Онлайн-мапа всіх громадських просторів Львова

logo


Три роки тому у Львові взялися за облаштування скверів, площ, пішохідних алей – місць, де мешканці міських багатоповерхівок можуть провести вільний час. За цей час у Львові з’явилися понад десяток нових громадських просторів. Проте у наступні роки на цьому зупинятися не плануються. Начальниця відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» презентувала перелік площ, скверів і звичайних ділянок, які у наступні роки планують перетворити на громадські простори.

Як зазначає Олександра Сладкова, громадський простір – це простір, до якого всі мешканці мають вільний доступ. «По суті, бібліотеки або кінотеатри також є громадськими просторами. Але у нас прийнято називати громадським простором відкрите місце, де люди відпочивають, проводять час без потреби. Там люди не стоять у черзі чи чекають на транспорт, вони просто з власної волі проводять там час», – каже Сладкова.

На основі презентації ZAXID.NET підготував добірку та мапу громадських просторів, які вже створили і які планують створити у Львові. Для зручності читачів усі простори розділені за районами Львова.

Галицький район: пішохідні вулиці і пам’ятники

Найбільше проектів із благоустрою у Галицькому районі. У минулі роки тут вже висадили дерева та зробили навколо них круглі лавки на Галицькій площі. Вулицю Курбаса озеленили та перетворили із постійно запаркованої на пішохідну.

Чимало у Галицькому районі також громадських просторів, пов’язаних з новими пам’ятниками. Це простір навколо пам’ятника Михайлу Вербицькому на розі вул. Бандери та Чупринки та площа святого Юра з пам’ятником митрополиту Андрею Шептицькому. Біля цирку також облаштували громадський простір з новими сучасними лавками, деревами. До кінця року там звершать облаштування дитячого майданчика і відкриють пам’ятник письменнику Богдану-Ігорю Антоничу.

У центрі Львова на площі Арсенальній на місці зруйнованої синагоги «Золота роза» відкрили першу чергу унікального Простору Синагог – місця пам’яті про єврейську історію Львова.

Простір Синагог (фото ZAXID.NET)

Крім того, у Галицькому районі озеленили площу Музейну – там висадили дерева у спеціальних вуличних «горщиках».

Тривають роботи з облаштування площі Маланюка, де замість демонтованого пам’ятника радянському письменнику Степанові Тудору встановлять питний фонтан.

Зараз також ремонтують пішохідну алею у сквері «На валах», облаштовують сквери на вул. Свінціцького та на пл. Вишиваного. У найближчих планах – реконструкція обмеженого трамвайними коліями простору на пл. Франка та озеленення Вірменського дворику.

Кілька вже готових проектів планують реалізувати у 2017 році.

На вул. Дорошенка біля зупинки транспорту облаштують громадський простір з лавками та LED-підсвіткою. Проект розробили ще кілька років тому за участі німецького товариства GIZ. Реалізувати його планували цьогоріч, проте виникли проблеми з демонтажем МАФів біля зупинки. Відтак, за облаштування простору найімовірніше візьмуться наступного року.

Один з наймасштабніших проектів – простір пам’яті Кузьми Скрябіна на площі Гасина, що на перехресті вул. Коперника і Стефаника. Минулого був проведений конкурс на найкращий проект облаштування простору, на якому переміг дизайнер з Дніпра Валерій Кузнєцов. Проте проект має чимало дороговартісних елементів, відтак мерія шукає спонсорів.

Проект простору пам’яті Кузьми Скрябіна

Ще один «довгобуд» – новий сухий фонтан біля Оперного театру на проспекті Свободи. Встановити фонтан вартістю близько 2 млн доларів запропонувала мережа заправок. Наразі вже є проект фонтану, проте чи вдасться реалізувати його у 2017 році – остаточно не відомо.

Планують у наступному розі облаштувати й другу черга Простору синагог, основна ідея якої полягає в тому, щоб залишити фундаменти синагог та порожнє місце для роздумів як символ зникнення єврейської громади.

Ще один проект, який мають реалізувати найближчим часом, – реконструкція та озеленення площі Кропивницького біля пам’ятника Бандері. Там також мають встановити дитячий майданчик.

Поповнити перелік львівських монументів вже наступного року має шанс пам’ятник депортованим під час операції «Вісла» українцям, який планують встановити на місці старого трамвайного кільця на вул. Снопківській. Проект пам’ятника із зображенням дерева розробили з ініціативи товариства лемків. Цікаво, що облаштуванням цієї ж ділянки зайнявся і дизайнер Олег Мочалкін, який на волотерських засадах розробив проект скверу з LED-підсвіткою у формі трамвайних колій. У результаті обидва проекти планують поєднати та висадити там смереки, щоб створити атмосферу Карпат, у яких жили лемки.

