У Косові відкрили виставку колекційних поштівок

logo


Найстарішим світлинам з колекції 144 роки.

Виставку найдавніших поштових фотолистівок з сюжетами Косівщини відкрили у Косівському музеї Гуцульщини. Про це пише Галицький кореспондент з посиланням на Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

Власну колекцію представив краєзнавець Мирослав Близнюк. Захід приурочений до Дня міста та 600-ліття першої писемної згадки про Косів.

На виставці експонуються 352 поштові картки, датовані 1880–1939 роками. Збірка є своєрідним
фотоархівом Косова та околиць. Тут можна побачити і тогочасні твори народного мистецтва, портрети жителів краю, сцени обрядовості та побуту.

Найстарішим світлинам з колекції 144 роки. Це «Вид Косова» та «Циган з Косова» авторства Юліуша Дуткевича. Перша світлина з краєвидом Косова була виставлена 1880 року на Етнографічній виставці в Коломиї. Один з двох залів виставки присвячений творчості Миколи Сеньковського.

«Ці поштівки потрапили до колекції
від багатьох людей, – розповідає пан Мирослав, – якісь я купив, якісь були мені подаровані, з кимось ми обмінялися. Я вдячний цим людям, у мене є їх поіменний список – це 49 осіб».

Приблизно третю частину фотокарток колекціонер придбав у Польщі.

«Вони повернулися назад. Я хотів, щоб фотокартки, присвячені Косову були тут» – каже Мирослав Близнюк.

Для гостей презентації краєзнавець влаштував лекцію на тему
«Філокартії з часів Австро-Угорської імперії (1880-1914 рр.)». Пан Мирослав розповів багато цікавих фактів про видавництво листівок цього періоду.

За останніми дослідженнями, «косівські» сюжети друкували 32 видавці з 11 міст. Крім Косова, такі картки виготовляли в Кутах, Коломиї, Станіславові, Чернівцях, Львові, Кракові, Празі, Самборі, Стрию та Калуші. Найбільша кількість видавців цих сюжетів була у самому Косові.

Виготовленням поштівок переважно займалися власники
крамниць. Великих накладів тоді не було. Картки передруковувались маленькими партіями. Тому для колекціонерів ці речі мають особливу цінність.

Пан Мирослав поділився віднайденою інформацією про окремих видавців австрійського періоду. Проаналізував, які сюжети та локації були найбільш поширеними. Розповів про тогочасну практику збору коштів на будівництво громадських споруд за допомогою листівок.

Виставка колекції поштівок діятиме у Косівському музеї протягом
двох місяців. Вхід – за музейним квитком.

Рязанцева ЯнаРязанцева Яна

Про хибні уявлення, що Донеччина — суцільне поле бою та випалена земля Журналістів вчать подавати новини гарячими. Втім, життєвий досвід вже навчив мене, що інколи варто дати емоціям охолонути. Видихнути, підібрати правильні слова. Прийдешній рік для Донецької області ознаменувався змінами на фронті, його
зсувом вглиб області, а тилові міста, де донедавна панувала умовна тиша, піддались

Деркачова ОльгаДеркачова Ольга

         Пам’ятаєте, як буквально кілька тижнів тому нашу спільноту тіпало від гніву та обурення після
почутого від Папи Римського про український білий прапор? Ми одразу зробили тисячу та один мем, розродилися обурливо гнівними поетичними та прозовими опусами-дописами у соцмережах. І готові були ледь не на Святому Письмі присягати, що ми будемо битися за Україну, за

Магда ЄвгенМагда Євген

Останні тижні
переконливо продемонстрували, що Путін не лише погано знає історію, але і як менеджер дуже слабенький. Він намагається застосувати методи неефективного впливу, брати кількістю, а не якістю там, де потрібно діяти раціонально та точно. Міф про «велич Росії» руйнується не лише діями ЗСУ, але і протестами мобілізованих росіян. Варто нагадати, що на старті широкомасштабного

Волошин ТарасВолошин Тарас

Україна стрімко летить вперед, точніше, у прірву – за темпами поширення коронавірусу. Лікарні переповнені, щодня страшною смертю вмирають сотні людей. І при цьому все ще є достатньо особин, які протестують проти вакцинації від COVID-19. Буду називати їх саме так, адже всі інші слова, що спадають на думку, у друк не пропустять. Що особисто мене обурює