У львівському храмі завершують реставрацію унікальних фресок

logo


Реставрація унікальних барокових фресок Франца Екштайна датованих XVIII ст. і які знаходяться у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (колись костел Єзуїтів) знаходиться на завершальному етапі. Сам процес відновлення зображень, які розташовані під куполом церкви, тривав 6 років.

Їх офіційне відкриття буде присвячене до 10-ліття відкриття храму після 65 років простою. Адже за часів СРСР в ньому було розміщене книгосховище в якому зберігали близько 3 мільйонів книг. За самою сакральною спорудою ніхто належним чином не доглядав. Тож фасад, дах і, відповідно, внутрішня частина церкви були сильно понищені часом та природними чинниками. Лише у 2011 році костел Єзуїтів передали Львівській архиєпархії УГКЦ.

Відновлення 300-літніх фресок розпочалося в 2015 році спільними зусиллями українських та польських реставраторів. Першу їх частину вдалося відновити за два роки. Наступні чотири роки перед реставраторами постав виклик площею 1000 м2. Ці фрески знаходилися у склепінні головної нави.

Роботи Франца Екштайна давали в той час звичайним людям уявлення про світ, його будову. Так він зобразив карту світу в оточенні екзотичних тварин. На ній можна побачити Африку, Азію і навіть Велику китайську стіну. Одна із фресок присвячена облозі Львова турками у 1672 році. Звісно, на багатьох фресках є біблійні сюжети і велика кількість святих людей, ангелів, ченців тощо.

Самі реставратори зізнаються, що процес відновлення був досить важким. Адже фрески були двічі перемальовані. Останній раз це було зроблено в 1930-х роках і досить грубо. Позначилася на них і вологість, яка спричинила злиття оригінальних розписів та пізніших нашарувань. Через це навіть сам процес очищення фресок виявився досить складним, потрібно було робити все надзвичайно акуратно, щоб не пошкодити оригінали.

Фінансування усіх реставраційних робіт проводиться за рахунок національного інституту культурної спадщини «Polonika», Малопольського воєводства, Міністерства культури Польщі та благодійників.

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів