Помер найдосвідченіший з українських олімпійців

logo


Віталій Чорнобай був одним із перших диседентів совєцького спорту - Помер найдосвідченіший з українських олімпійців

Віталій Чорнобай був одним із перших диседентів совєцького спорту

ФЛАУ

19 травня у Львові пішов з життя відомий стрибун з жердиною 1960-х років Віталій Чорнобай. Віталій Іванович усього чотири дні не дожив до свого 90-річчя.

Читайте також

Віра Крепкіна отримає Орден княгині Ольги ІІ ступеня

Порошенко відзначив державною нагородою спортсменку, якій ще у 1960-му вручав Орден Леніна Хрущов 8 Березня, 17:26

Михайло Кохан поліпшив особистий рекорд

Особистий рекорд молотобійця і 6 медалей: українці порадували на Кубку Європи з метань 11 Березня, 14:11

Помер найдосвідченіший з українських олімпійців

IAAF продовжила дискваліфікацію російських легкоатлетів 11 Березня, 15:26

Помер найдосвідченіший з українських олімпійців

Татуйована балканська красуня. Запаморочливі фото легкоатлетки Івани Шпанович 13 Березня, 12:59

Минулого літа Мар'ян Закальницький переписав історію

Перший в українській історії чемпіон Європи з ходьби: Особливі відчуття, коли перемагаєш людей, якими захоплюєшся 20 Березня, 16:01

<span class="irc_su" dir="ltr" style="text-align: left;">Українська дзюдоїстка Дарина Білодід</span>

У 2018 році збірні команди України здобули більше 5 тисяч нагород 22 Березня, 10:52

Руслан Дмитренко може отримати заслужену медаль

Український спортсмен отримає бронзу чемпіонату Європи завдяки дискваліфікації російського допінгіста 26 Березня, 18:45

Богдан Бондаренко

Знаменитий український легкоатлет Богдан Бондаренко розповів про поновлення кар’єри 10 Квiтня, 22:27

Абсел Кіпроп&nbsp;

Дискваліфікований олімпійський чемпіон пригрозив зброєю захищати медалі 28 Квiтня, 14:04

Виступ вікторії Хапіліної в Кракові став приємним сюрпризом

Українська атлетка з рекордом виграла марафон у Кракові, а з ним – олімпійську ліцензію 2 Травня, 16:14

Вочевидь тепер Кастер Семеня більше не зможе займатися ошуканством

Міжнародний арбітраж заборонив виступати серед жінок чоловікам, які ідентифікують себе жінками 2 Травня, 16:42

Ярослава Магучих стала переможницею етапу Діамантової ліги вперше в кар'єрі

Українська легкоатлетка Магучих стала переможницею Діамантової ліги 3 Травня, 21:19

Ярослава Магучих вписала своє ім'я в історію

Україська легкоатлетка стала наймолодшою в історії переможницею «Діамантової ліги» 3 Травня, 23:19

Віталій Чорнобай народився 23 травня 1929 року у Дніпрі. Після закінчення Другої світової війни, у 1945-му сім’я Чорнобаїв переїхала з Дніпра до Львова, де 16-річний Віталій вступив на підготовче відділення (за цим — на навчання) до інституту торгівлі. Як спортсмен виступав у вузівських змаганнях з плавання, бігав, стрибав, ходив на лижах.

Стрибки з жердиною зацікавили Чорнобая як один з видів десятиборства, яким він почав займатися під керівництвом Всеволода Тіпакова. У Львові тоді була єдина бамбукова жердина, якою користувалося кілька спортсменів. Так сталося, що, виступаючи на змаганнях з десятиборства, Віталій Іванович міг виконати норму майстра спорту, але цьому перешкодило невзяття початкової висоти у стрибках з жердиною. Довелося приділити цьому виду більше уваги, і 1951 року, перебуваючи у Москві, він почав ходити на заняття і тренування, які проводив вже тоді знаменитий тренер Володимир Дячков.

Ті заняття не минули даремно, бо вже восени Чорнобай стрибнув на 4,20 м. Такий результат дозволяв претендувати на місце у збірній СССР, яка готувалася до першого виступу на Олімпійських іграх 1952 року. Але його тільки запросили на тренувальний збір, а на Олімпіаду поїхали досвідченіші спортсмени. Зате Чорнобаю наступного року дали нагоду виступити на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Бухаресті. А незабаром на міжнародних змаганнях в Югославії львів’янин переміг американця Боба Сміта. І хоч той американець не був серед найкращих американських стрибунів, сам факт перемоги совєцького спортсмена над заокеанським у типово американському виді, яким вважався стрибок з жердиною, став резонансом.

chornobay_01

У ті часи, коли виступав Віталій Чорнобай, з жердиною стрибали за незвичною для наших часів технікою

Олімпійський виступ Чорнобая у Мельбурні був невдалим — 4,00 м і 13-те місце. У Ташкенті, де готувалися команди перед відльотом до Австралії, аби звикнути до часового поясу Мельбурна, легкоатлетів змушували розпочинати тренування о шостій ранку. Розминаючись, Чорнобай послизнувся на ранковій мокрій траві і потягнув м’яз, але не зізнався, бо могли не взяти у літак.

Холод та вітер панували і під час олімпійського старту. Кваліфікаційну норму (4,15 м) атлет подолав легко, але в основних змаганнях після стрибка на 4,00 м, раптом змушений був рятувати колегу, Володимира Булатова, і не налаштувався на наступний стрибок, закінчивши виступ з дуже низьким результатом. А з Булатовим трапилось те, що, почувши про чудодійну мазь «Слонс», яка нібито добре розігріває м’язи, він густо намастив нею ноги. Коли трохи розігрівся, ноги спітніли і його почало пекти щоразу більше. Він бігав, сварився, просив допомоги, а Чорнобай його заспокоював, витирав йому ноги, а до свого стрибка не встиг підготуватися.

1958 року у Москві на першій легкоатлетичній матчевій зустрічі СССР – США, львівський стрибун переміг у стрибках і після змагань обмінявся з американцем Роном Моррісом майками, про що фоторепортери встигли зробити фото. Наступного дня спортсмена викликали на «килим» і звинуватили у тому, що «продав герб країни ворогам», оголосили догану і більше на міжнародні змагання майже не посилали.

Віталій Чорнобай – рекордсмен СССР зі стрибків з жердиною (4 м, 52 см). Після завершення спортивної кар’єри з 1963 року присвятив себе педагогічній та науковій роботі – був доцентом кафедри легкої атлетики Львівського університету фізичної культури, кандидат педагогічних наук, автор методики дослідження біомеханічних параметрів цілісних легкоатлетичних вправ «телеподометрія».

Висловлюємо щирі співчуття рідним та близьким Віталія Івановича…