Неподалік Львова розводять нащадків рідкісних коней-тарпанів

logo


image

В осередку Яворівського національного природного парку «Оселя Розточчя» розводять диких коней – нащадків тарпанів. Це єдине місце на Західній Україні, де можна побачити цих тварин.

У Яворівському національному природному парку відновлюють популяцію нащадків тарпанів. Тарпани – вид диких коней, які колись жили на території Європи. Останній український тарпан помер у 1918 році поблизу Миргорода. Отож кілька років тому на Львівщині вирішили розводити цей вид коней.

Тварин привезли з Польщі з Розточанського народового парку. Польські вчені довели, що ці коні походять від справжніх степових тарпанів.

Тепер на Львівщині живе шестеро дорослих коней – нащадків диких тарпанів. Їх відрізняє жовто-бурий окрас, міцна статура, невеликий зріст і густа шерсть з чорною смужкою вздовж хребта. Раніше ці коні були дикими і жили у степах. Та тепер тутешні тарпани людей не бояться. Хоча характер інколи показують.

Керівниця Центру розведення нащадків тарпанів Марія Антоненко говорить: «Наші коники хоч і норовливі, та вже звикли до людей. На них можна покататися верхи, погладити, трохи поспостерігати за ними».

Кожен кінь має своє ім’я: Троль, Тіна, Таврія, Турла, Міка та Тіберія. Кілька днів тому тут народилося лоша, ім’я якому дадуть згодом. Однак воно буде неодмінно на літеру «Т» – як у його батьків.

Для тарпанів у центрі створили максимально природні умови: великі території для випасу, ліс, водопій з джерела. Однак поласувати чимось смачним з рук коники ніколи не відмовляються. Найбільше вони полюбляють їсти моркву, зізнаються працівники парку. Хоча дають собі раду і самотужки, до їжі невибагливі. Але ще століття тому тарпани могли завдавати великої шкоди селянам.

«На початку ХХ століття цих коней повністю винищили, тому що тварини були бешкетними. Вони дуже шкодили полям, зманювали за собою свійських коней. Тож у деяких містах Європи навіть існували спеціальні загони стрільців, які полювали на диких коней», – розповідає директор Яворівського національного природного парку Михайло Біляк.

Крім коней, в «Оселі Розточчя» можна побачити диких кабанів. А якщо пощастить – то й інших лісових мешканців: зайців, лисиць, оленів, косуль, лося. Працівники парку дізнаються про них за слідами на снігу. Кажуть: нещодавно вперше за багато років у парку навіть з’явилися вовки. А це добрий знак, адже ці хижаки – так звані санітари лісу.

В «Оселі Розточчя» відпочивати можна у будь-яку пору року. Тут пропонують багато активностей для дорослих та дітей: їзда верхи, сон на вуликах, майстер-класи, різноманітні забави та фестини. До того ж, у парку ще й дуже мальовнича природа.

Вхід коштує 30 грн. Серед послуг, які тут надають гостям, – відвідини музею, оренда будинку, рекреаційних навісів, дрова для багаття тощо. Ціни можна переглянути на сайті Яворівського національного природного парку.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

До теми