Письменник Костя Грек не відсудив 210 тисяч за використання свого сценічного образу

logo


Львівський письменник, який працює під псевдонімом «Костя Грек», програв позов про стягнення компенсації за порушення авторського права.

Про це повідомляє  «Судовий репортер» з посиланням на рішення Галицького райсуду Львова від 28 липня.

2 вересня 2020 року письменник зареєстрував авторського права на твір з фотографіями «Опис сценічного образу письменника Кості Грека». Образ він вигадав ще у 2008 році, щоб популяризувати свої роботи, після того, як надрукував власним коштом першу книжку. Засоби традиційної реклами для письменника начебто були задорогі. В такому образі письменник ходив вулицями і приміщеннями, співаючи пісні та викрикуючи слогани і вірші рекламного характеру.

У творі дається опис: автор, вдягнений поверх основного одягу в туніку жовтого кольору, підв’язану вірьовочним поясом сірого кольору. На спину зверху туніки вдягається рюкзак із книгами, а зверху рюкзака і туніки хітон синього кольору. Безпосередньо на голову або на головний убір (залежно від погодно-кліматичних умов) вдягається вінок. Автор може також вдягнути на руки рукавиці, навушники, захисні маски, тощо.

У 2020 році після початку карантину львівський екскурсовод зі своїми знайомими вирішили знімати відео розважального характеру для YouTube з метою популяризації екскурсійних місць Львова. Костю Грека залучили в якості актора. Планувалося, що проект буде монетизуватися від розміщення реклами. У липні 2020-го Костя Грек повідомив, що хоче вийти з цього проекту і більше зніматиметься.

Сам письменник доводив, що відео з його участю, але без його згоди, були поширені на YouTube, а він нічого за це не отримав. Костя Грек пред’явив позов на 210 тисяч гривень.

Його колишній партнер по проекту претензій не визнавав. Пояснив, що усні домовленості письмово розірвали. При цьому Костянтин ще віддав йому 13 500 грн. як компенсацію за техніку. На момент розірвання відносин уже було відзнято 14 відео та розповсюджено 10 з них. За договором він зобов’язався після 17 листопада 2020-го видалити з YouTube відеоролики з Костею Греком, що і зробив.

Проаналізувавши норми права, суд дійшов висновку, що письмовий твір з фотографіями «Опис сценічного образу письменника Кості Грека» не підпадає під перелік об’єктів, які згідно статей 8, 1 захищаються приписами Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Позивач самостійно грав роль, за усною домовленістю учасників, з використанням одягу, описаного як сценічний образ.

Безпосередньо письмовий літературний твір з фотографіями «Опис сценічного образу письменника Кості Грека» у відзнятих відео не використовувався. При частковому дослідженні відео вбачалося, що письменник у костюмі стоїть у кадрі та вимовляє інший, ніж в описі текст, а також вживає нецензурну лайку. Тому суд вважає що не відбулося і опублікування твору або публічний показ.

У свідоцтві про реєстрацію авторського права на твір не зазначено ні про які додатки. Долучений позивачем опис сценічного образу письменника не містить ніяких відміток, печаток компетентного органу та підтверджень що саме цей текст був предметом реєстрації авторських прав і що саме у такій редакції.

Відмовляючи у захисті авторських прав, суд також стягнув із письменника 5 тисяч гривень на користь відповідача як витрати на правову допомогу.