Проект скверу на місці трамвайного кільця та пам’ятника депортованим

На площі Катедральній планують встановити вуличні «горщики» з деревами, щоб прибрати звідти паркування.

Вперше оприлюднений проект створення громадського простору на вул. Богдана Хмельницького у мікрорайоні Підзамче. Там облаштують перехід через залізничну колію та висадять дерева.

Проект облаштування переходу через колію на Підзамчі

Олексадра Сладкова склала також перелік просторів, які потребують реконструкції або нових проектів. Це створення меморіалу Небесної сотні у сквері «На валах», фонтан на Галицькій площі, площа Коліївщини та розворотне кільце трамвая на Соборній площі, де хочуть відреставрувати раритетні трансформаторні підстанції та створити музей електрифікації Львова.

Вул. Руданського за готелем «Жорж» планують зробити пішохідною і створити громадський простір подібний того, який зробили на вул. Курбаса.

Крім проектантів і дизайнерів чимало проектів пропонують і мешканці. У межах проекту «Громади в дії» активісти запропонували озеленення вул. Лесі Українки. На громадський бюджет подані проекти скверу із сучасними скульптурами на вул. Рибній, благоустрою нижніх Митрополичих садів біля собору святого Юра та облаштування площі святого Теодора.

Личаківський район: перетворення площі Митної та капремонти

Реалізованих проектів у Личаківському районі набагато менше, ніж у Галицькому. Тут капітально відремонтували сквер на вул. Водогінній та сквер на вул. Богдана Хмельницького-Височана.

Завершується тривала реконструкція площі Митної, яка цілковито змінить вигляд площі. Ту встановили «сухий фонтан», замінили мощення. Буде також підсвітка, лавки та озеленення.

Проект реконструкції площі Митної

Біля церква Благовіщення на вул. Пасічній створять церковний сад. Дизайнер Олександр Шутюк проектує наразі простір біля церкви Покрови на вул. Личаківський, 175. Там хочуть облаштувати невелику водойму з лавками біля неї.

Проект водойми біля церкви Покрови

У планах також реконструкція скверу на вул. Зеленій поблизу «Львівводоканалу». Проте що саме там буде, поки остаточно не визначились.

Мешканці району подали на громадський бюджет проекти скверу на вул. Каштановій (бічна Медової Печери) та скверу на вул. Молочній.

Сихівський район: сквер Гідності та інші

Наймасштабніший і поки єдиний реалізований проект на Сихові – перша черга облаштування Скверу Гідності на проспекті Червоної Калини. Ділянку мешканці «відвоювали» у забудовника. Там вже зробили мощення та круглі лавки, а також висадили дерева. Триває реалізація другої черги скверу, а проект третьої черги поданий на громадський бюджет Львова.

Ссквер Гідності (фото “Групи 109”)

Ремонтують сквер на вул. Чукаріна та пішохідну алею на вул. Трильовського, де мають встановити гойдалки для дорослих.

Завершується облаштування пішохідної алея на вул. Морозній. Там висадили дерева, найближчим часом мають встановити лавки та освітлення.

Пішохідна алея на вул. Морозній (фото Олександри Стладкової)

Наступного року Олександра Сладкова сподівається облаштувати громадський простір біля костелу на вул. Зеленій, 385 у Пасіках Зубрицький. Проект кілька разів переробляли, щоб врахувати побажання мешканців. Проте на цю земельну ділянку претендують власники сусідніх городів, тому її облаштування наразі під питанням.

Серед просторів, які наразі лише пропонують облаштувати – площа біля кінотеатру ім. Довженка на просп. Червоної Калини, пішохідна алея на вул. Гашека (бічна Стрийської) та пішохідний бульвар на вул. Довженка.

Мешканці Сихова подали на громадський бюджет проект простору на вул. Довженка, 2-4, який передбачає встановлення лавок та висадка дерев навколо круглої клумби, а також створення скверу на вул. Трильовського, 12 з фонтаном та живоплотом з кущів навколо нього.

Франківський район: благоустрій від забудовника і ІТ-шників

Франківський район – єдиний у Львові, у якому у попередні роки не облаштували жодного громадського простору.

Проте вже цьогоріч цю прикру ситуацію взялися виправляти. Завершується реконструкція скверу на вул. Японській, який стилізують під японський сад. Там встановили лавки, висадили дерева та кущі. Найближчим часом мають встановити освітлення.

Сквер на вул. Японській у процесі реконструкції (фото ZAXID.NET)

Облаштовують невеликий простір простір між будинками і проїжджою частиною на вул. Володимира Великого – Тролейбусній та пішохідна алею на вул. Пулюя, де мають висадити екзотичні дерева, встановити лавки та сучасні скульптури.

