У Львові хочуть відновити Пелчинський став, який існував у місті на початку ХХ століття

logo


У Львові роздумують над можливістю відновити Пелчинський став навпроти центрального входу до парку культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького.

Як розповів в коментарі кореспонденту 032.ua головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, наразі у Львові консультуються з німецькими та голландськими фахівцями, щодо можливості відновлення ставу, який існував у Львові ще на початку ХХ століття.

“Вони нам запропонували почати програму того, як відновити водний ландшафт міста хоча би в якихось відсотках. Були вибарні 2 пілотні проекти: один існуючий став у Горіховому гаю та колись існуючий водний об’єкт – Пелчинський став. Нам його підказали з кількох моментів. По-перше – парк культури немає водного об’єкту. Там є невеличке озерце поблизу атракціонів, але воно фактично є пожежною водоймою. А по-друге – під вулицею Вітовського протікає русло Полтви, між Цитадельною горою та пагорбом парку культури. І там проблема більше інженерного характеру. Ми переслідували дві ідеї: зібрати поверхневу воду, а не спускати її просто в каналізацію, і друга – все частіше ми стикаємось з проблемою підтоплення перехрестя Вітовського – Коперника – Сахарова – Нечує-Левицького, де стоїть трамдепо. Коли ми підняли архівні дані про історію цього місця то побачили, що у 1921 році, коли став був засипаний, і на тому місці проклали трамвайну колію, відбулося перше підтоплення того перехрестя. Ця проблема загострюється зараз. І голландці порекомендували нам робити мережу перехоплюючих водойм, які можуть пересихати, створюючи певну еко-структуру, але бути інженерною спорудую, яка сприйматься, як переливна ємкість. Наступний момент це рекреація, і третій питання збільшення площі парку культури”, – розповів пан Чаплінський.

Вже у серпні цього року міська рада Львова має оголосити тендер на проведення гідрогеологічних досліджень. Вирити став та сформувати його ландшафт, на думку Чаплінського, можна всього за три тижні. Складнішим є питання щодо підключеня води та зробити очистку. Втім, головний архітектор міста сподівається, що роботи з відновлення Пелчинського ставу встигнуть виконати до кінця 2017 року.

Додамо, що в міському бюджеті на це передбачили 600 тисяч гривень.

Довідка: Пелчинський став існував на вулиці Вітовського до початку ХХ століття. Вперще він згадується в історії в далекому ХVI столітті. Тоді об’єкт, як спадок, перейшов у власність в дружині шляхтича Андрія Пелки Єфросинії Пелчиній, на честь якої став був названий Пелчинським.

Однак, в ході Першої світової війни воду спустили, а згодом сам став засипали землею . В часи Радянського Союзу на місці колишнього ставу встановили фонтан.