У Львівському органному залі почали реставрувати знайдені фрески Яна Генрика Розена

logo


У вбиральні Органного залу реставратори почали відкривати фрески Яна Генрика Розена. Також звідти заберуть туалети. Нагадаємо, у липні минулого року в приміщенні Львівського будинку органнної та камерної музики, що розташований на вул. Степана Бандери, 8, розпочали масштабні ремонтні роботи. Перед їхнім початком у чоловічому й жіночому туалетах реставратори натрапили на розписи польського художника ХХ ст. Яна Генрика Розена, який є автором стінопису в Вірменській церкві у Львові.

Тепер реставратори із українсько-польської групи почали відкривати фрески в Органному залі. Верхня частина розписів на стінах, які були забілені, збереглася у відносно доброму стані, а поверх нижніх фресок була плитка, що ускладнює розчистку. У тому місці фрески щойно відкривають.

«Це такий початковий етап розчисток живопису і зараз найскладніший етап, оскільки нижня частина має 5 шарів олійної фарби, те, що було під плиткою. Тобто крім клею, ми маємо 5 шарів олійної фарби, яка доволі складно знімається з того живопису», – розповів Андрій Почеква, художник-реставратор вищої категорії.

Звідти заберуть туалети, натомість створять простір, який буде доступний для відвідувачів. Із міського бюджету виділили 800 тис. грн на облаштування нових туалетів.

Тепер Органний зал починається із рецепції. За останній рік там відремонтували фойє і перетворили це місце на художню галерею сучасного мистецтва. Встановили нову підсвітку.

«Цей простір унікальний, тому що кожна робота ізольована в арках. Вона перебуває у такому стані спокою і її можна розглядати, ніщо не заважає. У Львові не є багато таких галерей, де є можливість ізолювати кожну роботу», – розповів Тарас Демко, заступник директора Органного залу.

Також зараз працюють над проектом сучасного сценічного освітлення у концертному залі. Також підсвітять й архітектуру ззовні.

«Це дуже недешевий проект, але він того вартий, тому що зовсім скоро львів’яни зможуть оцінити красу цього приміщення», – зазначив Тарас Демко.

Щодо творчих змін за останній рік, то сюди тепер частіше запрошують музикантів зі світовим іменем, таких як американська скрипалька Мідорі Ґото або диригент зі США Теодор Кухар. А ще крім класичних концертів, додали експериментальні: відтепер у цьому залі можна слухати музику під відеоарт або подивитися німе кіно.

«Нові проекти Органного залу, такі як «Органне відеошоу», де є віджей, відеоарт, а також орган, збирають повні зали. А також безсмертна програма «Пори року» Вівальді. Показуємо кіно, також продовжуємо традицію таперів – це такі музиканти, які озвучують німі фільми», – розповів Тарас Демко.

Та головним тут залишається орган, який є одним із найбільших в Україні. Намагаються використати всі його можливості, хоча й він потребує реставрації.