Сьогодні Львів вшановує 75-ту річницю депортації кримських татар. Програма заходів

logo


Львів’ян запрошують на виставку кримськотатарського художника та на перегляд тематичних фільмів.Фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

Сьогодні, 18 травня, у Львові вшановують 75-ту річниц. депортації кримських татар. Про це повідомляє прес-служба ЛМР.

Так, об 11:45 біля входу до Ратуші відкриють тематичну виставку кримськотатарського художника Рустема Емінова з серії «Унутма!» («Не забувай!»).

О 12:00 Львів приєднається до  всеукраїнської акції «Хвилина мовчання» в пам’ять жертв депортації. А о 12:05 на площі ринок відбудеться траурний реквієм за участю представників місцевої влади, кримськотатарської громади, запрошених гостей і мешканців міста.

Ввечері – з 18:00 до 19:30 – в арт-центрі «Дзиґа» відбудеться львівська прем’єра українського документального фільму «1944», виробництва кінокомпанії «Fresh Production Group» за підтримки Міністерства інформаційної політики України. У фільмі режисерів Фатіми Осман та Юнуса Паші історію депортації розповідають люди, які безпосередньо її пережили.

Депортація кримських татар з Криму відбулась 18-21 травня 1944 року за наказом Йосифа Сталіна. Корінних мешканців півострова примусово переселяли на віддалені території Радянського союзу – від північного Передуралля до Центральної Азії. За офіційними даними, з Криму депортували близько 200 тисяч кримських татар. Різні дані – від даних НКВС до даних депортованих – свідчать, що від 27% до 46% кримських татар загинули під час депортації або в перші роки після неї.

Повернення кримських татар на рідну землю стало можливим лише з 1989 року. Проте це було важко, адже під час виселення у них конфіскували домівки, землю і все майно, а при поверненні – влада не допомагала та не компенсовувала збитки, завдані під час депортації.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу, а 18 травня оголосила Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Додамо, що після анексії Кримського півострова Росіє у 2014 році тисячі кримських татар знову були змушені залишити рідні домівки через переслідування та репресії з боку російських правоохоронних органів.