Одна з найбільших синагог у Західній Україні: сьогодення (Відео)

logo


5 канал

Рівне

10.12.2017 19:31

Пам’ятці 18 сторіччя Великій дубенській синагогі, що на Рівненщині, загрожує руйнація: дах перебуває в аварійному стані і будь-якої миті може обвалитися.

Вкласти кошти в найвищу на Західній Україні юдейську святиню охочі знайшлися. Це і благодійники, і місцева влада. Щоправда, для цього потрібно, щоб обласні депутати передали історичний об’єкт на баланс міста.

“Тут вони на великі свята сходилися, і це була велика подія на той час. Дубно, по суті, єврейське місто, навіть на гербі є шестикінечна зірочка”, – розповідає краєзнавець Леонід Мачеєв.

Велика дубенська Синагога – одна з місцевих юдейських святинь. Двадцяти однометрова споруда, зведена наприкінці 18-го сторіччя, нині у вкрай занедбаному стані.

“Приїжджали багато різних єврейських організацій, київські, всі гарно дивилися на це, співчували і ніхто нічого не зробив”, – додає краєзнавець.

Директор Дубенського заповідника, до якого входить синагога, каже, лише на відновлення даху потрібно понад чотири мільйони гривень.

“На сьогодні верхній купол просів на склепіння. Він не впав, він знаходиться там. Фактично, ми потребуємо спасіння склепіння. Зима, води, морози, воно все прориває. Можлива втрата склепіння, а це вже геть інші кошти. Тому це питання треба вирішувати негайно”, – розповідає директор державного історико-культурного заповідника Дубна Леонід Кічатий.

Заповідник готовий витратити на ремонт лише п’яту частину потрібних коштів. Решту обіцяють вкласти благодійники та міська влада. Проте за умови, якщо дубенську синагогу передадуть з області на баланс міста.

“Був приїзд делегації з Ізраїлю, вихідців з міста Дубно, які кожен раз, коли приїжджають, бачать, в якому стані плачевному знаходиться ця будівля. Чекають рішення. Ми забираємо – тоді йде розмова щодо подальшої долі, фінансування з Ізраїлю”, – говорить міський голова ДубнаВасиль Антонюк.

Це питання можуть розглянути вже на наступній сесії обласної ради. В подальшому тут хочуть створити муніципальний музей Голокосту.

Ігор Добренко, Рівненська область, “5 канал”.