Тендер по-львівськи: як компанія з Полтави бореться з львівськими чиновниками

logo


ЛКП «Львівсвітло» у листопаді 2015 року оголосило тендер вартістю більше чотирьох мільйонів гривень на встановлення та закупівлю дизель-генератора для лікарні швидкої допомоги, яка знаходиться на вулиці І. Миколайчука. Проте після проведення третіх торгів та оголошення переможця, Антимонопольний комітет через скаргу приватного полтавського підприємства «Де Люкс Системи», яке брало учать у торгах, скасував рішення тендерної комісії, визнавши його недійсним через значні порушення.

Інформація про тендер була недоступною

За словами генерального директора підприємства «Де Люкс Системи Віталія Слєдкова, тендер відбувався не прозоро, з малою кількість учасників через неточності із кваліфікацією видів економічної діяльності.

«Встановлення дизель-генератора – це основна мета цього тендеру, але подумаймо: вартість генератора відповідно до тендеру становить половину всієї суми, оснащення до дизель-генератора, а саме щити та інші матеріали становлять 30 % від вартості замовлення, іншими словами 80% йде на матеріали, але назва тендеру – це монтажні роботи, а це вже зовсім іншій код відповідно до державного кваліфікатора», – розповідає підприємець.

Саме через подібні маніпуляції, за словами Віталія Слєдкова про проведення даного тендеру не змогла дізнатись низка підприємств. «Коли відбуваються подібні маніпуляції, то багато потенційних учасників просто не можуть відстежити цей код, а відповідно створити конкурентне середовище. Наприклад, під час першого тендеру тільки через те, що у мене є електромонтажна компанія, ми відстежили цей код і змогли взяти участь у торгах. Загалом під час проведення першого тендеру не було нікого, окрім нас та місцевої львівської компанії. Фактично ніхто про це не знав, а тому і не брав участі, хоча компаній, які б хотіли взяти участь у тендері на більше, ніж чотири мільйони гривень, думаю в країні знайдеться немало. А вже другий тендер проводили взагалі 31 грудня, напевне сподівались, що ми на їхнє свято не прийдемо», – вважає генеральний директор «Де Люкс Системи».

Непрозорим у цій ситуації, за словами підприємця, було й те, що отримувачем тендеру була Комунальна міська клінічна лікарня швидкої допомоги на вулиці Миколайчука, проте його проводило зовсім інше комунальне підприємство. «Отримувачем тендеру є лікарня, а це уже перша невідповідність, я не до кінця розумію, чому його організувало інше комунальне підприємство», – каже підприємець.

Три тендерні процедури: переможця немає

Генеральний директор «Де Люкс Системи» стверджує, що якщо фірма, яка була невигідною замовнику, перемагала, то торги просто припинялись, адже відповідно до законодавства, якщо двічі не було переможця тендеру, то треті торги можна не проводити. А тому після проведення других тендерних торгів та відсутності переможця, підприємство Віталія Слєдкова повідомило замовнику, що звертатиметься в прокуратуру через непрозоре проведення тендеру, після чого таки відбулись треті торги, в яких полтавську фірму дискваліфікували

«Були три процедури, в усіх випадках коли вигравала структура невигідна замовникам торгів, а саме вона була немісцевою, то торги скасовувались, або учасники дискваліфікувались за вигаданими причинами. На мій погляд, це все було зроблено наступним чином, відповідно до законодавства, якщо дві процедури проходять і вони обидві не відбуваються, то за третім разом замовник має право на закупівлю в одного учасника, можливо це і був першочерговий план. Але під час другої процедури ми висловили свої претензії, кажучи, що плануємо звертатись у правоохоронні органи. Тендер відбувся і третій раз, під час якого нас відсіяли за надуманими причинами, ми почали оскаржувати дане рішення в Антимонопольному комітеті Україні, заплативши 15 тисяч гривень за розгляд скарги», – каже підприємець.

