Напад на ромський табір у Львові. Всі подробиці

logo


У суботу, 23 червня, близько опівночі у лісовому масиві на околиці Львова на вулиці Трускавецькій група осіб у масках скоїла спланований напад на ромський табір. У поліції заявили, що нападники мали чіткий план погрому табору ромів: вони заздалегідь визначили свої позиції, дії і завдання. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Вбивство 

У результаті нападу – мешканець села Рівне Закарпатської області 24-річний Давид від травм, несумісних з життям, помер у лікарні, його 19-річний брат Рач Поп отримав серйозні ножові поранення, постраждали 30-річна мешканка села Буркатове Закарпатської області та 10-річний хлопчик, який також є мешканцем цього села.

Підозрювані навчаються у школі

“Затриманий 20-річний громадянин, якого підозрюють в організації нападу на ромське поселення. З місця події вилучено речові докази, зокрема, можливе знаряддя вбивства – ніж. Загинув 24-річний юнак, ще 4 людей, зокрема 10-річна дитина, отримали поранення. Наразі вирішується питання про затримання підозрюваних у скоєнні цього нападу у порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України”, – повідомив директор Департаменту комунікації Національної поліції Ярослав Тракало.

Крім того, учасникам нападу на табір ромів у Львові оголосили про підозру за цілою низкою статей.

“За п. 12, ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч. 3 ст. 161 (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової ворожнечі та ненависті), ч. 4 ст. 296 (хуліганство), ч. 1 ст. 304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність) КК України”, – повідомили у Генпрокуратурі.

9 підлітків з символікою Misanthropic Division

У скоєному злочині підозрюються дев’ять учнів двох львівських шкіл. П’ятеро підлітків навчаються у школі №85, ще четверо – у  №36. Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років або довічне ув’язнення. Усім молодикам по 16-17 років, а ймовірному організатору – 20 років.

Підозрювані підлітки, які порізали жінку ножем за спробу захистити свою 10-річну дитину, визнали себе членами угруповання Твереза та зла молодь, що використовує символіку ультраправої націоналістичної організації Misanthropic Division.

Поліція затримала нападників під час погрому

Як повідомив голова громадської організації Рома в Україні Терніпе Микола Юрченко, поліція затримала нападників під час погрому. На його думку, “якщо б поліція приїхала пізніше, можливо, ніхто б не вижив”. Він розповів, що в таборі було 10 дорослих, серед яких вагітна жінка і четверо дітей. На вагітну жінку також напали.

Відомо, що формація Misanthropic Division виникла в Україні. Група осіб напередодні подій, які пізніше будуть названі Революцією гідності, розробила дизайн для майбутнього штандарта – на чорному полотні по центру знаходиться напис Misanthropic Division (Людиноненависницька Дивізія). З боків логотип обрамляють два автомати Калашникова, які символізують готовність взяти в руки зброю і відстоювати свої позиції, так звані ідеали. Знизу напис, названий девізом формації Misanthropic Division – Смерть в ім’я Вотана (W.O.T.A.N. – Will Of The Ancient Nation, що дослівно означає “Воля вікової нації”) і дві мертвих голови.

Дивіться також

Представники Misanthropic Division були учасниками подій Революції гідності, увійшли до складу добровольчого полку Азов і брали участь у збройному конфлікті проти російської агресії на сході України.

Безпідставні та систематичні напади на ромів

Місцеві мешканці озиваються про табір, який з’явився у районі недавно, некритично. Роми мали якісь підробки, обробляли місцевим городи, не скоювали крадіжок чи нападів на населення.

Насилля над ромами починає набувати системного характеру, заявила представник коаліції ромських організацій Зола Кондур. На її думку, такі дії спровоковані націоналістичними організаціями.

Місцеве населення не ставилося до табору критично

Держава повинна взяти під контроль ситуацію, покарати винних, та почати захищати національну меншину від праворадикальних дій, підкреслила Кондур.

“Ромські організації захисні не сприймають цієї ситуації, що націоналістичні групи, здається, не розуміють, що нападають на громадян України. Роми – це громадяни України, що проживають тут. Такими нападами вони шкодять країні у цілому”, – сказала Кондур.

