Росія просить Львів передати останки відомого спецагента НКВС: в чому заковика (Відео)

logo


Росія просить Львів передати останки Миколи Кузнецова
Росія просить Львів передати останки Миколи Кузнецова

5 канал

Львів

15.05.2018 21:38

Питання з передачею останків до Свердловської області РФ було майже вирішене, втім проти виступили місцеві ветерани – вважають його своїм героєм. Історики – не згодні

Росія просить передати їй останки спецагента НКВС Миколи Кузнецова, який похований на Пагорбі Слави у Львові. Таке звернення від губернатора Свердловської області у Росії отримала львівська мерія. Перепоховати Кузнецова хочуть у Єкатеринбурзі на Широкоречинському військовому кладовищі. Чи передадуть останки, дізнавалася кореспондент “5 каналу” Марта Шикула.

На архівних кадрах – перепоховання радянського агента НКВС Миколи Кузнецова у Львові. Сотні людей йдуть до місця його останнього спочинку на Пагорбі Слави 27-го липня 1960 року. Відтоді, щороку 9 травня сюди приходять ветерани Другої Світової та несуть квіти.

“Ця могила найбільш культова на цьому меморіалі. Зокрема для радянських ветеранів, для комуністів, які найчастіше відвідували це місце. Сама плита оздоблена бронзовим барельєфом із профілем самого Кузнецова. І напис “Герой Советского Союза”, – робить міні-екскурс директор ЛКП “Музей – Личаківський цвинтар” Михайло Нагай.

Утім навіть ще за радянських часів історики та НКВСники мали сумніви, що останки, поховані на території військового меморіалу, є останками саме Миколи Кузнецова.

За темою

“Його сюди перенесли з Бродівського району. Там довго шукали могилу… Останки його шукали, піддали сумніву, робили експертизи… Частини його черепа перевозили у Росію до академіка Герасимова. Додали 27 фотографій Кузнєцова. І на основі фото та елементів черепа він зробив висновок, що це Кузнєцов”, – розповідає Нагай.

Єдина родичка – племінниця агента – вже кілька років просить віддати його останки для перепоховання в Росії. З аналогічним проханням звернувся також і губернатор Свердловської області.

“Запит ми скерували в Службу безпеки України, вони не заперечують. Є відповідь від державної комісії – вони теж не заперечують. Зараз цей лист проходить юридичну експертизу. Це такий випадок, який потребує рішення різних органів, національних і державних”, – звітує заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Питання з передачею останків на батьківщину було майже вирішене. Утім проти виступили місцеві ветерани. Мовляв, Кузнецов – їхній герой.

“Вшановують не тільки 9 травня. І в День визволення Львова, і в День партизанської слави, і в День визволення України. Й інші дні, нема такої хвилини, щоб не було квітів на його могилі”, – обурюється голова Львівської міської ради ветеранів Олександр Грубий.

А от історики вважають, що рештки псевдогероя слід забрати з української землі назавжди. Бо він зіштовхнув німецьких окупантів з українськими націоналістами – підкидав документи ОУНівців біля мертвих німецьких солдатів, щоб звинуватити українських вояків у вбивстві.

“Це звичайний співробітник НКВС. Він не розвідник, бо для мене дивно збагнути, що він міг розслідувати і яку інформацію здобувати. Більше займався диверсіями і провокаціями. Це диверсант, ліквідатор і провокатор, який діяв у складних умовах нацистської окупації, не радуючись із обставинами. Кузнецов убивав різних очільників, генералів тилових із райхскомісаріат Україна, що за собою тягнуло масшабні репресії серед цивільного населення”, – пояснює історик Руслан Забілий.

Історики пропонують, щоб Росія натомість повернула останки когось із відомих українців. На чужині поховані, зокрема, Олександр Довженко, Павло Грабовський, Семен Гулак-Артемовський, Микола Гоголь.

Марта Шикула, Євген Радіон, “5 канал”

Відео за темою

Червоні стяги, сутички з патріотами, Путін у головах: як минуло 9 травня в регіонах – ФОТО