У Львові представили світлини класиків литовської фотографії

logo


Львівський муніципальний центр представив виставку литовських фотографів «Цвітіння повсякденності». В експозиції зібрані світлини фотомитців, які сформували найпотужнішу школу фотографії в час існування СРСР.

«Литовські фотографи першими у Радянському Союзі створили професійне об’єднання фотографів у 1969 році. Таким чином, вони були працевлаштовані й офіційно заробляли фотографією, хоча в інших республіках це було неможливо. Вражені виставкою гуманістичної фотографії «Сім’я людська», яка відбулася в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (МОМА) у 1955 році, свої об’єктиви литовці все частіше фокусували на мешканців сіл, їх побут та звичаї. Фотографи зверталися до провінції, як до можливості зберегти основи литовської ідентичності в радянський період. Це інтерпретувалося як спроба протистояння політичній та ідеологічній системі того часу, яка, однак, не вступала з нею у відкриту конфронтацію», – розповів куратор виставки Даріус Вайчекаускас.

Нова команда Клайпедського осередку Спілки фотографів Литви протягом кількох років досліджувала та вивчала творчість своїх самобутніх авторів і займалася їхньою популяризацією в Литві та інших європейських країнах. Адже вони створили не тільки унікальний напрямок фотографії, але і певний спосіб сприйняття та уявлення світу.

На виставці представлено два покоління фотографів – литовських класиків фотографії та їх послідовників, які акумулювали стилістичні конструкції, естетику та психологізм своїх вчителів. Зокрема учасниками експозиції є Антанас Суткус, Александрас Мацияускас, Ромуальдас Ракаускас, Рімантас Діхавічюс та Ромуальдас Пожерскіс.

Оглянути «Цвітіння повсякденності» в Львівському муніципальному центрі можна до 3 листопада.

Павло Паламарчук, “День”, Львів