У Львові хочуть відновити два озера в Горіховому гаю

logo


image

У Львові планують відновити обидва озера в парку «Горіховий гай», що на вул. Володимира Великого. Автор проєкту-переможця Громадського бюджету міста Ігор Кідик у стрімі Tvoemisto.tv повідомив, що друге озеро, яке вже обміліло, хочуть зробити повноводним.

«У 1978-79 роках воно висохло через активне будівництво навколо. Зокрема зведення нового ЦУМу призвело до перебивання течій і джерел, які були основними донорами для наповнення водойми. Потім Інститут гідрології з’ясував, що підземні течії змінили своє русло і це стало причиною зневоднення водойми», – каже він.

Нині відновлення озера в «Горіховому гаю» стало своєрідним символом громадської активності, мешканці самі його чистили. Водночас 3 млн грн, які отримав проєкт, як переможець серед великих проєктів у районі, мають спрямувати на те, щоби довести благоустрій до належного стану. За словами автора, ним користуються і для риболовлі, і для купання, на Водохреща тут збирається чимало людей. Окрім цього, на озері є качки, і цей куток посеред міста, запевняє Ігор Кідик, має бути збережений.

«Оскільки озеро заростає очеретом, треба провести чергову чистку, обмежити очерет островом так, щоби і качки мали свої зручне місце для перебування, і мешканці мали підступ до озера. У проєкті маємо цілий пірс. Зараз провели повторні гідрологічні дослідження, завершився конкурс на Прозоро. На проєктування жодна компанія не подалася, але архітекторка Ольга Криворучко погодилася розробити проєкт відновлення озера, маємо підписати пряму угоду», – додає він.

Два-три тижні, за словами активного мешканця, потрібно, аби отримати пропоновані ідеї і рішення, як же окультурити одну водойму і що робити з іншою, аби повністю відновити парк.

Директор Львівського кіноцентру, що в «Горіховому гаю», Андрій Породко у 2014 році вже ініціював чистку озера, залучали спонсорів, чистили водойму від мулу, очерету тощо.  

«Нам важливо, щоби люди, які до нас приходять, проходили повз гарну територію, а не захаращену. Так само намагаємося з активістами тримати територію в порядку, вигнали звідси автомобілі, обгородили стовпцями, щоби вони не заїжджали», – додає він.

Водойма, за словами Ігоря Кідика, понад 20 років не функціонує. Те, що показали дослідження 1987 року Інституту гідрології, відновлювати – неефективно, бо на той час були зміни клімату, менше опадів, втрачені джерела, які її живили. Однак є альтернативна ідея – збирати та скеровувати ливневі води шляхом трубопроводу. Наприклад, корпорація «Ріел», коли отримала дозвіл на будівництво ЖК «Америка», погодила в ЛМКП «Львівводоканал» технічні умови на те, що воду з усіх дахівок своїх будівель постачатимуть сюди трубопроводом. Проблема виникла з тим, що перший проєкт передбачав пряму трубу, а для цього треба було змінювати ландшафт і нищити дерева. Нині ж повторний проєкт має на меті прокласти трубу вздовж діючих комунікацій та поставити її в озеро.

Нагадаємо, що у парку «Горіховий Гай» висадили першу клумбу. Подію приурочили 30-й річниці з Дня Незалежності України. На клумбі ростимуть багаторічні кущі – спірея японська, сиза вівсяниця, юка та бирючина лігуструм.

Ольга Коваль

Фото і відео Тараса Бабенчука

Новини від “То є Львів” в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.