Сміття зі Львова везуть до Чернівців. Оновлено

logo


Чернівецькі чиновники вирішили допомогти меру Садовому, людей запитати – забули

Як здавна ведеться в Україні, «доки грім не вдарить, Іван не перехреститься». Так трапилося і зі сміттєзвалищем у Львові. З роками виросли гори сміття, а його і далі довозили. Усе припинила пожежа на Грибовицькому сміттєзвалищі, якої ніхто не сподівався.

Рятувальникам вдалося локалізувати вогонь, проте кілька людей загинуло. Отож влада Львова задумалася, що робити зі сміттям. Возили сміття деякий час аж до Києва. А зараз львівським міським ґаздам погодилися допомогти чернівецькі очільники міста. Людей, звісно ж, ніхто не запитав, що ж вони думають з цього приводу.

Чому погодилися брати чуже сміття

Міська рада підписала угоду зі Львовом. У документі йдеться про обсяг сміття, який будуть привозити на чернівецьке сміттєзвалище, а це 5 тисяч кубів. За словами мера Чернівців Олексія Каспрука, свого сміття ми вивозимо щодня близько півтори тисячі. Угода діятиме до кінця року і не буде продовжена. Це дасть можливість львів’янам підготувати нові полігони і вирішити проблему. До того ж мер певен, що ці обсяги сміттєзвалище Чернівців зможе прийняти без шкоди довкіллю.

Чи знаєте, що в Чернівці возять сміття зі Львова?

Мар’яна, медик

Знаю. Читала статтю, де йдеться, що у нас ще зі своїм сміттям не розібрались, а зараз і зі Львова привезуть. Виникає питання, чи не становить це загрозу для екології?  Тому нічого позитивного в такому рішенні нашої міської ради я абсолютно не бачу.

Микола, тренер

Думаю, що проблема зі сміттям – річ серйозна. Особливо, якщо немає можливості його переробляти. Тому, думаю, це не надто добре, що в нашу область везуть його ще й з інших областей, адже і зі своїм ще не навели лад. 

Марина, викладач

Вперше чую про це. Я вважаю, що це ненормальне явище, адже у кожного міста має бути своє сміттєзвалище, тож не доцільно завозити сміття зі Львова в Чернівці.

Опитувала та фотографувала Уляна ДЕЛІКАТНА

Як ще один аргумент, чому чуже сміття – це не так вже і погано, допомога для Львова не є безкоштовною, місто отримало кошти, які дали змогу вивозити сміття з Першотравневого та Садгірського району міста, де є заборгованість населення. Вже отримали 105 тис. гривень попередньої оплати. Комунальники кажуть, 5 тисяч кубів – це кількість відходів, яку чернівчани продукують за чотири дні, тож про переповнення звалища навіть  не йдеться. А от кошти – 21 гривня за куб, які львів’яни платитимуть підприємству «Спецкомунтранс», дуже потрібні, щоби погасити борги.

Люди ж, які живуть у Чорнівці, поблизу полігона, куди звозять сміття, від такої ідилії не в захваті. Адже від Чернівецького сміттєзвалища до найближчого житлового будинку не так далеко. Спекотної днини сморід чути аж до людських господарств. Близькість до сміттєзвалища місцеві вважають причиною забруднення не тільки води у селі, але і повітря. Тому селяни налаштовані не пускати львівські машини зі сміттям на полігон. Тим паче, що підозрюють, що сміття буде значно більше, ніж те, про яке йдеться офіційно.

– Думаємо, що буде його більше. Заїжджали оці КРАЗи 40-тонні, як пшеницю возять, усе герметично і закрито брезентом, та коли відкрили, то почало щось литися. Це не сухе сміття возять, це з якогось відстійника, чи звідки? Він казав, що до грудня будуть возити. То цього ніхто не допустить, – каже жінка, що живе поблизу сміттєзвалища.

Отож люди налаштовані рішуче. Адже з ними ніхто не радився, ніхто не зважав на їхню безпеку.

– У мене є інформація, що було завезено один раз сміття. Зараз люди там організувалися і чергують. Вони обіцяли передати листа-звернення до міського голови, що вони можуть перекрити вивіз сміття навіть нашим чернівецьким машинам через таке, – розповідає депутат Чернівецької міської ради Юрій Бурега. – Мешканцям обіцяли, що сміттєзвалище мало працювати десять років. На сьогодні його експлуатують вже понад двадцять років, Там є екологічна проблема цілого Садгірського мікрорайону. А зараз, нікого не запитавши, приймають ще і львівське сміття. Так бути не може.

