Перший львівський міський бульвар

logo


Вулицю, яку ми знаємо зараз під назвою Володимира Винниченка, і котра за час свого існування змінила багато своїх імен, можна сміливо назвати першим львівським міським бульваром.

Вулиця Володимира Винниченка у Львові

Вулиця Володимира Винниченка у Львові

До 1860 року цю місцевість називали Верхніми Валами, згодом назва вулиця Чарнецького періодично змінювалася на вулицю Радянську. Тільки на період з 1941 по 1944 рік вулиця носить назву Дістріктштрассе.

І тільки  1992 року названа на честь Володимира Винниченка, українського письменника і драматурга, голови першого уряду УНР.

Фотограф Лянг Карл Фердинанд Губернаторські Вали і костел кармелітів св. Михайла Архангела – Львів, 1861-1863 рр.

Фотограф Лянг Карл Фердинанд Губернаторські Вали і костел кармелітів св. Михайла Архангела – Львів, 1861-1863 рр.

Вигляд першого львівського міського бульвару (до 1860 г. – Верхні Вали), за сприяння губернського радника Райценгайма облаштованого у 1816 вздовж вулиці Підвальної, де були зосереджені Губернаторство, палац губернатора, а також історичні споруди міського та королівського арсеналів і Порохова вежа. На першому плані – частина Валів з північної сторони Порохової вежі. Вали перериваються вулицею, яка переходить в вулицю Скарбківську, архаїчність виду підкреслює зображення костелу кармелітів св. Михайла Архангела, який має тільки одну вежу, споруджену в 1835 р. Ймовірно на початку вулиці Театінскої встановлений газовий ліхтар. У 1890 р зусиллями директора театру Скарбека М. Шмітта біля старої Порохової вежі був побудований дерев’яний літній театр на 428 місць, крім того в театрі було 36 лож і галерка. Літній театр розібрали в 1899 р. перед будівництвом міської пожежної команди на стику площі Стрілецької та вулиці Підвальної.

Невідомий фотограф Монастир кармелітів босих і костел св. Михайла Архангела Львів, близько 1912 року

Невідомий фотограф Монастир кармелітів босих і костел св. Михайла Архангела Львів, близько 1912 року

Костел кармелітів босих св. Михайла Архангела споруджений в 1634 р фундацією князя Олександра Заславського з Острога та львівського канцлера Олександра Куропатви. За історію свого існування багато разів змінював господарів, і, відповідно Присвятої. У 1642 р його зайняли кармеліти босі, після ліквідації ордена в 1784 г. – реформати. Через п’ять років костел перейшов у власність кармелітів взутих. Тепер церква св. Міхала, а в старому монастирі (вул. Винниченко, 22) розміщені студити Свято-Успенської Унійної лаври студійського уставу. Ліва вежа костелу кармелітів босих добудована за проектом Алоїза Вондрашкі в 1835 р, інша – побудована у 1906 році За проектом архітектора Владислава Галицького. Ця фотографія, також інші старі фотографії в цій статті і підписи до них взяті з книги Ірини Котбулатовой “Львів на фотографії”

Джерело