У Львові оголосять відкритий архітектурний конкурс на кращий проект сучасного кіноцентру

logo


У самому історичному серці Львова (вул. Нижанківського), на місці занедбаного кінотеатру «Україна», зведуть сучасний кіноцентр. Це буде не лише кінотеатр на понад сотню глядацьких місць, а й сучасний арт-центр, конференц-хол, центр розвитку дітей, fashion-центр, громадський простір.

Галицький центр кіномистецтва дасть насамперед поштовх розвитку у Львові кінофестивалів міжнародного рівня. Інвестор (ТзОВ «Кіносвіт») подав документи на реєстрацію права проведення у Львові міжнародного кінофестивалю. Галицький центр кіномистецтв стане базовою для проведення кінофестивалю. Львів як культурна столиця України, заслуговує на кінофести такого рівня.

– Статус культурної столиці України зобов’язує не лише підтверджувати це численними фестивалями та міськими святами, але й розвивати інші види мистецтва, які в нашому місті, або зовсім не представлені , або на стадії глибокого забуття, – розповів засновник ТзОВ «Кіносвіт» Олександр Смірнов. – Колись Львів мав репутацію, як одного з провідних центрів знімання фільмів. А сьогодні немає чим особливо пишатися… Не лише виробництво кінострічок, але й система кінопрокату у Львові залишається практично на нульовому рівні.

– У Львові традиційно будь-який проект викликає дискусії, але не всі інвестори зважають на думки експертів та прислухаються до громадськості. Як було у вашому випадку?

– Ми ніколи не відмовляємося від участі у дискусіях. Подекуди критичні зауваження опонентів  лише вдосконалюють проекти. І це треба розуміти. За цей час ТзОВ «Кіносвіт» заручився підтримкою експертів різних середовищ.

Концепцію детально обговорювали. Спочатку наш проект передбачав кіноцентр та торгові площі. Деякі експерти вважали, що торгові площі не потрібні, бо їх у місті вдосталь, а особливо – в центрі.

Ми дослухалися. Після тривалих дискусій, скоригували ідею – остаточно відмовилися від торгових площ.  Зауважу, це все відбулося на заклик експертів та громадськості. Основна місія проекту – закладення культурного майданчика для творчої молоді й митців, демонстрація сучасного художнього та фотомистецтва.

– Архітектурне вирішення кіноцентру у різних середовищах теж сприйняли неоднозначно?

– На етапі задуму ми планували поєднання класицизму з модернізмом, однак у міській раді нас переконали керуватися міжнародним досвідом – модерні скляні кінотеатри давно функціонують у провідних європейських містах світу, зокрема, у Парижі, Варшаві, Берліні, багатьох китайських містах. Ця ідея, щоправда, не знайшла всебічної підтримки.

Тож тепер ми плануємо оголосити відкритий архітектурний конкурс на кращий проект сучасного кіноцентру, участь у якому візьмуть архітектори з різних країн світу.

– Чи проводив забудовник археологічні дослідження? Адже будівництво – в самому центрі, зоні ЮНЕСКО.

– Звичайно! Археологічні розкопки тривали кілька років, а почалися вони ще у 2013 році. Під час земляних робіт був прискіпливий археологічний нагляд. Археологи знайшли на місці розкопок дерев’яний колодязь XIX ст., рештки кісток, побутові ножі, кераміку  XIX ст.

– Яку інфраструктуру пропонує інвестор в якості соціальних гарантій для міста та для розвитку вулички, де постане кіноцентр?

– ТзОВ «Кіносвіт» гарантує пакет соціальних гарантій. Йдеться насамперед про облаштування громадського простору – лавочок, освітлення, тротуару, відремонтуємо фасади двох будівель. Досі цей провулок нагадував картинки з фільмів жахів. Тут було сіро і некомфортно.

Галицький центр кіномистецтва та арт-простір зможуть безкоштовно відвідувати діти з потребуючих сімей та учасники  АТО.

– Повертаючись до кіно. Справді, у Львові є гостра  потреба у якісних сучасних кінотеатрах.

– Зараз в місті з майже мільйонним населенням працює всього дві всеукраїнські мережі кінотеатрів, які в основному показують комерційне кіно закордонного виробництва. Також працює два кінотеатри комунальної форми власності, які не надто популярні серед львів’ян, є збитковими та дотуються з місцевого чи державного бюджетів. А про колись серйозні кіностудії, що працювали на території Львова, зараз годі й згадувати.

– Який вихід?

– Одним зі шляхів вирішенням проблеми може стати поява Галицького центру кіномистецтва. Заклад, по суті, є спадкоємцем колись дуже популярного у Львові кінотеатру «Україна».

Галицький центр кіномистецтва стане головною локацією Львова, який магнітом притягатиме кіноманів, поціновувачів високого мистецтва. У новому кінотеатрі транслюватимуть фільми молодих українських режисерів, метрів європейського та світового кіно.

Проект передбачає не лише сучасний кінотеатр та арт-центр, а й конференц-холи, фешн-рум. У Галицькому центрі кіномистецтва планується проводити міжнародні кінофестивалі, покази некомерційних кінострічок, виставки сучасного мистецтва, бізнес та інвестиційні форуми, fashion-покази українських дизайнерів.