Приховані інтереси депутатів та чиновників ЛМР можна знайти через новий сайт

logo


13:37 24 січня 2018 р.

108 депутатів та працівників Львівської міської ради мають дотичність до 313 різних компаній. З цих компаній 87 є громадськими організаціями, 9 – благодійними та 217 – комерційними.

Про це сьогодні, 24 січня, під час презентації нового інструменту для пошуку «скарбів», які ховають львівські депутати, – «Приховані інтереси», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Галина Янченко.

З вищезгаданих 217 комерційних фірм, які належать політичній еліті Львова, 15 займаються будівництвом, 37 – торгівлею, 38 – виробництвом, 11 ресторанним бізнесом та 9 – ЗМІ. Усю цю інформацію можна побачити на сайті http://interes.shtab.net/. – Львівські депутати або порядні, або ж не показують прямо свої інтереси. Вони переписують свої організації на родичів, які не є в близькому оточенні, тобто не на дружин і не на дітей, – зауважив голова правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» Мирослав Сімка, який вже скористався запропонованим сервісом та перевірив депутатів через систему закупівель Prozzoro.

З’ясовано, що депутат Львівської міськради Назар Палідович одночасно займається торгівлею продуктами харчування та виробництвом хлібобулочних і кондитерських виробів.

– Я був здивований, коли виявив, що фірми, дотичні до цього депутата, понад 90 разів брали участь у закупівлях і 51 раз вигравали тендери та отримували замовлення від міської ради в кілька десятків мільйонів гривень, – зауважив Мирослав Сімка.

Крім того, голова правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» зауважив, що депутат Львівської обласної ради Михайло Сидорович зараз очолив ЛКП «Рембуд» .

– У задумах міської ради це – підприємство-підрядник, якому будуть доручати великі будівництва, – каже аналітик. Також сервіс «Приховані інтереси» показав, що депутати, які працюють у комісії з питань землекористування, – Андріан Гутник та Юрій Моравецький мають потенційний інтерес у бізнесі, який пов’язаний з орендою.

Галина Янченко зауважила, що вже згаданий онлайн-сервіс був створений для того, щоби допомогти громадянам боротися з корупцією.

– Цільова аудиторія, для якої буде цікавим сервіс «Приховані інтереси» – журналісти, громадські активісти та представники чесного бізнесу. Тобто ті люди, які цікавляться які є інтереси в місцевої еліти і чи ця еліта не зловживає своєю владою, щоби лобіювати свої приватні інтереси, – розповідає вона. В основу онлайн-сервісу «Приховані інтереси» покладено інформацію про мера міста, його заступників, депутатів міськради, а також їхніх близьких родичів – дружин, чоловіків, дітей, батьків, братів, сестер та бабусь і дідусів.

– Інформація – це їхні посади та бізнес, яким володіє політична еліта та їхні родичі, – уточнює Галина Янченко. Для тих, кого зацікавить, до прикладу, за які свої інтереси голосують чи можуть голосувати депутати, зроблено особливий функціонал – автоматичний аналізатор. Це віконечко, куди користувач сайту може завантажити будь який документ – стенограми засідання міської ради, проекти рішень, звіти про закупівлю у форматі pdf, txt, doc або docx.

– Головне, щоби цей документ був у зчитувальному форматі. І сайт за лічені документи знайде збіги з цим документом та фірмами, які належать депутатам чи чиновникам, – обіцяє вона. За словами аналітика ГО «Антикорупційний штаб» Ольга Рибак, за основу брали декларації фігурантів та єдиний державний реєстр фізичних осіб. Пошук можна здійснювати за прізвищем особи, за назвою компанії або ж за ЄРДПОУ.

Довідка

«Приховані інтереси» – це база даних усіх фірм, пов’язаних з депутатами та топ-чиновникам, які можна з легкістю аналізувати через зручний пошук за ПІБ чиновника, назвою чи кодом ЄДРПОУ компанії. А функція «автоматичний аналізатор» за кілька секунд знайде збіг між базою даних та змістом завантаженого документу, наприклад, порядком денним, стенограмою засідання, тендерною документацією тощо. У 2017 році база була реалізована для Києва, Житомира та Тернополя.

До березня 2018-го заплановано додати ще 6 міст в Україні, а навесні відбудеться презентація бази «Приховані інтереси Верховної Ради України». Простий інтерфейс та зручність сайту http://interes.shtab.net/ дозволяють журналістам та активістам з легкістю провести антикорупційне розслідування діяльності місцевого чиновника, перевірити його профіль та пов’язані з ним компанії на предмет доброчесності. А у випадках порушення чи будь-яких підозр щодо прозорості діяльності політика – звернутися до ГО «Антикорупційний штаб» за відповідною експертизою. Інструмент створено у співпраці з Центром демократії та верховенства права в рамках проекту «Посилення коаліції РПР» для виявлення конфлікту інтересів серед депутатів та посадовців місцевих органів влади.

Проект упроваджують за підтримки Європейського Союзу.