​Працювати лікарем у селі – це виклик і досвід – Ігор Заставний

logo


Львів – Молодий сімейний лікар, львів’янин Ігор Заставний довів собі, що може працювати у селі і до того ж зробити амбулаторію сімейної медицини комфортною і якісною для людей. А ще разом із колективом він зумів домогтись того, що сьогодні від 60 до 80% пацієнтів залишаються лікуватись у селі, їх не скеровують до медиків у районні та обласні заклади. Однак найважливіше, що лікар чітко знає, що навіть одна людина здатна робити зміни на краще.

«Дорогий доктор», «молодий лікар», «доктор, що треба», «такого доктора у нас давно не було» – говорять про свого сімейного лікаря пацієнти з 8 сіл Яворівського району Львівської області. Амбулаторія сімейної медицини у селищі міського типу Краковець обслуговує понад 5 тисяч селян.

Ігор Заставний працює у четвер, п’ятницю і суботу, в інші дні викладає у львівському медуніверситеті для іноземних студентів. Люди в амбулаторію йдуть і йдуть постійно. Коли складна ситуація з пацієнтом, а рідні не можуть привезти, лікар сам їде до хворого на своєму автомобілі, бо машини в амбулаторії немає, але цю проблему намагаються вирішити.

Важко собі уявити, дивлячись на приміщення амбулаторії у Краковці, що ще три роки тому це була практично руїна. Приміщення перебувало у жахливому стані, майже 40 років не ремонтувалось. Зачинений дерев’яний туалет на вулиці – як сумне нагадування про минуле.

Львів’янин Ігор Заставний приїхав у Краковець працювати у 2015 році, отримавши сюди скерування, як випускник-бюджетник. Міг, звісно, залишитись у Львові.

Хотів собі доказати, що витримаю і зроблю якісь зміни

«Але мені просто було цікаво. Це був виклик для мене, я це часто повторюю. Хотів собі доказати, що витримаю і зроблю якісь зміни. Тут зривало дах у приміщенні амбулаторії, комин падав, туалет – на дворі, в приміщенні були печі, дуже холодно. Працювати було важко, всі кабінети були прохідні. А другою причиною було бажання здобути досвід. Люди приходять із усіма проблемами зі здоров’ям. А ти лікар і маєш знати все і нікого не хвилює. Іноді приходять зі скаргами на зуби, і я мушу оцінити ситуацію, чи викликати терміново стоматолога, чи записати на прийом», – розповідає лікар Ігор Заставний.

Молодий лікар зі знанням англійської та німецької мов почав шукати фінансування для ремонту будівлі і можливості отримати сучасне обладнання. Колектив амбулаторії, а це загалом 13 осіб, підтримав його. Але спершу у перерві, коли не було пацієнтів, медики брали до рук дротяні щітки, пензлі, фарбу.

Це зробила наша медична команда, а я дав поштовх для її створення. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроекти

«Це зробила наша медична команда, а я дав поштовх для її створення. Писав гранти, але один у полі – не воїн. Спершу не вдалось. Коли ми згуртувались, обрали свій курс руху, окреслили, що хочемо і куди ми рухаємось, чого очікуємо, тоді і виграли два мікропроекти», – каже Ігор Заставний.

Завдяки мікропроектам, а також фінансуванню з бюджетів району і селища у сільській амбулаторії зробили систему опалення, переобладнали і відремонтували приміщення, а також отримали нове сучасне обладнання, зокрема для лабораторії. У кожному кабінеті комп’ютер і медики впроваджують електронну карту пацієнта.

«Ось тут ми маємо переносний електрокардіограф, з яким ходимо на виклики, маємо нове стоматологічне обладнання, автоматичний аналізатор сечі, щоб люди в черзі не очікували. Коли цей заклад перетвориться на комунальний, то ми будемо конкурентоспроможні, бо можна кабінет стоматолога здавати в оренду, приміщення відремонтоване», – говорить Ігор Заставний.

Люди роблять дива

А ще амбулаторія сімейної медицини у Краковці є добре розрекламованою. Молодий лікар створив сторінку закладу у Фейсбуці, а сам відвідує численні заходи, пов’язані з реформою сімейної медицини, стажувався у кількох європейських країнах. Як вислід, із ним підписали декларації пацієнти не лише з сіл, які обслуговує, але й міст Новояворівськ, Яворів і навіть зі Львова.

Я колись до Львова їздила до лікарів, а тепер сюди йду. Хоч би нашого доброго лікаря не забрали від нас

«Ставлення, як до людини, мені це подобається. Я колись до Львова їздила до лікарів, а тепер сюди йду. Хоч би нашого доброго лікаря не забрали від нас», – журиться наперед пенсіонерка Антоніна Федорова.

«Та я буду плакати, як він піде. Але розумію, що світ відкритий, а він все вміє, має чудовий характер, авторитет. Я не сподівалась, що молода людина прийде працювати в село і три роки тут відпрацює. Є з ким порадитись, це цілком інша ситуація тепер», – говорить про молодого колегу педіатр Надія Семенцул.

Однак найважливіше – не ремонт приміщення чи нове обладнання у медичному закладі, а люди, переконаний Ігор Заставний. Він «віддав кредит» державі за бюджетне навчання, продовжує працювати у Краковці, але вже має запрошення на іншу роботу в сільську амбулаторію, де потрібно змінювати ситуацію. За його словами, щоб молоді лікарі їхали працювати у село, передусім має бути належне місце праці, житло для лікаря, автомобіль для поїздок на виклики.

У мене за ці роки роботи є внутрішнє відчуття, що я потрібен людям. Країну можна змінити лише за ініціативи молодих людей при підтримці старших. Люди мають самі ставати і робити і це показав Майдан

«А ще важливо, щоб молоді спеціалісти бодай раз-два стажувались за кордоном, це змінить їхній світ, уявлення про роботу. Я в селі відчуваю приплив енергії, мені тут приємно перебувати. У нас легше сидіти у Львові в поліклініці на ставці 0,125, особливо не напружуючись, сидіти за столом, де 4 людини на кожному куті і нормально при цьому почуватись. Шкода, що молоді люди не мають потреби відгукуватись на виклики, потреби вчитись. Це треба змінювати. У мене за ці роки роботи є внутрішнє відчуття, що я потрібен людям. Країну можна змінити лише за ініціативи молодих людей при підтримці старших. Люди мають самі ставати і робити і це показав Майдан. Реформи за день не робляться, якщо кожен не докладе зусиль і не візьме на себе відповідальність. Лікарі мають зрозуміти, що їхня зарплата залежатиме від того, як якісно вони виконуватимуть роботу», – наголошує сімейний лікар Ігор Заставний.

Професійність і якість, відповідальність і повага до пацієнта мають стати пріоритними для лікаря, наголошує Ігор Заставний, а відповідно від цього має залежати оплата праці медика.