Сміттєзвалище, як екологічна небезпека

Екологи констатують, що чернівецьке сміттєзвалище вже давно мали би закрити. Та застерігають, що в майбутньому можемо дочекатися ситуації, схожої на Грибовицьку.

– Сміттєзвалище експлуатують із 1995 року. Термін експлуатації мав бути 15 років. Воно експлуатується вже 21 рік, теоретично воно вже переповнене, – каже голова осередку Всеукраїнської екологічної ліги Григорій Жаріков.

Ситуація тривожна, адже сміття не лише забруднює довкілля, воду, воно ще горить, виділяючи токсичний дим. Днями у Хмельницькому  також сталася пожежа на відкритій території міського полігона твердих побутових відходів. Вогонь встиг поширитися на площу 300 кв. м, та впродовж трьох годин пожежникам вдалося локалізувати загоряння. Причиною пожежі було самозаймання.

Не застраховані від такого і Чернівці. Адже ситуація зі сміттям теж не найкраща. До прикладу, торік за дорученням мера Чернівців Олексія Каспрука районними радами міста було розроблено карти стихійних сміттєзвалищ. У місті виявили 24 стихійних звалища із загальним обсягом сміття майже 230 кубічних метрів. Сміттєзвалища виявили на вулицях Кармелюка, Залозецького, Сосюри, Південно-Кільцевій, Барнаульській, Гагаріна, Прутській, Одеській та Генічеській, в районі вулиць Прип’ятської та Корсунської. 9 місць постійного утворення стихійних сміттєзвалищ знайшли у Садгірському районі. Міський голова доручив головам районних рад розробити план заходів щодо їхньої ліквідації, та як показує практика, вони нікуди не зникають. Та і централізовані сміттєвалища не застраховані від самозагорання, як то було у сусідніх обласних центрах. І що буде тоді – не знає ніхто.

Отож, можливо, варто було б сконцентруватися на вирішенні власних проблем та прислухатися до екологів, або ж принаймні зробити висновок з досвіду сусідів. Та знову-таки «доки грім не вдарить, Іван не перехреститься».

Офіційно

Олексій Каспрук, Чернівецький міський голова

Зробив непопулярний крок – простягнув руку допомоги львів’янам і дозволив прийняти на нашому сміттєзвалищі трохи їхнього побутового сміття. Таке ж рішення приймають інші міські голови, які розуміють ситуацію, в якій опинився Львів, і чим це загрожує львів’янам.Мова йде про 833 тонни, або 5000 кубів побутового сміття, яке львів’яни завезуть на наше сміттєзвалище. Для порівняння – з міста Чернівці щодня завозять на сміттєзвалище 1200-1500 кубів. Тобто мова йде про завезення обсягу сміття, яке Чернівці продукують за 3 дні. Наразі львів’яни вже завезли 240 тонн.

Знаю, що рішення непопулярне, викличе масу негативу, спротив мешканців, що живуть поряд із сміттєзвалищем, буде вдало використане моїми опонентами. Однак впевнений, що існують ситуації, в яких не можна мислити категоріями особистої популярності чи непопулярності. Це тоді, коли потрібно вживати невідкладні заходи для вирішення критичної проблеми, яка загрожує фатальними наслідками, а саме така дуже гостра проблема сьогодні у Львові!

Звичайно, знайдуться і такі, і їх буде не мало, на жаль, хто скаже: А до чого тут ми? Спробую пояснити свою позицію: львів’яни – наші сусіди, вони – українці, вони – такі ж як ми! Скоріше за все, це ключова фраза мого меседжу – вони такі ж як ми! А ще точніше сказати: ми – українці! Оскільки вже в самому застосуванні займенників «вони» і «ми» міститься розділ і, як наслідок, неможливість існування єдиної української держави. Пробачте за пафос, але думаю саме так. Для всіх етнічних і політичних українців єдиним займенником в таких ситуаціях може бути тільки «ми», а це означає, що проблема спільна.

Проблема такого масштабу – це як війна, яка не може для когось йти, а для когось ні… Скажіть, будь ласка, до кого звертатись львів’янам? До шведів, чи може до австрійців? До уряду львівська громада вже звернулася, уряд допомагає як може… В тому числі звернулись і до нас… Пам’ятаємо – «ми» нікому не потрібні, крім «нас»! А значить, знову ж таки – спільними зусиллями! Тільки так!

Уляна ДЕЛІКАТНА

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших веб-ресурсів; грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі; безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.