У Львові презентували документальний фільм «Чубай. Говорити знову»: чому його варто побачити

logo


ЛЮДИ

Глядачі стрічки почують відверті розповіді членів сім’ї та друзів Григорія Чубая, побачать кадри, на яких він читає свої вірші. А ще – покажуть відреставровану майстерню-підвал поета

Усі фото: Galnet

Напередодні, 15 вересня, у Львові відбувся закритий прем’єрний показ документального фільму «Чубай. Говорити знову». Презентував фільм режисер та продюсер Михайло Крупієвський.

Михайло Купрієвський

У фільмі «Чубай. Говорити знову» постать Григорія Чубая розкривають через розповіді рідні та друзів поета: Галини Чубай, Тараса Чубая, Соломії Чубай, Валерія Шаленка, Ореста Яворського, Миколи Рябчука, Юрія Винничука, Юрія Коха, Влодка Кауфмана, Віктора Морозова, Богдана Брилинського, Ігора Калинця, Василя Герасим’юка, Романа Готра та інших.

Глядачі стрічки почують відверті розповіді членів сім’ї та друзів Григорія Чубая, побачать кадри, на яких він читає свої вірші. А ще – покажуть відреставровану майстерню-підвал поета.

Над фільмом працювали більше року. Не дожили до прем’єри Роман Кісь і Валерій Шаленко, автори стрічки встигли зафільмувати їхні спогади та роздуми.

Грицькові вдалося зірвати оту запону, і нам всім страшно, лячно і солодко було зазирнути туди. Він нам відкрив можливість справжньої духовної свободи. Можливість не бути зорієнтованим на ту чи іншу традицію, на того чи іншого поета, на того чи іншого мислителя, а ставати собою, бути собою. І вірити в те, що цей народ може бути не гіршим від поляків, від мадярів, від німців. Що ми можемо, стаючи самими собою, також сказати своє нове слово і для Європи, і для всього світу, – говорить у фільмі, тепер уже покійний, філософ і поет Роман Кісь.

Провідником фільму став Сергій Жадан. Деякі кадри у стрічці переносять глядачів у 1970-ті роки, де роль Григорія та Галини Чубаїв виконують актори.

Серед тих, хто прийшов на закритий показ, письменниця, літературознавиця та журналістка Людмила Таран:

Я дуже зворушена і вдячна всім, бо це прекрасний фільм, документ епохи. Я не знала Грицька Чубая особисто, але читала його книжки. Перед митцями стояв простий і непростий виклик – передати нам образ цього поета і збагнути його, зрозуміти через його товаришів. Оці всі повторювані образи, оцей Ісус Стражденний крупним планом, цей образ поета серед книжок в космосі і на противагу – лабіринт з телевізорів… Зараз, у час токсичної інформації, ми це особливо розуміємо. – Зазначила Людмила Таран.

Ініціаторкою створення фільму була Соломія Чубай, яка все життя популяризує творчість батька.

Три роки я працювала над тим, щоб створити цей фільм. За цей час багато чого відкрила у постаті батька, але не розчарувалася. Це далі велика любов і велика повага. Мій батько був Це великою людиною. – Коментує Galnet Соломія Чубай.

Через постковідний стан не зміг приєднатися до прем’єри Тарас Чубай, син Грицька Чубая, який виступив як композитор фільму «Чубай. Говорити знову».

Після прем’єри стрічки Galnet поспілкувався із глядачами.

Мені дуже сподобалась робота, дуже по-мистецьки зроблена. Ця ідея вертепу, ідея такого ідеального світу в космосі, мені здається, вона відтворює отой світ, який творив своєю поезією Григорій Чубай. У часи, коли ти дивишся і слухаєш багато інформаційного непотребу, ця робота повертає до глибоких речей. – Ділиться з Galnet працівниця Інституту народознавства НАН України Надія Пастух.

Також на прем’єру фільму «Чубай. Говорити знову» прийшла Тетяна Спирса. Жінка викладає у Львівській національній академії мистецтв:

Я знала, що там все було дуже непросто, що був злам, що була радянська система, яка тиснула. Дуже мені подобається, як автори стрічки подали важливі моменти. Вважаю, що потрібна неймовірна сила, щоб розповісти про це.

Як розповіла Соломія Чубай, стрічку «Чубай. Говорити знову» уже чекають глядачі у Тернополі, Кракові та Берліні.

Напередодні презентували повну версію фільму, вона тривала більше 100 хвилин. Надалі у кінотеатрах показуватимуть скорочену версію.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.