У Львові історична вілла на вул. Свєнціцького знову без захисного даху

logo


Історична вілла «Люсія» на вул. Свєнціцького,16 у Львові зазнає руйнування, вона – без даху. Будинок є у власності ОСББ, але в місті вживають додаткових заходів, щоб її зберегти. На початку грудня мерія виділила кошти, щоб перетягнути дах плівкою, аби не нищилась середина старовинної будівлі. Проте зараз власники запевняють: дах завалився від снігу. А відновлювати там нічого не будуть, бо хочуть збудувати багатоповерховий будинок.

Вілла на Свєнціцького, 16 ще тиждень тому була із дахом. Плівкою його затягнули коштом міської ради. А зараз будинок знову відкритий.

«Десь, я знаю в п’ятницю, мабуть, такі звуки були. Було чути, що різало так, як би бензопила. Ми не виходили, думали, що це дерева якісь зрубують. І видно тоді вже ті балки завалювали», – розповіла мешканка Слава.

Через те, що вілла тривалий час без накриття, волога просочилася у квартири сусіднього будинку. Стіни двох кімнат тут не просихають. Довелося навіть повідсувати меблі.

«Це дуже заважає. В нас є дитина маленька. В нас тут дуже велика вологість. І у хаті постійно грибок. З дитиною в хаті це дуже погано. Це погано впливає на здоров’я, вона часто хворіє», – каже мешканець сусіднього будинку Тарас Лемещук.

Сусіди стверджують, що на контакт власники вілли не йдуть, тож правди шукатимуть вже у суді. Раніше там мешкали п’ять сімей. Тепер квартири усі викуплені. А власником маєтку є ОСББ «Свєнціцького-16». І тут хочуть спорудити новий будинок замість старого, бо той, мовляв, не є пам’яткою архітектури. А дах пояснюють, сам обвалився від снігу, тому зрізали балки, щоб не сталося біди.

«Ми хочемо збудувати 3-4 поверхи на фасад і там можливо п’ятий. А весь перший поверх зробити точну копію з частиною даху отого всього відновити, відбудувати і зробити точну копію цієї вілли, яка тут стояла. На сьогоднішній момент це фонова забудова», – пояснив директор ОСББ «Свєнціцького,16», співвласник вілли Ігор Скробацький.

Нові власники двічі просили у міста історико-містобудівне обґрунтування на багатоквартирний будинок. Дозволу так і не отримали, і оскаржили це у суді. Справу виграли. Та в Ратуші подали апеляцію. Після останніх подій управління історичного середовища звернулося в прокуратуру та Держархбудінспекцію.

«Ми бачимо, що є кругова порука і ми не будемо з нею миритися, ми будемо у всі інституції звертатися. Звернулись до Міністра культури, щоб вони вчинили всі необхідні документи, щоби це було пам’яткою, щоби це було збережено. Зі свого боку наші всі інституції і ДАБІ провели аналіз – зафіксували і виставили відповідні претензії», – сказав заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.

Вілла – 1896 року. Її спорудив львівський архітектор Іван Долинський. Як зазначають експерти вона була окрасою цієї вулиці.

«Вілла на Свенціцького, 16 є якраз зразком тієї резиденційної архітектури, котра сформувала обличчя того, так як ми кажемо, австрійського Львова, Львова європейського», – пояснив доцент кафедри реставрації «Львівської Політехніки» Василь Петрик.

Тепер до вілли мають прийти експерти та описати, що саме пошкодили.