«Точка творення»: головне про 24-ий Форум видавців

logo


20b0e0805ec6203af

Фото: Форум Видавців

13 вересня у Львові розпочинається 24-й Форум видавців. Як готуються до однієї із найбільших книжкових подій року і чого від неї чекати — у прямій мові президентки Форуму Олександри Коваль та програмної директорки Софії Челяк.

ПРО ФОРУМ

Нинішній Форум проходить під гаслом «Точка творення». Форум від початку був місцем, де щось створювалося, з’являлися й обговорювалися пропозиції та ідеї. Зустрічалися видавці й автори, творилися сенси і книжки. Це творення нового світу України, ставлення до життя.

У перших форумах брав участь Сергій Жадан, на той час молодий автор, а тепер він — потужний Жаданище. Я не кажу, що ми його створили, він сам себе створив. Але для нього та інших авторів Форум став першим майданчиком, де вони прозвучали.

1994 — перший рік після жахливої економічної кризи, в Україні близько 50 живих видавництв, зруйнована книжкова мережа, тотальна розруха. На цьому тлі відбувся перший Форум. Він мав 47 учасників, 2000 відвідувачів, у програмі — 10 насичених та цікавих заходів.

Цьогоріч у Форумі беруть участь близько 200 видавництв — за моєю оцінкою, це близько 90% усіх активно діючих видавництв України, які видають більше 5 книжок на рік. Це ніщо порівняно з Польщею, де 7-8 тисяч видавництв.

На цьогорічному Форумі — 14 тематичних дискусійних майданчиків. Багато літератури про Донбас. Презентуватиметься книжка-інтерв’ю з Мустафою Джемілєвим за його участі. Великий майданчик свободи слова, де обговорюватимуть політику, у дискусіях візьмуть участь кілька дежрслужбовців, міністрів та їхніх заступників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сергій Жадан: «Я — український громадянин часів війни»

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ

Останні два роки ми отримуємо фінансування з міністерства культури. Але це краплина в морі. Форум іще у 2007 році отримав статус національного. Мав би з’явитися відповідний рядок у бюджеті, але цього так не сталося. Частину видатків покривають видавці, трохи коштів отримуємо з міського бюджету, трохи — з обласного. Витрати, пов’язані з іноземними авторами, беруть на себе посольства і культурні центри. Шукаємо спонсорів.

Після того, як Форум значно розширився, а в програмі стали з’являтися по 600, 800, 1000 подій, наша команда теж збільшилася. Упродовж року працює 8 із половиною людей (бухгалтер — на півставки). На три місяці найбільш активної фази підготовки долучаються ще 10.

Допомагають також 350 волонтерів. Перекладачі, модератори, куратори кластерів працюють безкоштовно. Жоден з учасників, на відміну від міжнародних фестивалів, не отримує гонорарів за виступи.

Квиток можна придбати на сайті за 25 гривень або на місці, заплативши 40 гривень за день. Якщо ви вчитель чи бібліотекар, можете зареєструватися й отримати запрошення відвідати форум безкоштовно.

Фото: Форум Видавців

ПРО СПІВПРАЦЮ З ІНСТИТУТОМ КНИГИ

Буде дискусія і презентація стратегії Інституту книжки. Я вірю в компетенцію й добрі наміри директорки Тетяни Терен. Плануємо тісно співпрацювати. Це потрібна інстанція для промоції, просування та популяризації читання.

Оскільки програма комплексна та повинна стосуватися і системи освіти, і системи культури, і інформаційної політики та забезпечння, потрібен координаційний центр. Приміром, у Польщі таку роль відіграє Центр книги. Сподіваюся, так він працюватиме й у нас.

ПРО РИНОК

Ринок є там, де щось продається і купується. Справа в обсягах. Нині 110 — 120 мільйонів доларів — це обсяг українського ринку. Це ніщо. У Німеччині — дев’ять мільярдів. Чому так?

Є дві версії. За першою — більше читають багаті люди. У заможніших країнах громадянам немає потреби морочитися, як заробити гроші, відтак і книжок продається більше. За другою — у них культивується читання, це робиться впродовж десятиліть чи навіть століть. У Західній Європі, Скандинавії культ свободи, розвитку людини, її відповідальності перед світом, відповідальності за власне життя, тому вони завжди намагалися наставляти дітей на успіх. А в 19 столітті успіх був тісно пов’язаний з освітою. Здобути якісну освіту, не читаючи, було неможливо. Із кінця 19 століття в Скандинавії існували державні програми розвитку бібліотек. І залучення сільського населення до читання книжок. І це спрацювало.

У нас ніколи такого не було. Сподіваємося, що з’явиться. Як кажуть колеги і вчителі, нинішні підлітки 13 — 14 років читають більше, ніж їхні ровесники ще 10 років тому. Значить, щось змінилося. Отже, те, що ми робили всі ці роки, не минуло даремно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Україна відколюється від імперії, і євреї це роблять разом із нею» — українсько-єврейський дисидент Йосиф Зісельс

Програмна директорка Форуму Видавців Софія Челяк (ліворуч) та президентка Форуму Олександра Коваль (в центрі) Фото: Форум Видавців

ПРО ПОГРОЗИ «МАЙЇ ТА ЇЇ МАМАМ»

Софія Челяк (програмна директорка Форуму Видавців): На Форумі мала відбутися презентація книжки Лариси Денисенко «Майя та її мами» та дискусія «Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?». У книжці не йдеться лише про одностатеві сім’ї. Вона радше про толерантність. Там є, наприклад, історія дитини-переселенця, батьки якої пропали безвісти на війні. Чи про дітей, чиї батьки виїхали за кордон і там померли.

Але минулої середи нам надійшов лист із погрозами щодо цих подій. «У випадку Вашої бездіяльності ми будемо змушені самотужки вжити усіх можливих заходів, із метою недопущення проведення відверто провокаційної презентації у Львові». Серед тих, хто його підписали — Правий сектор, Молода Галичина, ГО «Дух нації» тощо.

Ми звернулися до правоохоронних органів — СБУ, поліції. Просили дати роз’яснення, як нам діяти. Але не дочекалися жодної офіційної відповіді. Тоді вирішили опублікувати цей лист.

Презентацію книги, яка була розрахована на дитячу аудиторію, ми відмінили. Із метою захисту дітей. Із цим погодилися і видавець, і авторка Лариса Денисенко. Ініціатива надійшла саме від них. Тому що потрібно розуміти, хто ці люди, що погрожували. Передбачити їхню поведінку ми не можемо.

Але другий захід — дискусія — відбудеться. Організатори події не хочуть її відміняти.

На Форумі передбачена охорона, вона має право не пускати на заходи людей у неадекватному вигляді. Також у разі необхідності сподіваємося на реагування силових структур.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram