Палкі поцілунки під Моцарта на сцені Львівської опери. Як гала-концерт LvivMozArt “порвав” зал

logo


В рамках фестивалю LvivMozArt до України вперше завітав американський співак Чарльз Кастроново, якого називають одним з найкращих ліричних тенорів сучасності. З ним, та з його українською партнеркою по сцені Зоряною Кушплер ми поспілкувалися після їхнього спільного гала-концерту, що дійсно “порвав” зал Львівської опери.

Любов Морозова: Чарльзе, я знаю, що партія Таміно з опери Моцарта “Чарівна флейта” зіграла особливу роль у вашій вокальній кар’єрі. Отож, у вас свої, приватні стосунки з моцартівською музикою. У контексті LvivMozArt особливо цікаво дізнатися, як ви сприймаєте цю творчість.

Чарльз Кастроново: Дійсно, я багато співав Моцарта. Зараз вже менше, бо граю переважно повні ролі. Це не значить, що я більше не виконую партію Таміно – я співаю його принаймні раз у сезон. Також партію Ідоменея, бо я за тембром тепер вже більше підходжу для зрілих моцартівських ролей. Але на початку кар’єри я багато разів виконував опери “Так чинять усі”, “Викрадення з Сераля”, “Чарівна флейта”, “Дон Жуан”, і Моцарт суттєво вплинув на мене, я завжди його любив.

Часто говорять, що Моцарт допомагає тобі залишатися чистим, бо тут неможливо сховатися, чути будь-які проблеми з голосом, і ти почуваєш себе незахищеним. Це відмінна вправа для голосу, і просто прекрасна музика. Саме тому я намагаюся співати хоча б в одній опері Моцарта в сезон.

Любов Морозова: Мені здається, що цей стиль не є відповідним вашому голосу, адже він занадто стриманий. Чи ви сприймаєте Моцарта таким дистильованим автором, чи вбачаєте у його творчості ширшу палітру співацьких амплуа?

Чарльз Кастроново: Оскільки, як я вже казав, мені доводилося багато працювати над Моцартом на початку своєї кар’єри, я натренував свої вуха на цей стиль. Я намагаюсь не перетворювати його на сяючу дорогоцінність. Знаєте, я проти “шовкових перчаток”, які вдягають, побоюючись доторкнутися до цієї музики. Я завжди співаю її на повний голос, елегантно (звісно, завжди елегантно, адже це не веризм), але з усією пристрастю. Коли я співаю “Богему”, я не роблю чогось радикально іншого. Гаразд, у Моцарті я не буду робити портаменто, бо подібні речі випадають за стилістикою, мій спів буде більш чистим, але в цілому підхід залишиться універсальним.

Деколи люди говорять: непогано було б почути партію принца Таміно більш героїчною, більш маскулінною, не такою “світлою”. Так от, зараз я співаю у більш героїчному ключі, елегантно, але героїчно. І це виправдано, адже він герой.

Любов Морозова: Але ж до цього персонажу зазвичай ставлення як до казкового принца. Звідки героїка?

Чарльз Кастроново: У Німеччині, наприклад, є традиція віддавати партію Таміно “вагнерівським” тенорам, а вони героїчні по своїй суті. У мене більш “італійський” голос, але це теж цікаво – він привносить інший колір в цю роль.

Зоряна Кушплер: Я зараз вас слухала і думала: останні мої виступи наприкінці сезону – це був Вагнер. Повернутися від такого драматичного театру (це навіть не опера, а повноцінна драма) до “легкого”, невагомого Моцарта, який є зовсім іншою музикою – це як прилетіти з іншої планети. Дивовижно, що вони існують обидва в моєму житті. І я співаю Моцарта, і цього разу багато французької музики, Бізе і Сен-Санс, а на своєму концерті я також буду співати Вагнера.

Любов Морозова: Те, про що ви кажете – це абсолютно різні амплуа, абсолютно різні жанри…

Зоряна Кушплер: Коли ти на контракті у Віденській опері, то співаєш весь репертуар – від Моцарта до Вагнера. Я лечу у вересні в Гамбург з Віденською оперою, ми співаємо в Ельбфілармонії “Весілля Фігаро”. Для того, щоб це поєднувати, мені особисто треба мати викладача, до якого я регулярно ходжу і підтримую гігієну голосу.

Любов Морозова: Львівський концерт цікаво скомпонований з творів Моцарта і французьких авторів – Бізе, Оффенбаха, Гуно… Чому саме таке поєднання? На контрасті?

Чарльз Кастроново: Мені якраз все видається стилістично врівноваженим. Французам, як і Моцарту, притаманна елегантність, без передозування емоцій. Італійці трохи інші – там більше розкоші, більше портаменто… Але щодо французької музики ще вірно сказати: якщо ти будеш занадто елегантним, ти втратиш пристрасність. Тому тут важливий баланс.

Любов Морозова: Як ви почуваєтесь в рамкам гала-концерту? Ви наділені справжнім акторським талантом, чи стає він у нагоді в концерті?

