Сьогодні у Львові встановили пам’ятник Антоничу

logo


Ажурна композиція із бронзи постала на майданчику неподалік Львівського цирку, на вул. Городоцькій  – навпроти будинку, де жив поет, прозаїк, перекладач і літературознавець Богдан-Ігор Антонич (5.10.1909 –6.07.1937).

Нагадаємо, що Всеукраїнський конкурс на спорудження пам’ятника Антоничу відбувся шість років тому. Перемогла  у ньому авторська група у складі архітекторів Белюха, Лібич, Матушкова та скульптора Одрехівського.

Бронзова композиція сягає 4,5 метри. П’єдестал з каменю – 1,8 метри. Згідно з інформацією ЛМР, ця композиція стане першим пам’ятником Антоничу в Україні, а урочисте його відкриття заплановано на найближчий час.  Вочевидь, у Галицькій райадміністрації чекають на завершення робіт із облаштування площі біля Львівського цирку – ідеться про заміну мощення, встановлення лавочок та висаджування дерев.

Нагадаємо, що упродовж 1928 – 1933 рр. Антонич навчався у Львівському університеті на філософському факультеті. Відповідно до різних джерел, під час студентських років був активним учасником літературного та громадського життя Львова. Зокрема, був членом гуртка студентів-україністів при Науковій секції Товариства прихильників освіти, наполегливо вивчав нюанси української мови.  

Перший вірш опублікував 1931 року у пластовому журналі «Вогні». Згодом друкувався ще у кількох періодичних виданнях. Знаходив час і на працю в інших жанрах та на публіцистику. Також виступав із доповідями про українську та інші літератури, перекладав, писав рецензії,  публікував фейлетони та пародії… Деякий час редагував журнал «Дажбог».  

Помер на двадцять восьмому році життя – після операції на апендицит. Похований у Львові на Янівському цвинтарі.

Цікавість до творчості та загалом особистості Б.– І. Антонича виникли лише в 1960-ті роки – спочатку в українській діаспорі.

Тепер його вірші перекладено багатьма мовами.

У 1989-го  у Львові на вул. Городоцькій встановили меморіальну таблицю на будинку №50, де жив Антонич.

Тепер-от у місті з’явився й пам’ятник Богдану – Ігорю.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Романа БАЛУКА.