Підгорецький замок набув віртуального виміру

logo


zamky 061Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський16 грудня, у с. Підгірці, що на Львівщині, відбулася презентація результатів спільного польсько-українського проекту з оцифрування колекцій та сучасного стану Підгорецького замку. Про це пише PolUkr.net.

У жовтні 2016 року Львівська національна галерея мистецтв, Благодійний Фонд “Підгорецький замок” зі Львова та Польське Братство Кавалерів Гутенберга уклали угоду про співпрацю над проектом з оцифрування колекцій та аналізу сучасного стану Підгорецького замку. Проект передбачав створення виконавчої команди, а потім оцифровування, розробку та надання доступу до бази. Результатом роботи є підготована документація, цифрові інвентаризації, наукові дослідження та вказівки з відновлення палацового комплексу в Підгірцях. Напрацьована інформація послужить вихідним матеріалом для подальших фахових дослідженнь. Важливе значення має запис поточного стану об’єкта. Пошкоджені штукатурки, які відкрили конструкцію стін та їх деталей, дозволять розробити методи реконструкції та відновити зруйновані елементи. Проект співфінансований Міністром культури та національної спадщини Республіки Польща на 2017 рік у рамках програми «Захист культурної спадщини за кордоном».

Історична довідка.

Підгорецький замок був побудований між 1635-1640 за дорученням гетьмана Конєцпольського і став однією з найважливіших фортець та однією з найкрасивіших аристократичних резиденцій Речі Посполитої. Будівля вписана в п’ятисторонню бастіонну систему укріплень. Широкий замково-парковий комплекс в Підгірцях також включає церкву св. Йосипа (спочатку замкова церква, парафіяльна церква з 1861 року), паркові та палацові сади, розташовані між замком та церквою. У 1718 році новим власником став Станіслав Матеуш Жевуський, гетьман великий коронний, а після його смерті – Вацлав Жевуський. Він розширив замок і доручив будівництво церкви. У замку Вацлав Жевуский розташував театр, алхімічну лабораторію та друкарню. У 1865 році Леон Жевуський продає замок Євстахію Сангушко, і той робить його доступним для громадськості. Під час першої світової війни замок був пограбований двічі. Він також постраждав під час польсько-радянської війни 1918-1920 років та 1944 року. Після Другої світової війни радянська влада розмістила в замку туберкульозний диспансер. Серйозно постраждав при пожежі в 1956 році. У 1997 році замково-парковий комплекс перейшов до Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького. Було започатковано перші відновлювальні та консерваційні роботи, проте їх спектр не перешкоджає деградації історичної пам’ятки. У 2008 році замок в Підгірцях був внесений до списку World Monuments Watch як одна із сотень пам’яток світу, що має виняткову цінність і знаходиться під загрозою руйнування.