Повези мене туди, де асфальту нема. Чому Львів купує старенькі трамваї?

logo


Львів знову закупить вживані трамваї з Європи. Чи справді місту вигідніше купувати електротранспорт, який уже від’їздив іноземними коліями, скільки це коштує та найголовніше – який термін експлуатації секонд-хенду – дізнавалось Tvoemisto.tv.

До осені кінця цього року ЛКП «Львівелектротранс» планує кількома партіями закупити 50 вживаних трамваїв: 30 «Татр» KT4Dm із Берліна, ще 20 – із інших європейських міст. Окрім цього, протягом двох років для Львова закуплять й десять нових трамваїв, на кшталт Електрона. 

Нагальною проблемою, яку намагається вирішити «Львівелектротранc», є дефіцит справних вагонів. За інформацією підприємства, щодня з депо на лінію виходять 70 трамваїв. Натомість, на балансі підприємства є 131 пасажирський трамвай.Із них на ходу — 104.

Знову старенькі«Татри»?

Трамваї моделі Tatra KT4Dm 1980-х років випуску, які й купуватиме Львів, у Німеччині вивели з експлуатації наприкінці 2017 року.

«Один вживаний німецький трамвай коштуватиме місту 18 тисяч євро, а доставка – від 5 до 8 тисяч євро. На переобладнання візків із широкої колії на вузьку необхідно ще приблизно 12 тисяч євро», — каже речник Львівелектротрансу Іван Бондар. Йдеться про трамваї з модернізованою (енергоощадною) системою керування тяговими електродвигунами.

Загалом один німецький трамвай обійдеться місту приблизно у 38 тисяч євро за нинішнім курсом. Самі трамваї купуватимуть за кошти з кредиту ЄБРР, а інші витрати покриватимуть із міського бюджету.

Львів уже не вперше купує старі трамваї у Європі. У 2007-2008 роках парк Львівелектротрансу поповнили 22 трамвайних вагони з німецьких міст — Ерфурта та Гери — немодернізованої моделі Tatra KT4D, на придбання яких із бюджету розвитку міста тоді виділили 10,5 млн грн. Усі трамваї мали стару заводську систему керування електродвигунами, яку використовують і досі. Середня вартість одного вагону тоді складала приблизно 450 тисяч гривень. У Львові їм дали номери з 1150-го по 1171-й.

2013 року для ЛКП «Львівелектротрансу» придбали ще 5 вживаних вагонів зі Ерфурта 50,8 тис. євро за кожен із аналогічною системою керування. Для цього використали кошти кредиту ЄБРР, причому Банк дозволив провести закупівлю без проведення тендеру. Нині ці трамваї курсують містом під інвентарними номерами 1174 — 1178-й.

У «Львівелектротрансі» кажуть, що придбані в Німеччині, перебувають у справному стані та експлуатуються на всіх маршрутах. Один трамвай зазнав шкоди від удару блискавик у 2010 році, однак його також відремонтували.  

 

«Електрон» та альтернативи

Окрім вживаних, восени планують придбати й нові трамваї, які мають з’явитися на вулицях Львова з наступного року, щоправда їх буде лише десять. Ринкова  вартість одного трисекційного трамвая львівського концерну «Електрон» —  приблизно 1 млн євро. З огляду на це, замість одного нового львівського трамваю можна придбати приблизно 26 вживаних, однак переобладнаних берлінських вагонів.

Такий варіант місту, вигідніший, враховуючи, що гарантійний термін експлуатації для кузова «Електрону», як йдеться на сайті ТОВ СП «Електронтранс», становить 20 років (для решти обладнання — лише 2 роки), а німецькі трамваї, обладнані новою системою керування, яка має бути стійкішою до неритмічного руху в центрі міста, можуть прослужити місту, за даними «Львівелектротрансу», від 8 до 10 років.

Орім «Електрону», у інші українських містах купують низькопідлогові трамваї закордоном. Торік влітку «Київпастранс» придбав 40 низькопідлогових трисекційних ширококолійних трамваїв Twist (інша назва моделі – Fokstrot) польської фірми Pesa за трохи більше ніж 1,8 млрд гривень. Один трамвай обійшовся столиці у 1,5 млн євро (з ПДВ). У цьому ж тендері брав участь ТОВ СП «Електронтранс.

Трамваїв моделі Pesa Twist для трамвайних вузькоколійних систем, як у Львові, ще не виробляли. Однак у польського виробника є трисекційна та п’ятисекційна модель Pesa Swing для вузькоких трамвайних колій, що курсують, зокрема у польських містах Лодзі та Бидгощі. П’ятисекційний трамвай для Лодзя, довжиною до 30 метрів, торік коштував майже 2 млн євро за одиницю, а трисекційний для Бидгоща, довжиною 19 метрів, — 1,3 млн євро. За довжиною та шириною кузова Pesa Swing практично ідентична трамваям «Електрону», яких найбільше курсує у Львові на восьмому маршруті.

Серед інших альтернатив — хорватські Crotram TMK 2200 або іспанські CAF Urbos, які зараз курсують у містах, де раніше їздили Татри KT4 — у Загребі, Таллінні та Белграді. Втім, хорватські 32-метрові TMK 2200 коштують понад 1,8 млн євро.

Таким чином, за один новий низькопідлоговий трамвай, чи то вітчизняного виробництва, чи іноземного, Львів все одно має віддати від одного до двох мільйонів євро — залежно від розмірів трамвая (кількості секцій). Утім, за словами речника «Львівелектротрансу», те, які нові трамваї їздитимуть Львовом у найближчі кілька років, залежатиме від того, хто подасть вигіднішу тендерну пропозицію.

Із збільшенням кількості трамваїв у парку Львівелектротрансу, місто потребує й більше водіїв, щонайменше –129. Нині середня зарплата водія трамвая становить приблизно 8 тисяч гривень, утім вона залежить й від кількості проданих квитків. Проте у ЛКП «Львівелектротранс» напрацьовують нову систему залучення і мотивації водіїв, адже, за словами керівника ЛКП Олега Берези, є так звані «рибні» маршрути – №2 та №8 – , на яких прибуток значно відрізняється від наприклад першого чи дев’ятого маршруту. Тож зарплату водіїв хочуть прив’язати до планових показників та дотримання графіків водієм.

Дмитро Борисов

Вікторія Ейсмунт