Ніяких поборів: що потрібно знати батькам про примус здавати гроші в школі

logo
216528_nijakih_poboriv_wo_potribno_znati_batkam_.jpeg


У Львові разом із рештою України успішно стартував черговий навчальний рік, а разом із ним і батьківські збори, де постійно збирають гроші: на нові парти, на ремонт класу, на додаткові заняття.

Що потрібно знати батькам та як захистити себе і дитину від шкільних поборів, розповіли кореспонденту 032.ua у Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області.

Очільник Львівської юстиції Тарас Грень наголосив, що здавати гроші на розвиток школи та прибирати у класі учень може лише на добровільних засадах.

“Фінансування навчальних закладів здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відтак,якщо у школі бракує грошей на фарбу чи прибиральницю, це не має турбувати ні учня, нійого батьків. Щороку навчальний заклад формує бюджетний запит, відправляє вуправління освіти і, відповідно до їхніх потреб, надаються кошти”, – пояснив Тарас Грень.

Як контролювати використання коштів?

Станом на нині, усі українські школи повинні публікувати свою фінансову звітність або на власнихінтернет-ресурсах, або на ресурсах місцевих відділів і департаментів освіти. Тобто, всяфінансова інформація та документи мають бути у відкритому доступі, аби кожен з батьків міг ознайомитися з ними та вирішити, чи варто добровільно здавати гроші на фонд школи чи інші потреби.

Якщо документів з якоїсь причини ви не знайшли, то слід спершу звернутися з цим питання до адміністрації школи, а далі – в управління освіти.

Стаття 78 (ч. 2) Закону України «Про освіту» передбачає, що фінансуваннязакладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповіднихбюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Іншими джерелами фінансування можуть бути: спонсорські кошти батьків, які роблять цез доброї волі. Скажімо, якщо хтось побачив оголошення у школі чи на сайті навчальногозакладу про те, що потрібні кошти на певні потреби, і вирішив перерахувати пожертву.

“Система, коли батьки приходять на збори і їм виставляють рахунок від 100 до 1000 грн,діяти не може. Якщо ж школа все-таки звертається до батьків за фінансовою допомогою, то спочаткубатьки мають дізнатися, скільки бюджетних коштів на школу виділено, куди вони пішли, іна що конкретно ще не вистачає”, – зазначили в обласному управлінні юстиції.

Як діяти, якщо вимагають сплачувати добровільні внески?

Якщо у школі під примусом вимагають так звані добровільні внески, батькам слід об’єднатися та звернутися до місцевої влади, а якщо і це не подіє – до прокуратури міста з відповідною заявою, де слід вказати усі обставини справи.

“Звинувачувати у шкільній корупції одну сторону як мінімум несправедливо: якщо збирання грошей на «ремонт і штори» – зазвичай ініціатива адміністрації школи, то подарунки і конверти «з вдячністю» вчителям на всі свята у році – звичка та ініціатива самих батьків”, – додали в ГТУЮ у Львівській області.

Львів’янам також нагадали, що за консультацією та правовою допомогою можна звернутися до проекту Мін’юсту “Я маю право!”.


А поділитися?