Отруєння чадним газом: у Львові за рік померло 5 людей (відео)

logo


image

Випадковість чи неуважність та безтурботність людей? Щороку лише у Львові кількість випадків отруєнь чадним газом вимірюється десятками. І хоча техніка та методи щораз осучаснюють, а фахівці невпинно застерігають про небезпеку, статистика постраждалих залишає бажати кращого.

Ні кольору, ні запаху. Його неможливо ані побачити, ані відчути. Тож недаремно називають тихим убивцею. Сумна статистика отруєння чадним газом оновлюється мало не щодня. Лише за 2021 рік у Львові зафіксували 99 потерпілих, з яких 32 дітей. Для 5 осіб –  усе завершилося летально. При цьому, кажуть у мерії, чи не усе це – наслідки людської недбалості та порушення інструкцій. 

На жаль, ситуацію можна сміливо назвати критичною. Тільки за цей рік в нас сталося 42 випадки отруєння чадним газом. Якщо брати по аналогії з минулим роком, то ситуація практично негативно стабільна. В цьому році 42, в минулому 41. В цьому році 5 трупів, в минулому 4. Ситуація, на жаль, не покращується і викликає велику стурбованість, – повідомив керівник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міськради Віктор Іваніцький.

Утворення чадного газу, нагадують фахівці, це – ніщо інше, як брак повітря. Здебільшого спричинений надмірною герметизацією вікон та дверей.

Необхідно обов’язково в тих пластикових вікнах, які ми встановлюємо, встановлювати провітрювачі, вони дають можливість надходити повітрю для горіння того ж газу. Обов’язково, якщо вже немає провітрювача, то відкривати вікно на провітрювання, тобто ручку ставити на 45 градусів. І йде процес мікровентиляції, – заявив начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці Львівщини Ігор Проць.

Має бути підріз дверей, для того, щоб повітря попадало під дверима також в приміщення, де є встановлено газові прилади, чи будь-які прилади, де відбувається горіння, – зауважив начальник львівського відділення АТ “Львівгаз” Павло Сербан.

Не варто нехтувати й сигналізаторами, – наголошують фахівці. Адже  витративши близько пів тисячі грн, можна зберегти собі та ріднім здоров’я, а подекуди навіть життя. Без цього невеличкого приладу зрозуміти про утворення чадного газу практично неможливо, хіба що розрізнити за кольором вогню.

Полум’я при повному спалюванні має бути синьо-фіолетового кольору. Якщо відбувається вже процес утворення чадного газу, тобто бракує повітря в приміщення, колір переходить в такий вже жовто-солом’яний, – додав начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Львівській області Ігор Проць.

Це свідчить про необхідність одразу відкрити вікно у кімнаті. І стосується не лише осель, де звичайні газові плити, – наголошують фахівці. Але й пічного опалення та у разі використання дров. А от електричні витяжки не слід включати одночасно із котлом чи газовою колонкою.

Навіть якщо вентиляційний канал, а включити сильну електровитяжку, то ця витяжка буде витягувати той дим, який виходить в атмосферу назад в приміщення. Там де є газовий котел, газова колонка, де відбувається горіння електричні вентилятори категорично заборонені, – наголосив начальник львівського відділення АТ “Львівгаз” Павло Сербан.

У будь-якому випадку, додає фахівець, встановлення сигналізатора є хорошим рішенням. Та щоб вберегти себе і рідних від сумної участі слід пам’ятати кілька простих та водночас важливих правил:

потурбуватися про огляд та чистку димових каналів,  для цього необхідно звернутися до балансоутримувача чи спеціалізованої організації;
перевірити справність газового обладнання, у цьому можуть допомогти у тому числі й працівники “Львівгазу”;
забезпечити доступ свіжого повітря;
використовувати прилади лише за призначенням.

Були випадки, коли людина ставить на газову плиту сторонній предмет, він нагрівається, випалює кисень в приміщенні, знову ж таки утворюється чадний газ і люди труяться, – розповів начальник львівського відділення АТ “Львівгаз” Павло Сербан.

Запаморочення, нудота, пришвидшене серцебиття, головний біль – усе це ознаки дії чадного газу. Тоді ж варто одразу вийти на свіже повітря, а при погіршенні самопочуття – викликати швидку.