Три ампутації за тиждень. Лікарі повідомили про небезпечне ускладнення ковіду

logo


image

Подія: Впродовж останнього тижня хірурги 8-ї міської клінічної лікарні Львова ампутували кінцівки трьом пацієнтам з ковідом. Усі вони мають важку форму захворювання. Медики кажуть, що вірус стає агресивнішим. У зоні ризику — хворі з діабетом, надмірною вагою, генералізованим атеросклерозом, а також курці.

Деталі і коментарі: За словами лікарів, зараз побільшало тромбозів. Коли виникає загроза життю, доводиться робити ампутацію. Цього тижня таких випадків було три. Якщо порівнювати, то від початку пандемії у цій лікарні такі ускладнення траплялися усього 15 разів, повідомили на сторінці лікарні у facebook.

“Чому так стається? COVID-19 викликає тромбування дрібних і більших судин в різних ділянках тіла. Найчастіше потерпають легені, адже вірус викликає агрегацію дрібних клітинок крові, які приводять до мікротромбування. Траплялися такі випадки, коли пацієнти почували себе добре, а клінічна картина на КТ показує масштабне ураження легень, або навіть навпаки, пацієнту важко дихати, а на КТ не видно змін. Після легень найчастіше тромби утворюються у кишківнику та нижніх кінцівках. Підступність і в тому, що тромбоз як ускладнення, трапляється не тільки в розпалі хвороби, але після повного одужання. Тому, важливо, після виписки із лікарні, бути на постійному контролі у сімейних терапевтів”, — йдеться у повідомленні.

Ще рік тому ампутацій через ковід майже не було. “У нас до таких випадківне доходило, сподіваюсь, в Україні також. Як мінімум, масово такого немає”, — говорила в листопаді 2020-го Ольга Кобевко, лікарка-інфекціоністка Чернівецької обласної клінічної лікарні, в коментарі “Радіо Свобода”. Однак Гнат Герич, завідувач хірургічного відділення 8-ї міської клінічної лікарні Львова, вже тоді казав, що ампутацій побільшало: “Ми можемо встановити тенденцію, що кількість власне операцій з приводу тромбозів зросла, кількість ампутацій також зростає”. Цифер він не назвав.

Індійські лікарі, які першими зустрілися з “Дельтою” (саме в цій країні виник штам, який спершу називали “індійським”), у червні 2021-го повідомляли, що у пацієнтів почастішали мікротромбози нижніх кінцевих зв’язків, які провокують розвиток гангрени. Втім тоді вони говорили лише про ампутацію пальців.

Епідемія коронавірусу в Україні продовжує нарощувати темпи. Минулої доби медики зафіксували рекордну кількість смертей від ковіду — 538. Також в країні виявили 15,5 тисяч нових випадків захворювання. Щодоби у лікарні потрапляють близько трьох тисяч нових хворих. За даними МОЗ, 95% госпіталізованих із COVID-19 минулого тижня — невакциновані.

“Нагадаємо, що найбільш ефективно імунітет виробляється після 2-ї дози вакцини, яку слід отримати у рекомендований інтервал. Цей інтервал становить для: CoronaVac/Sinovac — 14-28 днів, Comirnaty/Pfizer — 21 день, Moderna — 28 днів, AstraZeneca — 4-12 тижнів”, — повідомили у пресслужбі МОЗ.