Повітряна медицина: чим прославився гелікоптер МВС за перші місяці своєї роботи

logo


1 жовтня 2021 року Львівська область поновила процес аеромедичної евакуації важкохворих пацієнтів. Цього разу служба повітряної медицини отримала все необхідне обладнання, яке їй обіцяли надати ще пів року до пілотного запуску.

Новини.LIVE розповість про найгучніші рятувальні рейси “лікарського” гелікоптера.

Як відбувався запуск та що пішло не так?

Гелікоптер

Ще на початку 2021 року в Україні заговорили про впровадження на Львівщині пілотного проєкту аеромедичної евакуації. Спочатку передбачалося, що хворих зі складними травмами з місць ДТП транспортуватимуть вертольотом медичної бригади до медзакладів. Після старту обговорень місію повітряної швидкої розширили й на пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, переломами, гострою затримкою кровообігу, опіками, ураженнями електричним струмом та іншими травмами, які можуть мати критичні наслідки.

Поки Кабмін розв’язував бюрократичні питання для надання дозволу на роботу служби аеромедичної евакуації, за підготовку відповідних кадрів взявся обласний Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. До справи підійшли відповідально, адже місцеві медики мали обслуговувати не тільки територію Львівщини, а й весь Карпатський регіон: Закарпатську, Івано-Франківську, Волинську, Рівненську, Тернопільську і Чернівецьку області.

Як з’ясувалося, охочих долучитися до роботи в новій службі виявилось більш ніж достатньо: понад 8 людей на місце. За планами МОЗ, відділ аеромедичних евакуацій у Львівській області мав налічувати 10 людей: 5 лікарів і відповідно 5 фельдшерів. Проте Центр екстреної медичної допомоги отримав аж 85 заявок. Відібрані спеціалісти проходили додаткове навчання в Києві.

Гелікоптер

1 квітня 2021 року в Україні офіційно відкрили повітряну швидку. Для цього МВС та Національна поліція України виділили два сучасні вертольоти Airbus Helicopters Н145, які мали необхідне сучасне обладнання для підтримки життя хворого чи травмованого. Один із них переходив у юрисдикцію Львівського центру екстреної допомоги та медицини катастроф, а другий призначався для київського осередку служби аеромедичної евакуації, який мали відкрити згодом.

Здавалося б, організація пройшла успішно й не мало б виникнути жодних проблем. Але поліцейський гелікоптер чомусь не зміг прибути до Львова вчасно. І це виявися навіть не жарт на День сміху. Гвинтокрил не прибув ні наступного дня, ні через тиждень. Тимчасово медикам щойно відкритої служби надали в користування вертоліт ДСНС, який в теорії також міг виконувати поставлені перед аеромобільною медичною бригадою завдання. Helicopters Н145 обіцяли надати через місяць. Але й 1 травня обіцяна техніка не прибула до Львова.

Гелікоптер ДСНС зміг пропрацювати лише 2 місяці. За цей час він виконав 9 рейсів. На початку червня 2021 року його забрали на сервісне обслуговування. Після цього майже чотири місяці аеромедична евакуація пацієнтів на Львівщині не здійснювалася.

Пацієнти з інших областей та перевезення донорських органів

Гелікоптер

Нарешті 1 жовтня 2021 року на аеродром у Черлянах прибув обіцяний поліцейський гелікоптер. До того ж на фінансування проєкту Львівщині виділили близько 15 мільйонів гривень з урахуванням того, що вартість одного вильоту становить приблизно 38-40 тисяч. Майже одразу після своєї передислокації Helicopters Н145 задіяли до роботи.

19 жовтня поліцейський гвинтокрил доставив 37-річну мешканку міста Червоноград із загрозою передчасних пологів до Львівського обласного клінічного перинатального центру. Зазвичай вертоліт доставляв хворих до лікарні швидкої допомоги чи обласної лікарні, які найбільше підходять для зручної посадки техніки. Цього ж разу його довелося приземлити посеред футбольного поля поблизу школи 82.

До слова, на даху львівської лікарні швидкої медичної допомоги планують збудувати перший у місті вертолітний майданчик, куди зможе приземлятися гвинтокрил для евакуації тяжких хворих. Спорудження майданчика коштуватиме 19,5 мільйонів гривень. За умовами тендеру, збудувати місце посадки для гелікоптерів мають до кінця червня 2022 року.

Гелікоптер

24 жовтня лікарям та пілотам служби аеромедичної евакуації довелось рятувати двох людей після жахливої ДТП. Того дня приблизно о13:00 в селі Руденко, 35-річний водій авто Opel Astra не впорався з керуванням і влетів у бетонну огорожу. Деформація машини виявилась настільки серйозною, що вивільненням чоловіка з фактично купи металобрухту займалися 12 рятувальників та 3 одиниці спецтехніки. Завдяки повітряній швидкій постраждалих вчасно доправили у міську лікарню швидкої допомоги Львова й зберегли їм життя. У водія діагностували важку травму голови та масивну кровотечу. Жінку госпіталізували з підозрою на травму хребта та внутрішню кровотечу.

21 грудня львівські аеромедики допомогли врятувати життя чотириденному немовляті з Ужгорода. На 10-ту годину життя маленький хлопчик, якого вважали здоровим, почав синіти. Дитину забрали в реанімацію, де підключили до кисню. Але місцеві лікарі ніяк не могли допомогти малюку, адже в нього діагностували серйозну хворобу – стеноз легеневої артерії. Після цього було вирішено терміново транспортувати немовля до Львівської міської дитячої лікарні на Орлика для проведення операції. Після успішної транспортації очільник Першого територіального медоб’єднання Львова Олег Самчук заявив, що якби не підключення служби аеромедичної евакуації малюка могли б не врятувати.

А вже в новому році гелікоптер здійснив перше перевезення донорського органу. 12 січня 2022 року вертоліт за півтори години подолав відстань майже 400 кілометрів, аби врятувати життя дитині. Транспортування донорської печінки гелікоптером відбулось з Вінниці до Львова. Орган призначався для пересадки 11-річній дівчинці, яку вдало прооперували у Львівській міській лікарні швидкої медичної допомоги.