Рахункова палата попередила про ризик банкрутства Львівського ювелірного заводу

logo


Державне підприємство «Львівський державний ювелірний завод» (ЛДЮЗ) у середньостроковій перспективі може стати банкрутом. Таких висновків дійшла Рахункова палата (РП) за підсумками аудиту ефективності управління майном заводу впродовж 2017-2018 років та I півріччя 2019 року. Ювелірний завод у Львові – єдиний в країні завод з виробництва коштовних прикрас, який донині залишився у власності держави.

Як повідомила прес-служба РП, ювелірний завод має нестабільний фінансовий стан через скорочення співвідношення чистого доходу до середньорічної суми активів підприємства, зменшення прибутковості та неспроможності до відтворення й розширення виробництва, тобто у середньостроковій перспективі є ризик банкрутства підприємства.

Згідно з даними Рахункової палати, до цього призвела, зокрема, бездіяльність керівництва підприємства щодо погашення податкового боргу перед бюджетом на суму 30,24 млн грн, який виник у 2012–2013 роках.

«План погашення податкового боргу у ювелірного заводу відсутній. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України як уповноважений орган управління майном у 2017-2018 роках та I півріччі 2019 року не забезпечило ефективного управління майном ЛДЮЗ», – повідомила прес-служба.

Відомо, що податкова служба має розпочати примусове стягнення цього боргу всередині лютого 2020 року.

Аудит також виявив недоліки, що негативно вплинули на господарську діяльність підприємства та призвели за останні роки до незаконних, нераціональних та непродуктивних витрат на суму понад 2,9 млн грн. При цьому Рахункова палата наголосила, що є також високий ризик отримання підприємством збитків у 3,29 млн грн через непогашення покупцями заборгованості за ювелірні вироби.

«Обсяги виробництва і реалізації ювелірної продукції в натуральних величинах щороку зменшуються, відповідно, зменшуються і доходи підприємства. Окрім того, ЛДЮЗ не має власної стратегії розвитку щодо розширення ринку збуту, просування продукції на зовнішніх ринках. Як наслідок, постійно зростає обсяг нереалізованої продукції», – йдеться в повідомленні Рахункової палати.

Окрім того, аудитори стверджують, що базу відпочинку заводу в селі Соколя Мостиського району могли здавати в оренду стороннім особами без внесення інформації до звітних документів, що є фактичними приховуванням доходів державного підприємства.

За підсумками аудиту РП порадила Міністерству економіки вжити заходів з оздоровлення підприємства, зокрема розробити план погашення податкового боргу 30,24 млн грн, створити систему внутрішнього контролю та забезпечити відшкодування директором заводу незаконно витрачених грошей у сумі 25 тис. грн.

Слід зазначити, що РП затвердила висновки аудиту з рекомендаціями для міністерства на початку листопада 2019 року, а наприкінці того ж місяця Міністерство економіки передало ювелірний завод Фонду державного майна для подальшої приватизації. Наразі невідомо, коли та на яких умовах підприємство виставлять на аукціон.

Львівський державний ювелірний завод розташований у Львові на вул. Академіка Підстригача, 2, та має статутний капітал 28,5 млн грн. Це останній великий ювелірний завод, який донині залишався у власності держави. На підприємстві, яке заснували 1944 року, виготовляють прикраси із золота, срібла та з недорогоцінних металів, а також карбують монети.