти», – зазначила вона.

Представляючи результати моніторингу закупівель на Львівщині, Олександра Губицька повідомила, що вдалося виявити дві компанії, які 470 разів брали участь у тендерах разом. Йдеться про ТОВ «Євро Фіш» та ПП «Галбізнес Груп», які торгують продуктами харчування.

Наприклад, в аукціоні з закупівлі масла, організованим навесні відділом освіти Франківського району Львова, з очікуваною вартістю 1,2 млн грн окрім «Євро Фіш» та «Галбізнес Груп», брав участь підприємець Дмитро Романишин. Його пропозиція була найдешевша – 865 тис. грн, тоді як «Євро Фіш» пропонувало масло за 944 тис. грн, а «Галбізнес Груп» – 1,2 млн грн.

Під час аукціону пропозиція «Євро Фіш» впала до 649 тис. грн, пропозиція підприємця Романишина – до 696 тис. грн, «Галбізнес Груп» свою пропозицію не знижувало. У підсумку ТОВ «Євро Фіш» відмовилося підписати договір про постачання масла по 54 грн за кілограм. Через надто низьку ціну змушений був відмовитися від укладання договору і підприємець Романишин. Відтак, договір підписали з «Галбізнес Груп», чия пропозиція була незмінною і становила максимально можливу суму – 1,2 млн грн. Масло купили по 100 грн/кг.

Влітку на торгах Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні дії цих двох компаній змусили відмовитися від укладення договору підприємця Ігора Ченька, який знизив свою ціну у ході аукціону на 30%. Він написав тендерному комітетові, що «відмовляється постачати товар… у зв’язку з низькою ціною пропозиції». Представник «Галбізнес Груп» пояснив, що допустив арифметичну помилку при формуванні ціни і відмовився укласти договір. Відтак, договір підписали з «Євро Фіш», яке взагалі не знижував свою максимальну на торгах ціну.

Недосвідчені підприємці на торгах понижують свої ціни настільки, що потім змушені відмовитися від укладення договору із замовником

За словами Олександри Губицької, згадувані компанії не єдині, хто використовує таку схему. В аукціоні із закупівлі олії для Поповицького психоневрологічного інтернату брали участь ПП «Кит-Світ», ПП «Перша торгова компанія» та приватний підприємець Доскоч Г.І.

Виявилося, що дві фірми належать подружжю, при цьому чоловік та дружина працевлаштовані у фірмах одне одного. Під час аукціону поведінка цих учасників була такою: найдорожча пропозиція від «Кит-Світ» взагалі не змінювалась, натомість «Перша торгова компанія» постійно зменшувала ціну, «затягуючи» до зменшення і підприємця. В результаті, і підприємець, і «Перша торгова компанія» відмовились підписувати договір, який уклали із найдорожчим на торгах «Кит-Світ».

Практика демпінгування ціни на торгах з метою усунути небажаних конкурентів є доволі поширеною

Голова правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» Мирослав Сімка зазначив, що такі дії не є порушенням вимог закону «Про публічні закупівлі», однак повністю нівелюють конкуренцію.

Проте є випадки, коли учасники торгів, які понизили під час аукціону свою цінову пропозицію нижче ринкової вартості продукції, таки укладають договори на їх постачання, а потім підписують із замовником додаткові угоди, якими щоразу піднімають ціну на 10%. За словами Мирослава Сімки, закон дозволяє піднімати ціну на 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку, що треба підтвердити листом з Торгово-промислової палати та/або з обласного управління статистики. При цьому кількість таких додаткових угод з підвищення ціни законом не обмежена.

Подібне відбулося на торгах із закупівлі природного газу відділом освіти Пустомитівської райдержадміністрації. На аукціон прийшло шість компаній. Найдешевше газ запропонувала київська фірма «Енергія України», чия пропозиція була дешевшою на понад 1 мільйон гривень від найближчої за ціною, – лише 4,495 млн грн, інші учасники пропонували газ по 6-8 млн грн, а очікуваною ціною тендеру була 8,9 млн грн.

Відтак, 5 липня цього року в «Енергії України» освітяни замовили газ по 5550 грн з ПДВ за тисячу кубометрів. Однак за такою низькою ціною газ взагалі не поставляли, оскільки уже 9 серпня уклали додаткову угоду, за якою «ціна газу з 1 липня 2017 року становить 6104,44 грн з ПДВ». Наступного дня уклали ще одну додаткову угоду і підвищили ціну газу до 6714,27 грн з ПДВ. У подальшому ціну переглянули ще двічі, – до 8122,78 грн з ПДВ.

Резюмуючи, Олександра Губицька зазначила, що випадки змов траплятимуться значно рідше, коли у публічних закупівлях братиме участь більше компаній.