Транспорт та червона зона: як Львів в’їжджає в карантинні обмеження на забитих трамваях

logo


Епідеміологічна ситуація в області критично погіршується. Люди масово хворіють, місць в лікарнях дедалі більшає, а вже завтра Львівщина перейде в червону зону. “Вголос” вирішив дізнатись, як у Львові борються з коронавірусом в транспорті та чи очікувати його збільшення на маршрутах.

Як відомо, 27 жовтня, державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС) віднесла Львівську область до «червоної зони» карантину. Відтак з 30 жовтня по всій території Львівщини діятимуть посилені карантинні обмеження.

Відтак, за результатами засідання міської комісії ТЕБ і НС з 30 жовтня у Львові дозволяється перевозити в громадському не більше 50% пасажирів від загальної пасажиромісткості. Всі водії та контролери повинні бути провакциновані. Для пасажирів сертифікати про вакцинацію або ПЛР – тест не потрібні, але всі вони повинні перебувати у захисних масках. Також пільговикам дозволять користуватися громадським транспортом у Львові з 11.00 до 16.00. Протягом іншого часу за проїзд у маршрутках та електротранспорті доведеться платити. Таке обмеження вводяться для того аби зранку на роботу могли потрапити ті. хто працюють.

Яка ситуація в транспорті зараз і скільки одиниць виїжджає на маршрути?

Забиті маршрутки, трамваї та деякі пасажири без масок – ось такою є наразі ситуація з громадським транспортом в години пік. Мешканці міста запевняють, що допоки так перевозять людей – кількість захворювань буде тільки збільшуватись. Нещодавно львів’янин Андрій Маруняк висвітлив фотографії забитого трамваю у соцмережі та назвав його «спонсором поїздки в червону зону».

“>

Перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко заявив, що рішенням міської комісії ТЕБ і НС з 18 жовтня розпочато перевірки роботи всіх видів транспорту.

«Відзначу, що на штабі ми також проговорювали питання збільшення кількості громадського транспорту. Це питання вивчається. Конкретні пропозиції будуть сформовані на наступному засіданні штабу», – наголосив Андрій Москаленко.

Станом на 14:30 29 жовтня на всіх міських маршрутах у Львові курсує 451 одиниця техніки. Чи буде збільшення техніки громадського транспорту з початком наступного тижня наразі невідомо.


Чи є технічна можливість збільшити кількість техніки?

Зараз в місті курсує 65 трамваїв, але рухомого складу, який міг би їздити є понад 90 одиниць техніки. Автобусів ЛКП «АТП-1» на маршруті – 191, а на підприємстві в належному стані є близько 220. Тролейбусів у ЛКП «Львівелектротранс» 80 одиниць, а на маршруті – 65. Враховуючи кількість техніки на маршруті та кількість рухомого складу на час карантинних обмежень можна збільшити кількість громадського транспорту на маршрутах.

Голова транспортної комісії ЛМР Ігор Зінкевич зазначає, що збільшити техніку можливо, втім краще напрацювати рішення, щоб доцільно використовувати техніку, яка зараз виїжджає на маршрути.

“Я не є член комісі ТЕБ і НС, але мої пропозиціїї були надати всім пільгам користуватись громадським транспортом. Єдине, на період червоної зони скасувати ухвали ЛМР, щодо пільгового проїзду. Адже школи та університети наразі будуть закриті. Фактично це б дало зменшення людей, які наражали б себе на небезпеку. В зв’язку з тим, що не в усіх підприєнствах 100% вакцинованого персоналу, то вони, на жаль, будуть змушені закритись. Відповідно, не буде потреби збільшувати кількість техніки. Такий варіант дав би можливість зменшити кількість паажирів. Втім Львівська міськрада вирішила інакше”, – каже Зінкевич

Голова Львівської міської організації ВО «Свобода» Любомир Мельничук зауважив, що збільшення одиниць транспорту на маршрутах було б правильним вирішенням питання. Така можливість є, адже нещодавно місто закупило 50 нових тролейбусів.

«Потрібно розуміти, що краще постояти в черзі на зупинці – ніж лежати в лікарні. Міська рада не вміє забезпечувати належно інфраструктуру, зокрема транспортну. Звичайно, що оптимальним рішення було б збільшення кількості транспорту. Це якщ б виконавча влада була б повноцінна. Але на жаль львів’яни змушені жити з тим мером, якого обрали і на збільшення транспорту розраховувати важко. Зважаючи, що кількість транспорту є, то можемо говорити про безгосподарність влади, яка призводить до погіршення епідеміологічної ситуації в місті», – коментує Любомир Мельничук

Депутат ЛМР від «ЄС» Юрій Ломага вважає, що львів’янам не варто очікувати на збільшення кількості транспорту. Втім зазначає, що місто має додаткові автобуси.

“Звичайно у місті є багато автобусів, але вони стоять під парканом, тому що немає водіїв, які б їх обслуговували їх. Зважаючи, що «Львівелектротранс» та «АТП-1» є збитковими комунальними підприємствами, то львів’янам не варто очікувати на збільшення кількості транспорту. На мою думку, рішення щодо пільгової категорії людей має логіку. Адже люди пенсійного віку, наприклад, можуть зачекати, а люди які їдуть на роботу будуть в пріоритеті. Тому думаю, що це логічно й правильно” – каже Юрій Ломага

«Зниклі безвісти»: львівське комунальне АТП-1 скорочує маршрути попри дотації з бюджету

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!