У Дрогобичі відновлюють дзвіницю, якій більше 350 років (Фото)

logo


МІСТО

Це одна із найстаріших пам’яток архітектури національного значення


Фото: Львівська ОДА

Уже четвертий місяць у Дрогобичі триває реставрація дзвіниці храму Воздвиження Чесного Хреста. Їй понад 350 років. Це унікальна і одна з найстаріших пам’яток архітектури національного значення, пише Оксана Буй із пресслужби Львівської ОДА. 

Дзвіницю побудували приблизно у 1661 році. Останніми роками вона перебувала в аварійному стані, споруда похилилася. Минулого року на замовлення департаменту архітектури Львівської ОДА виготовили проектно-кошторисну документацію, визначили підрядника і почали реставрацію дзвіниці. Пам’ятку відновлюють за кошти обласного бюджету в межах програми збереження культурної спадщини Львівщини.

“Підрядна організація “В.Ф.Ф”, яка виграла тендер, зобов’язалась здійснити реставрацію вартістю 2 мільйони 251 тисяча гривень. Відтак на підготовчі роботи торік витратили 458 тисяч гривень. Також за ці гроші придбали будівельні матеріали для реставрації, встановили риштування, розпочали маркування найбільш аварійних ділянок дзвіниці”, – розповів заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.


Так виглядала ця дзвіниця у 2012 році. Фото: Денис Мавлютов

За його словами, цьогоріч на реставрацію об’єкту скерували 1 мільйон гривень.

“Дерев’яні споруди потребують дуже ретельної реставрації. Дзвіниця побудована з дерева без жодного цвяха. Станом на сьогодні тут підсилили фундамент, зараз відновлюють пошкоджені підвалини. Це дуже копітка робота, бо важливо зберегти усі конструктивні елементи дзвіниці у такому вигляді, як вони є. У подальшому замінять пошкоджені дерев’яні елементи каркасу, влаштують елементи опорядження. Завершити відновлення  дзвіниці плануємо наступного року, – додав Юрій Бучко.

Окрім дзвіниці, реконструкції потребує і сама церква Воздвиження Чесного Хреста. Як розповіла музеєзнавиця Алла Гладун, ця ошатна пам’ятка є взірцем теслярської майстерності та по-справжньому туристичним магнітом Дрогобиччини, бо тут збереглись розкішні ікони та розписи, які в інших галицьких церквах не повторюються.

“Цінність цього храму, зокрема, і в оздобленні інтер’єру. Святилище є повністю розписаним, іконостас та неймовірної краси образи на стінах витримані в єдиному колористичному стилі, витворюють дивовижну величну атмосферу храму. Вікон у церкві мало, тому вони дають небагато світла і насичені, глибокі барви живопису пом’якшує напівтемрява. Раніше тут був другий поверх (емпора), який служив ще однією церквою. У давні часи на одному престолі можна було відправляти лише одну службу Божу. Тому виникала потреба мати ще один приділ на верхньому ярусі. У Воздвиженському храмі він мав назву – Предтеченський, на честь Івана Хрестителя. Його демонтували в радянський час і церква втратила цілісність. Тому пам‘ятку необхідно повністю реставрувати. Впевнена, після відновлення вона вражатиме не менше, ніж церква святого Юра, що є об’єктом Світової спадщини “ЮНЕСКО””, – зазначила Алла Гладун.

Частину ікон та розписів, які збереглись у храмі виконали місцеві парохи Василь Глібкевич та Петро Метельський.

“Це були високоосвічені, шляхетні парохи, які одночасно займались малярством. Мистецька цінність цієї церкви у професійному підході і до її побудови, і до оздоблення. Навіть на фасаді зберігся надпис: “У цій церкві, як на небесах стояти”. Вона має магічну ауру, центральна частина є відкритою, а сама святиня дуже висока. Церква оздоблена стильно, із смаком”, –  підкреслює директорка музею “Дрогобиччина” Алла Гладун.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.