Робота львівського художника потрапила у фінал англійського арт-проєкту «Mental health 2021»

logo


ЛЮДИ

Роботу художника обрали з-понад 2500 надісланих

Фото надав Сашко Балабай

Робота львівського художника Сашка Балабая «Lesya Ukrainka. Forest song. Kilina’s children and starvelings» стала фіналістом онлайн-виставки «Mental health 2021». Виставку організувала англійська галерея «Doncaster Art Fair».

Тема арт-проєкту присвячена ментальному здоров’ю людей, а також тому, як вони переживали та досі переживають карантин. Роботу львівського художника обрали з-понад 2500, які надіслали з 32 країн. У фінал пройшли 490 творів. Усі твори можна переглянути за посиланням ТУТ.

«Діти Килини та злидні» Сашка Балабая належить до серії робіт «Леся Українка. Лісова пісня. Перезавантаження сну», яка присвячена українській поетесі Лесі Українці.

У мене є 14-річний син, якому також довелося зменшити контакти з друзями та отримати онлайн-освіту під час карантину. У моїй роботі зображені діти із твору Лесі Українки, за якими стоять міфічні герої – Злидні, вічно голодні, злі істоти, які можуть поглинути наших дітей до темного світу невігласів, бездарних та бідних. Сьогодні це відбувається через пандемію, колись було через політичні та економічні проблеми в Україні, обмеження прав сільського населення. У дітей розумні іграшки, але вони з порожніми шлунками. І, на мою думку, через брак знань, порожню голову, немає можливостей розвиватися, вчитися, ставати кращими, – описує задум Сашко Балабай.

“ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ЛІСОВА ПІСНЯ.ДІТИ КИЛИНИ ТА ЗЛИДНІ”, 60Х80, CANVAS, ACRYLIC

У межах цієї серії художник уже намалював 14 робіт. Зобразив низку персонажів із відомої драми-феєрії: Лукаша, Мавку, Того, що греблі рве та інших. На цьому він не зупинятиметься. У коментарі для Galnet Сашко розповів, із чого все починалося:

Цьогоріч – 150 років з дня народження нашої Лесі. Першою роботою із цієї серії стала «Леся Українка читає котикам Саші та Дарині «Лісову пісню» ». Друга – «Леся Українка. Чарівна мавка». Останню Павло Гудімов як куратор відібрав до мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен», який відбувся в Українському домі. Ця виставка тривала лише 10 днів і я вирішив, що потрібно більше уваги присвятити Лесі і почав малювати цю серію. Склав перелік героїв «Лісової пісні» і почав «переповідати» на свій лад: якби я це побачив уві сні, мріях, галюцинаціях. Це, все ж таки, казка, фентезі, – розповідає Galnet Сашко Балабай.

“ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ЧАРІВНА МАВКА”, 60Х80, CANVAS, ACRYLIC

“ЛІСОВА ПІСНЯ. МАВКА І ЛУКАШ”, 60Х80, CANVAS, ACRYLIC

Сашко Балабай малює у власному стилі. Його називають по-різному: бульбашковим мистецтвом, кульковим мистецтвом, bubble dreams, кульковим наївом та навіть емендемсом.

Нехай мистецтвознавці визначають назву цього методу. Вони сказали, що такого ще не бачили. Це багатошарова робота. Спершу я малюю олівцем, де приблизно будуть герої. Проте, до кінця не знаю, чим завершиться сама робота. Перший шар – фон, другий: малюю білим акрилом місця, де буду класти кульки. Потім це все замальовую кольором, потім знову накладаю два шари білої фарби і знову кольором. Підкладаю білий колір, тому що акрилова фарба дуже сильно «провалюється» у темний фон. Потім наношу тіні, бліки, малюю сам сюжет. Через день додаю елементи, яких не вистачає, чи забираю ті, яких забагато, – пояснює художник.

“КІТ ТА ЙОГО МРІЇ”,60X70 CM, CANVAS, ACRYLIC

На створення такої роботи потрібен приблизно тиждень. За словами автора, у майстерні практично завжди грає опера. Художник пробував малювати під джаз, рок, поп, класику. Проте, каже, бажаного ефекту досягнув лише у супроводі оперних композицій.

Активно малювати Сашко Балабай почав лише 7 місяців тому, проте його роботи вже експонують у різних містах не лише України, але й Європи. Зокрема, кілька робіт художника зараз перебувають на одному з найбільших фестивалів наївного мистецтва в Європі «Art Naif Festiwal» у Катовіце, Польща. 

У Європі чомусь не розглядають Україну як мистецький острівок. Чому так? Не знаю, проте потрапити на фестиваль у Європі для українського митця must have. Хочеться протоптати стежку туди, щоб там уважніше та ретельніше приділяли увагу українському мистецтву, – підсумовує художник. 

Додамо, Сашко Балабай – львівський фотограф, режисер та художник-наївіст. Чоловікові 49 років. Прочитати детальну біографію Сашка та переглянути його роботи можна ТУТ.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.