Засідання Антимонопольного комітету по цій справі тривало місяць, після чого рішення попереднього тендеру було повністю скасованим. «Зобов’язати Львівське комунальне підприємство «Львівсвітло» відмінити процедуру закупівлі – «Капітальний ремонт системи електропостачання із заміною розподільчого обладнання; поставка монтаж та пусконалагоджувальні роботи дизель-генератора резервного живлення Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги на вулиці Миколайчика,9»», – йдеться в рішенні комітету. «В Антимонопольному комітеті нам порекомендували звертатися до Служби безпеки України та прокуратури, бо тут є явні порушення», – додає підприємець.

Тендерні пропозиції прописали для «своїх»?

Підприємець Віталій Слєдков впевнений, що тендерні пропозиції прописувались для конкретного підприємства, яке б і мало виграти торги. «Моє підприємство виграло 27% державних замовлень по дизель-генераторах. За всю діяльність ми не бачили в Україні настільки детального та прискіпливого виписування тендерних умов, як у Львові.  Вся тендерна документація пропозиції складалась спочатку з восьмиста сторінок, у другому варіанті містила вже близько тисячі сторінок. Коли люди проводили тендер, вони не звертали уваги на суть процедури, а максимально створювали таку процедуру, щоб у тендері було неможливо взяти участь», – каже підприємець

«Зараз відбувається вже четвертий тендерний підхід, але КП «Львівсвітло» додало туди ще нові тендерні вимоги, враховуючи зауваження Антимонопольного комітету, та додавши ще багато, на мою думку, дурні. Зараз через офіційні запити ми намагаємось отримати роз’яснення від них та по можливості скасувати. Але це все ведеться, щоб унеможливити прийняття участі певних компаній», – додав Віталій Слєдков.

Вже напередодні проведення четвертих тендерних торгів до підприємця з Полтави через посередників нібито від імені львівських депутатів зверталися з проханням відмовитись від участі у тендері, «На нас перед четвертим тендером виходили люди і пропонували домовитися, кажучи, що вони представляють якихось львівських депутатів. Ми не сприйняли цієї пропозиції, а зараз вони нам відкрито кажуть, що у вас не буде шансів, тому що і в четвертий раз, мовляв, ми знайдемо на вас управу. Справа в тому, що ми не лише постачальники дизель-генераторів, а ми єдиний їх національний виробник, ми співпрацюємо з виробниками європейських двигунів, компаніями «Вольво», – каже підприємець

Щодо причин подібних неточностей та порушень, Віталій Слєдков вважає основною причиною може бути корупційна складова.

«Чому все так відбувається, це зрозуміло: тендерна пропозиція – 4, 8 млн грн., наша пропозиція коливалась в залежності від курсу євро: від 3,400 млн до 3,6 млн. Тобто різниця складає більше мільйона гривень, я думаю, що цей мільйон гривень хочуть просто недобросовісні люди кудись витратити, а ми заважаємо чиїмось планам цей мільйон отримати», – підсумував підприємець.

За роз’ясненням «Вголос» звернувся до директора ЛКП «Львівсвітло» Олександра Лазуткіна, який повідомив, що порушення під час тендеру були саме у фірм-учасниць.

«У рішенні Антимонопольного комітету йдеться й те, що вони визнали й зауваження нашого тендерного комітету до фірм-учасниць, але водночас й знайшли порушення. Наскільки я пам’ятаю, там було три учасника, у них була велика різниця у пропозиції, перші учасники, які позиціонують себе, як українські виробники, у них сертифікати або китайські або турецькі, і у них в штаті могло бути три людини, а інша фірма пропонувала англійський дизель-генератор, тому й була велика різниця у ціні.. Те, що було багато умов, я вважаю, що це правильно, документація має перевірятися детально, бо робота має бути виконана якісно. Зараз оголосили четвертий тендер, тому що роботу потрібно виконати відповідно до припису обленерго», – розповів Олександр Лазуткін.

Марія Чижевська, «Вголос»