Перша львівська енциклопедія: скільки летіти до пекла та як впізнати відьму

logo


У Львові книгодрукування завжди було розвинене – що зараз, що навіть триста років тому. Тож не дивно, що одна дуже відома у давнину енциклопедія, “Нові Атени”, свого часу вийшла друком саме у місті Лева. 

Про те, як виглядали енциклопедії у далекому XVIII столітті, розповідають у “Фотографіях старого Львова”. 

 Львівська кнайпа “Атляс”: перший платний туалет та відомі приписи власника. Фото

“Нові Атени”

Енциклопедію “Нові Атени” в 1745-1746 роках випустив друком у Львові монах-єзуїт Бенедикт Хмельовський. Чоловік був дуже освіченим, задля створення книги вивчив понад сотню робіт різних авторів. І мету він перед собою поставив вкрай амбітну – створити “академію всієї науки”.

Як виглядали львівські енциклопедії 18 століття

Пан Бенедикт хотів, щоб до його книги входили відомості про усі науки, які тільки існували на той час – математика, мова, письмо, біологія, хімія… Були там, звісно, і більш ексцентричні, як на сучасний погляд теми, та про них – згодом. 

Як виглядали львівські енциклопедії 18 століття

Творіння Бенедикта Хмельовського оцінили вкрай неоднозначно – як його сучасники, так і дослідники у майбутньому. Деякі називали твір першою енциклопедією (тим паче – українською!), інші ж – “безглуздою літературою про диявольські підступи”. 

Про що писав Хмельовський

На сторінках енциклопедії уважний читач дійсно міг знайти фактично будь-що: ось автор роздумує над причинами економічної могутності Амстердаму та Антверпену, а тут вже розповідає, за якими ознаками можна впізнати відьму і чорнокнижника. 

Як виглядали львівські енциклопедії 18 століття

Також цікавили мислителя і теми релігійні. В одному з розділів своєї енциклопедії, він, наприклад, описав, скільки часу потрібно, щоб дістатися раю і пекла (приблизно по три години до обох пунктів призначення). І, до слова, Хмельовський набагато раніше за Жюля Верна замислився над подорожами до центру Землі – і навіть вирахував, скільки часу потрібно, щоб туди дістатися – теж десь три години. 

Як виглядали львівські енциклопедії 18 століття

На сторінках книги були й ілюстрації – майстерно намальовані зображення тварин, яких ніколи не існувало на планеті (втім, сам Бенедикт Хмельовський, вочевидь, був переконаний у зворотному). 

Як виглядали львівські енциклопедії 18 століття

Більше новин про історію Львова

Історія львівського злодія – століття тому один з львівських грабіжників за адвоката продав свою коханку.
У 19 столітті у Львові стали популярними ковзанки. Кататися на ковзанах люблять і дорослі, і діти. Зазвичай ковзанки відкривали на замерзлих ставках.