Наступного року сподіваються облаштувати громадський простір на вул. Симоненка біля церкви святих Володимира та Ольги, проект якого розробила донька священика з цієї ж церкви.

Облаштуванням Кульпарківського парку на вул. Коновальця займеться забудовник, який поруч зводить новобудову. Тут планують зробити дитячий та спортивний майданчики, майданчик для вигулу собак та сцену.

Реконструкцію скверу біля заводу «Кінескоп» ініціювали приватні фірми, зокрема ІТ-компанції, які орендують офіси в будівлі заводу. У сквері планують створити спортивну, відпочинкову, дитячу зони та зону для вигулу собак.

Крім того, біля ТРЦ «Скриня» на вул. Городоцькій планують висадити дерева та встановити лавки.

Проект громадського простору біля ТЦ “Скриня”

До переліку ділянок, які планують облаштувати у подальшому, увійшли простір біля будинку №35 на вул. Володимира Великого, 35, озеро на вул. Симоненка та площа Липнева, з якої по суті почався урбаністичний рух у Львові.

На громадський бюджет мешканці подали проекти відновлення старого фонтану на вул. Героїв УПА, проте ця ділянка перебуває у приватній власності, тому реалізація цього проекту наразі під питанням. На конкурсі громадських проектів також змагаються пішохідна алея біля школи №36 на вул. Науковій та міні-сквер на вул. Остроградських.

Шевченківський район: спорт, музика і Рясне

У минулі роки у Шевченківському районі створили скейт-парк на вул. Богдана Хмельницького і висадили платани на просп. Чорновола.

Триває облаштування міні-парк зі спортивними тренажерами на вул. Миколайчука та пішохідної алеї біля церкви оріоністів на вул. Лінкольна.

Проектують та планують втілити у наступні роки «музичний» громадський простір на вул. Квітки Цісик, який буде стилізований під пульт керування звуком та матиме сцену з великим портретом легендарної співачки.

Проект “музичної” вулиці Квітки Цісик

Серед планів на наступний рік також міні-парк на вул. Богдана Хмельницького з дитячим майданчиком-лазанкою, який буде продовженням створеного торік скейт-парку.

Проблемні ділянки, які потребують реконструкції – відновлення пересохлого озера на вул. Панча та простір на вул. Мазепи, 8, який пропонують перетворити на сквер.

Серед запропонованих мешканцями проектів – проект «Громад в дії» з облаштування скверу імені Джона Ленона на вул. Щурата, який передбачає встановлення стилізованої під «жовту субмарину» конструкції.

На громадський бюджет подані проекти створення алеї та скверу «Кам’янка» у Рясне-1 і громадського простору у Рясне-2, а також сквери на вул. Стрімкій, вул. Щурата, біля церкви Йосафата, майданчик для виступів «Естрада на Балатоні».

Залізничний район: конфлікт світоглядів

Вже облаштували у Залізничному районі сквер на розі вулиць Садової та Петлюри, щоправда від пропонованого мешканцями встановлення пам’ятника Петлюрі проектанти відмовились.

Звершується облаштування двох скверів на вул. Ряшівській.

Проект оновлення скверу на Ряшівській

Вдруге проектанти не порозумілися з мешканцями під час створення громадського простору на вул. Широкій, 88-100. Там мешканці відмовились від облаштування скейтпарку, який пропонували проектанти. У результаті довгих перемовин там будуть дитячі майданчики та тренажери.

У наступні роки планують облаштувати сквер на вул. Сірка з мощенням алей та лавками.

Проект скверу на вул. Сірка

На громадський бюджет подані проекти створення «Левандівської набережної» біля Левандівського озера, а також два проекти реконструкції входу до Левандівського парку, один з яких передбачає масивну арку з ліпнинами та колонами.

Плани не на один рік

Як наголошує Олександра Сладкова, реалізувати усі проекти протягом 2017 року не вдасться через обмежене фінансування. Крім того, облаштування площ та скверів у центрі Львова часто потребує ще й висновків археологів, а це часом затягує процес на кілька років. Точний перелік об’єктів, які облаштують у наступному році, стане відомий після затвердження бюджету розвитку у лютому 2017 року.

Крім того, не вдасться за один рік реалізувати і всі подані на громадський бюджет проекти, адже втілюватимуть лише ті, які переможуть під час голосування. Проте Олександра Сладкова наголошує, що громадський бюджет показав ділянки, на яких мешканці хочуть бачити нові сквери, парки, спортивні майданчики тощо. Відтак, у подальшому проектанти розглядатимуть  їх як потенційні громадські простори.