На Львівщині знайомили з досвідом створення молочних кооперативів

logo


Голови ОТГ та сільські старости з Вінничини знайомились на Львівщині з досвідом створення молочних кооперативів. 

З досвідом створення та перевагами молочних кооперативів знайомились на Львівщині голови ОТГ, сільські старости та власники тваринницьких господарств із Вінницької області. Вони побували на одній із сімейних ферм у Бродівському районі та в молочному кооперативі “Покрова”.

Захід пройшов за ініціативи Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Поїздка була ініційована об’єднаними громадами Вінничини, а ми відгукнулися на запит селян, які мають корів і налякані обмеженням, яке уряд хоче впровадити на закупівлю молока другого сорту. Поки що його відтермінували до кінця року, але швидше всього воно увійде в дію раніше, і питання покращення якості молока та можливості полегшення його збуту і підвищення ціни на нього є дуже важливим. І ми приїхали подивитися, як це працює на Львівщині. Сподіваємось, що члени делегації допоможуть своїм громадам зробити перший крок у напрямку кооперації, стануть адміністраторами цього процесу. Адже львівським селянам кооперація приносить реальні доходи. Як ми чули, 140 тисяч гривень в рік — це не межа”, – зазначив радник з регіонального розвитку Вінницького ЦРМС Юрій Войціцький.

Як працює кооператив, вінничани побачили на полі, де випасається кооперативне стадо. Власники корів самі доять їх вранці, залишаючи надій для домашніх потреб. А після цього приганяють тварин на луку, обгороджену електропастухом. Їх уже не турбує обіднє чи вечірнє доїння. Цим займається наймана робітниця за допомогою доїльних апаратів. Молоко відразу потрапляє  в холодильник. А звідти іде на продаж або на переробку. Холодильна ємність — канадського виробництва. Її кооператив отримав в якості допомоги від Проекту з розвитку молочного бізнесу в Україні, який фінансується урядом Канади. З цього ж джерела у “Покрові” отримали електропастух, доїльне обладнання, польовий модуль, кошти на водопровід. Проект оплатив половину вартості трактора, дав гроші на насіння трав та міндобрива для пасовища. Прибутки від реалізації молока розподіляються між членами кооперативу в залежності від кількості надоєного та його жирності. Для цього у спільноти є спеціальні контрольні прилади. Суми набігають чималі. А головне, поки корови в “садку”, селяни можуть займатися іншими справами, багато із них працюють.

Молоко реалізується у брендовому магазині. Там завжди черги, адже продукція найвищої якості, а її вартість — 10 гривень за літр. Це значно дешевше, ніж на ринку. Так само виграють у категорії “ціна – якість” і декілька сортів сиру, масло, сметана. Тепер у планах кооперативу — спорудження власного заводу по переробці молока. Він дозволить розширити асортимент і вийти на інші ринки регіону та за його межі. Селянам потрібно знайти на спорудження підприємства 800 тисяч гривень. Сума хоч і велика, проте цілком реальна для кооперативу, який вже налічує понад 300 членів.
Читайте також: Асоціація ОТГ та Програма «U-LEAD з Європою» розпочинають новий проект

“Вінничан цікавило, як створити кооператив, з чого починати. Напередодні ми розповіли їм з нашого досвіду що таке кооператив, кому і для чого він потрібний, чим відрізняється обслуговуючий кооператив від виробничого тощо. Ми постаралися, щоб гості не повторили тих помилок, які свого часу зробили ми. Для цього їм запропонували відвідати один із кооперативів, які ми допомагали створити і де допомагали розвиватися членам кооперативу, які створили сімейні ферми. “Покрова”, наприклад, об’єднує 300 чоловік із 20 сіл району. І щоденно отримує близько 8 тонн молока. Сподіваюсь, що цей досвід стане вінничанам у нагоді і вони зуміють адаптувати його на своєму грунті. Адже інтерес учасників туру до нього був неабияким, гості як учні конспектували усі рекомендації. А в Україні є можливості знайти програму, яка б підтримала ініціативу людей”,- сказав директор Львівської аграрної дорадчої служби Іван Паньків.

Програма “U-LEAD з Європою” фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами – Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Львівський ЦРМС