У Львові обговорили проблеми дотримання прав внутрішньо переміщених осіб

logo


Експерти провели ряд аналітичних та польових досліджень, які включали анкетування 122 представників ВПО у 10 громадах Львівщини. 

У Львові відбувся круглий стіл за результатами дослідження “Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області”. Дослідження презентувала громадська організація “Європейський діалог”.

Офіційно у Львівській області згідно з реєстром станом на жовтень 2023 рокунараховується 230 тисяч внутрішньо переміщених людей. Кількість ВПО
угромадах Львівщини порівняно із початком повномасштабного вторгненнядуже суттєво скоротилася.

Під час круглого столу обговорили найбільші проблеми, які виникають у внутрішньо переміщених осіб. Серед них відсутність власного житла, відсутність достатньої кількості робочих місць та проблеми з освітою та медициною.

За результатами результатами найбільше внутрішньо переміщених осіб
переїхали з Донецької та Харківської областей і 95% з них офіційно зареєстровані як ВПО. Крім цього, 70% вже змогли працевлаштуватися на новому місці, при цьому не користуючись послугами служби зайнятості, однак рівень їхньої заробітньої плати від 4 до 6 тисяч гривень.

Існує проблема із ефектом від роботи центрів зайнятості. У ці установи звертається невеликий відсоток ВПО, мало хто із них
працевлаштовується. Основна причина – невідповідність тих професій, які пропонують у центрах зайнятості, фаху тих людей, які звертаються. Також у Львівській області є близько 80 установ, де можна отримати послуги із перекваліфікації чи підвищення кваліфікації. Але не всі ВПО мають можливість цими послугами скористатися, тому що у них немає базової освіти.

Важливим аспектом забезпечення
соціально-економічних прав ВПО є будівництво житла, оскільки більша частина з них живе в орендованих помешканнях. 

За результатами  були сформовані висновки та рекомендації щодо покращення дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області.

Учасники обговорення, серед яких були представники органів місцевого самоврядування, обласної військової адміністрації, громадських
організацій, міжнародних благодійних фондів, внутрішньо переміщених людей з Маріуполя та Мелітополя надали свої пропозиції, які доповнять висновки та рекомендації аналітиків «Європейського діалогу».