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль заявив, що проблему ромів не можна вирішувати погромами. За його словами, напади на табори свідчить про те, що країна скочується до екстремізму, як це було в нацистській Німеччині.

“Різниця між тодішньою Німеччиною й теперішньою Україною в тому, що в нас такі погроми влада не підбурює. Водночас правоохоронні органи бездіють, а певна частина суспільства сприймає ці факти з мовчазною згодою. І це дуже тривожний сигнал!”, – зазначив Москаль.

Це не єдиний випадок насилля у бік представників ромської національності. З початку року відомо про мінімум чотири випадки погромів. По всім випадкам поліція відкрила кримінальне провадження за статтею хуліганство. Деяких учасників погромів було затримано.

Історія ромських погромів

Наприкінці квітня цього року члени ультраправої організації С14 влаштували погром таборів на Лисій горі у Києві. Тоді свої дії активісти пояснили постійними скаргами місцевих мешканців на національну меншину. У С14 стверджують, що без насилля змусили ромів піти з місця табору, але згодом з’явилося відео з камер спостереження, де видно, як молодики переслідують декілької чоловіків, жінок та дітей, паралельно розпиляючи в них газовими балончиками, кидаючи палиці та каміння.

З початку року відомо про мінімум чотири випадки погромів

9 травня група невідомих підпалили табір ромів на Львівщині. За словами свідків, тоді 30 молодиків вночі прийшли до поселення, побили декількох його мешканців і підпалили намети. Також у травні цього року ромські табори розгромили і в Тернополі. Група молодиків з битами увірвалися у поселення.

На початку червня вже представники національних дружин у Києві влаштували демонтаж ромського табору у Голосіївському парку. Тоді обійшлося без постраждалих, виселення ромів супроводжувала поліція. Співробітники природного комплексу звернулися до правої організації за допомогою, адже мешканці поселення постійно конфліктували з комунальниками. Також до Нацдружин за охороною звернулася знімальна група одного з телеканалів, яка знімала демонтаж. 

Реакція в Україні та за кордоном

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова направила звернення до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням дати належну правову оцінку діям радикально налаштованих осіб, які вчинили напад на поселення ромів на околиці Львова.

У ПАРЄ випадок із нападом на ромів викликав потрясіння та жах

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Мішель Ніколетті засудив напад на табір ромів у Львові. У повідомленні, опублікованому на сайті ПАРЄ йдеться, що випадок із нападом викликав потрясіння та жах.

Ніколетті розцінив ці дії як расистську атаку. Він також висловив співчуття рідним загиблого. Ніколетті звернувся із закликом до української влади, “дати чіткий сигнал про те, що немає безкарності за таке огидне насильство стосовно ромів”.

Рада Європи засудила напад на табір ромів у Львові та вимагає прозорого і швидкого розслідування інциденту.

Міністерство культури закликає міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова взяти під особистий контроль розслідування нападу на табір ромів біля Львова, а також інші випадки нападу на ромів.

У Міністерстві вважають, що така ситуація стала апогеєм і продовженням низки правопорушень, скоєних на ґрунті нетерпимості до представників ромської національної меншини.

“Все почалося 2 роки тому з непокараних злочинів і знищення циганських будинків в селі Лощинівка Одеської області. Потім сталося вбивство рома у Вільшанах на Харківщині. По циганах було відкрито вогонь, у результаті чого загинула людина, ще кілька отримали поранення. Досі ведеться слідство, справа затягується з незрозумілих причин. Є свідки, є постраждалі, підозрювані, а вироку досі немає”, – йдеться в заяві.

На думку керівника Міжнародної правозахистної організації Едуарда Багірова, потурання влади проявам агресії зі сторони націоналістичних організацій провокує міжетнічні конфлікти. Поліція повинна в короткі строки справлятися з цими викликами, а судова система суворо карати, додав Багіров.

Напад на табір ромів у Львові

23 червня 2018 року. Поліцейські затримали сімох молодиків 16-17 років, а також 20-річного організатора, підозрюваних у причетності до озброєного нападу на табір ромів у Львові, в результаті якого загинув 24-річний юнак.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter