Смердюча справа Новоскварявського кар’єру, або на що пішли майже 200 тисяч з державного бюджету?

logo


skvaranu zarazКар’єр у селищі Нова Скварява, що на Жовківщині, закарбувався в пам’яті, як ще одна точка сміттєвої епопеї і потенційної екологічної катастрофи. 

skvaranu1Таким можна було бачити кар’єр зимоюСмітник в закинутому піщаному кар’єрі розростався після закриття Грибовицького полігону до небачених розмірів. Туди звозили сміття зі Львова, що було видно по демонстрованих чеках, як мінімум трьох вантажівок зі сміттям.

skvaranu ranisheСюди скидал сміття зимоюТуди ж зносили сміття і місцеві за вказівкою міського голови.

Зазначаємо,що в межах кілометру від засміченого кар’єру знаходиться водозабір, звідки вода по трубах прибуває до Львова. Екологи зазначають, фільтрат зі сміття може зашкодити питній воді Жовкви і Львова. Про це неодноразово згадував в інтерв’ю Ігор Муравський, голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів.

Зважаючи на цей факт, з бюджету Департаменту екології ЛОДА виділили  близько двохсот тисяч грн. на рекультивацію земель та вивезення сміття. Ще 20 тисяч додала сільська рада Нової Скваряви.

skvaranu zvalusheТаку картину побачили заразЯк стало відомо –  замість того, щоб сміття вивезти на ліцензійний полігон – його  спалюють і загортають. 

Попередньо гроші виділили на захоронення сміття на полігонах Червонограду і Дрогобича за тарифом 1300 грн за тонну. Тож замість рекультивації – мешканці скаржаться на сморід від спалюваного сміття.  Місцевих селян також цікавить: куди пішли гроші?

Поцікавитись, чи так мала виглядати рекультивація Новоскварявського кар’єру вирішили у Департаменті екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, у начальника відділу екологічної експертизи нормування атмосферного повітря та поводження з відходами, Сороки Назара.

«З обласного фонду природного середовища було виділено 198 тисяч на рекультивацію сміттєзвалища. Згідно з проектом рекультивації, сміття мало бути вивезене та захоронене, а земля рекультивована. Чому це відбувається не за планом проекту – зараз вирішується з вищим керівництвом» – сказав Назар Сорока.

Хто відповідатиме, за непередбачені планом дії, пан Сорока відповів:

«Якщо роботи не виконуються згідно плану, то відповідатиме підрядник. Підрядник – Жовківське управління водного господарства. За територію кар’єру несе відповідальність місцева влада»,– зазначив пан Сорока.

Що думає з цього приводу голова Жовківської адміністрації, вирішили запитати у самої Надії Щур.

«Підготували заявку Новоскварявської сільської ради, яка є замовником цього проекту. В обласному бюджеті з програми охорони навколишнього середовища заклали кошти, відповідно розроблена документація. Я спілкувалась з начальником Жовківської УВГ, фірми, яка робить ті роботи. І він мені сказав, що це лише початок робіт згідно плану. До цього моменту скарг від сільської ради, яка мала це контролювати, чи від мешканців не поступало. Але я особисто завтра перевірю стан проведення робіт», – зазначила голова адміністрації.

Оскільки спільними зусиллями голови Жовківської адміністрації і заступника начальника Департаменту екології з’ясували, що в будь-якому випадку план робіт не передбачав спалювання сміття,  виникає питання – хто відповідатиме за його спалення?

Чи буде порушена кримінальна справа за фактом неналежної утилізації відходів? І найголовніше – на що пішли гроші з бюджету, якщо сміття не вивезене, а спалене і загорнуте, а роботи ще не розпочались, або розпочались не за планом?

ЗМІ та громадськості залишається лише взяти на контроль цю справу.