У Львові представили доробок українських художників з Рима

logo


7 квітня, 2017 – 20:04

Експозицію з творів Миколи Швеця, Лариси Іськів, Лілії Баб’як, Олега Колотая та Володимира Луцика розгорнуто у Національному музеї ім. Андрея Шептицького. Цікаво, всі ці художники – випускники львівського Інституту декоративного і прикладного мистецтва (тепер – Львівська академія мистецтв), відтак – презентують традиції львівської мистецької школи. А ще представляють «Об’єднання українських художників у Римі».

Куратором проекту «Із Рима з любов’ю»  є доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри історії і теорії мистецтв Львівської академії мистецтв, член-кореспондент НАМ України Галина Стельмащук.

«Микола Швець, Лариса Іськів, Лілія Баб’як, Олег Колотай та Володимир Луцик вирішили працювати поза межами вже незалежної України не лише через складні економічні умови (хоч це – вагомий мотив!), а й через бажання вивчати шедеври світового мистецтва – щоби відчути ауру, яка манила усіх митців до Італії, у Рим…», – говорить Галина Григорівна. І додає, що митці не поривають зв’язків із Україною, спілкуються з рідними і друзями, виставляють в Україні свої твори, про що свого часу не могли мріяти їхні попередники – політичні емігранти.

У кожного з представлених на виставці авторів – індивідуальний почерк. Микола  Швець має власний підхід до творів  скульптури – завжди враховує їхнє функційне призначення: чи твір виготовляється для церкви, чи у владну інституцію, чи це монумент для вулиці, чи – станковий портрет. Лариса Іськів працює у галузі дизайну костюма і художнього текстилю. Її гобелени, створені в Італії, виконані, здебільшого, технікою аплікації. Лілія Баб’як віддає перевагу малярству, зокрема – архітектурним пейзажам, мальовничим куточкам Рима. Володимир  Луцик розробив авторську техніку живопису, поєднавши минуле з сучасним. «Попри відмінність царин праці й індивідуальних творчих манер, цих митців об’єднує львівська мистецька школа, а ще  – високий професіоналізм і  спроможність працювати за фахом у незвичних умовах поза Україною», – зазначає Галина Стельмащук.

На думку історика мистецтва Романа Яціва, виставка «Із Рима любов’ю» – доволі рідкісна ініціатива систематизації та кваліфікації досвідів сучасного українського мистецтва поза Батьківщиною. «Велика заслуга в цьому куратора, доктора мистецтвознавства Галини Стельмащук, авторки цілого ряду наукових студій над культурними феноменами українського зарубіжжя, – вважає професор Яців. – П’ятеро авторів з Рима – різних за творчою біографією та естетичною проблематикою – вперше потрапили у спільний виставковий простір у місті, де свого часу отримали фахову мистецьку освіту. Відлуння локальної або спеціалізованої академічної школи помітне в загальних формальних рисах, натомість індивідуальність кожного з них розкрилася в більш складних комбінаціях творчих ідей, які були наслідком подекуди суперечливих процесів самоствердження в реаліях полікультурності. Автори виставки є цікавими в структурі власного концептуального мислення, з відповідною методологією та внутрішнім тематично-смисловим полем. У площині духовно-ціннісних орієнтирів кожен мистець утримує генетичний зв’язок з етнонаціональними рисами традиції. В метафізичному плані цей зв’язок конкретизований на рівні сакральних або етнокультурних символів, які продовжують «запліднювати» пластичну образність в композиціях картин, гобеленів, скульптур. Ще в іншій площині – чуттєвості – кожен з цієї групи експонентів підтверджує цілісність свого світобачення, залишаючись пагонами багатого національного культурного древа навіть на географічних дистанціях від рідної землі».

Оглянути роботи львів’ян-римлян у Національному музеї ім. Андрея Шептицького й відчути цілісність їх світобачення можна до 23 квітня.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Романа БАЛУКА