Чарльз Кастроново: Для мене, якщо чесно, концерт завжди є більш складним. Я надаю перевагу дієвості. І коли я дію на сцені, в костюмі і в певній ролі, то мені легше співається. Бо в цей момент ти не занадто думаєш про голос, ти зайнятий сценічними подіями. А під час концерту, якщо забагато рухаєшся, це відволікає. Тому під час концерту ти більше стоїш на одному місці, і більше концентруєшся на голосі.

Але, як ви бачили в нашому фінальному дуеті з опери “Кармен”, ми з Зоряною Кушплер інколи рухаємось. У даному випадку це драматична сцена, і я вбиваю її уявним ножем. І для сцен такого роду хочеться мати якийсь рух, вони драматичні. З іншого боку, коли ми з Катериною Сюріною співаємо “Parigi, о cara” з “Травіати”, це дуже інтимний і дуже світлий дует. Вам не потрібно багато рухів. Навіть якщо це сценічна версія, потрібно триматися дуже близько один до одного, ніхто не бігає.

Любов Морозова: Зараз, коли ми говоримо про співака, ми говоримо не лише про обдарування, не лише про голос, але й про стиль. Що таке для вас оперна школа сьогодні? Як підлаштовуєтесь під різні стилі?

Зоряна Кушплер: Мені здається, що зараз набагато більше знають про вокал, так само як і в медицині, все розвинулося, є прекрасні викладачі, тільки їх треба шукати.

Любов Морозова: Ви вже не вперше виступаєте удвох на одній сцені. Як давно ви співаєте разом?

Чарльз Кастроново: Ми разом виконували “Травіату” і “Євгенія Онєгіна” у Віденській опері. Можливо, ще щось, я погано пам’ятаю. І, звісно, Катерина, моя дружина, і Зоряна товаришують. А з Оксаною Линів ми працювали разом у Мюнхені над “Лючією ді Ламмермур”.

Отож, у нас в концерті склалася дуже гарна група, майже сім’я.

Зоряна Кушплер: Катерину я знаю понад 20 років, ми ще студентками познайомилися в Гамбурзі. А з Чарльзом – у Віденській опері 11 років тому. Він співав у нас “Чарівну флейту”, і я дізналася, що це чоловік моєї подруги. Ми справжні друзі, Чарлі товаришує з моїм чоловіком, і я була страшенно щаслива дізнатися, що Чарльз і Катерина приїдуть сюди. До речі, з Катериною ми вперше на сцені вдвох.

Любов Морозова: Чарльзе, я читала в одному з інтерв’ю, що Катерині непросто співати з вами на сцені, адже занадто переживаєш за близьку людину…

Чарльз Кастроново: Це дійсно дивне переживання, бо, з одного боку, надзвичайно приємно знаходитись на одній сцені з коханою людиною, а з іншого – є занадто інтимні речі. Коли Катерина мене запитує на сцені: “Ти мене поцілуєш?”, я думаю: “Чому, власне, хтось буде підглядати, як я цілую свою дружину? Це моя особиста справа”. Але з іншою партнеркою я розумію, що це лише гра, і я не турбуюсь.

Любов Морозова: Чи ви вперше відвідуєте Львів? Які ваші враження?

Чарльз Кастроново: Так, я взагалі вперше в Україні. Тут дуже красиво, я справді натхнений. Прекрасне місто, люди дуже розслаблені і теплі, їжа чудова. Я їм, напевно, занадто багато тут, і мені дуже смакує сало. За ці три дні у Львові я, напевно, набрав три кілограми, але ми вирушаємо звідси, отже, я врятуюсь (сміється). Якщо серйозно, то я у великому захопленні і маю надію, що ще повернуся сюди – бажано, на тиждень. Львів – прекрасне місце для відпочинку. 

Нагадаємо, що міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt проходитиме до 22 липня у Львові. Ви ще маєте можливість встигнути відвідати найяскравішу музичну подію цього року. Крім експериментів та перформансів у трамвайному депо, опери у Свірзькому замку та дитячих програм ви матимете можливість побачити та почути наживо LVIVMOZART ECO-SYMPHONY CONCERT. Головним акцентом програми стане тема природи і стихій у сучасному суспільстві загалом та в українській культурі зокрема. А на завершення концерту прозвучить світова прем’єра спеціально написаної кантати Золтана Алмаші для вокального ансамблю та Молодіжного симфонічного оркестру України.

Найочікуванішою подією цьогорічного фестивалю LvivMozArt стане концерт-закриття, в якому прозвучить оригінальна власна скрипка Вольфганга Амадея Моцарта – Costa Violine. Вперше в історії України нам буде надана честь приймати таку коштовну гостю, і ця подія є особливим виявом уваги найголовнішої інституції у справах Моцарта в світі – фундації Моцартеум у Зальцбурзі.

Квитки на сайті: http://mozart.lviv.ua/ 

Автор: Люба Морозова