Нащадки Новаківського: У Львові відбудеться низка заходів до 150-річчя видатного митця

logo


image

У перший день весни, 1 березня, у Палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відкриють виставку «Маестро Олекса Новаківський в контексті сьогодення Львова», що складатиметься з творів зі збірок митців, приватних колекцій, також – з робіт викладачів і студентів Львівської національної академії мистецтв.

Ця експозиція – перша подія з низки заходів з нагоди 150-річчя Олекси Новаківського (1872 – 1935), про що повідомляє мистецтвознавець, науковий співробітник Музею Михайла Грушевського у Львові Іванна Новаківська. І нагадує, що з її ініціативи 2022 рік на Львівщини проголошений Роком Новаківського, про що є відповідне рішення обласної ради від 23 грудня 2021 року.

Олекса Харлампійович Новаківський – видатний художник і педагог. Народився у с. Слободо-Ободівка, що на Вінничині.
Мистецького фаху вчився в Одесі (у художника-декоратора Ф. Клименка) та у Краківській Академії красних мистецтв (у Л. Вичульського і Я. Станіславського). Спілкувався з найвизначнішими польськими митцями Яном Матейком та Яцеком Мальчевським.

З 1913 року жив у Львові, куди переїхав за сприяння Митрополита Андрея Шептицького. Крім творчої роботи, вдавався і до педагогічної праці – мав кілька десятків учнів.

1923 року заснував у Львові Мистецьку школу, яка стала відомим осередком малярської культури у Західній Україні. Новаківський втілював ідею Андрея Шептицького про розвиток національної образотворчої школи і створення українського мистецького навчального закладу в Галичині на зразок Академії мистецтв, реалізуючи ідею розвитку українського мистецтва на найвищому європейському рівні, яка водночас базувалася на національних традиціях та ідентичності української культури, філософському осмисленні сучасності, втіленні духовних символів і цінностей, просвітництві народу через мистецтво.

За словами Іванни Новаківської, на виставці буде представлено твори понад 50 львівських авторів різних поколінь, серед яких, зокрема, – Роман Сельський, Володимир Патик, Любомир Медвідь, Іван Марчук, Андрій Бокотей, Зеновій Флінта, Олег Мінько, Леся Крип’якевич, Іван Остафійчук, Роман Василик, Володимир Риботицький, Василь Бажай, Євген Равський, Михайло Бокотей, Микола Шимчук, Михайло Демцю, Борис Буряк, Петро Сипняк, Роман Яців…

У показі – живописні твори, скульптурні композиції, художні скло, метал, кераміка та текстиль від учнів Олекси Новаківського, послідовників творчої манери Новаківського, метрів сучасного львівського мистецтва, творців сучасного концептуального мистецтва і не тільки.

Партнери заходу – львівські митці, Львівська обласна рада, львівський Палац мистецтв та Львівська національна академія мистецтв.
Організатор події і куратор виставки «Маестро Олекса Новаківський в контексті сьогодення Львова» Іванна Новаківська сердечно запрошує від 1 березня до 4 квітня відвідати львівський Палац мистецтв, щоби оглянути експозицію, і цим запрошенням насправді не варто нехтувати, бо число видатних імен в одному місці і в один час насправді в хорошому сенсі збиває з ніг!

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Фото «Дню» надала Іванна НОВАКІВСЬКА